Karty przedpłacone – lista dobrych praktyk NBP

Karty przedpłacone – lista dobrych praktyk NBP

author
Alicja Uzarowicz
03 lipca 2019

Dotychczas karty przedpłacone (tzw. z ang. prepaid) stanowiły zaledwie ułamkową część procenta wszystkich kart płatniczych w Polsce. Może się to niedługo zmienić. A wszystko za sprawą Narodowego Banku Polskiego, który wydał listę dobrych praktyk odnoszącą się do tego produktu finansowego.

NBP ma dla banków komercyjnych remedium na bardzo niewielkie zarobki z tytułu instrumentu finansowego jakim są karty przedpłacone. Kilka lat temu banki masowo wycofały się z oferowania klientom takich kart, co zrobiły w reakcji na zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego.

Lista dobrych praktyk ustanowiona podczas posiedzenia Rady do spraw Systemu Płatniczego NBP 18 czerwca zawiera ważne wskazówki dotyczące kart typu prepaid. Chociaż dobrą wiadomością jest prawdopodobne poszerzenie oferty banków o karty przedpłacone, to instrument ten powrócić ma w ograniczonym zakresie.

Pierwszą najważniejszą kwestią ustaloną podczas posiedzenia Rady ds. Systemu Płatniczego (RSP) był podział kart prepaid na cztery kategorie. Są to karty anonimowe, karty przedpłacone “dla rodziców”, karty przeznaczone dla podmiotów publicznych do celów realizacji pomocy socjalnej oraz karty dla klientów biznesowych.

Polacy zapłacili już kartami 175 mld zł. Dowiedz się więcej.

Anonimowe karty przedpłacone

Właśnie ten rodzaj kart typu prepaid jest najbardziej interesujący z perspektywy klienta banku. Są to zatem karty przedpłacone, które mogą zostać wydane na przykład po to, aby oddać je komuś innemu. Innymi słowy, karty te będą działały na podobnych zasadach do kart upominkowych jakie znamy ze sklepów.

Co jest jednak kluczowe, RSP Narodowego Banku Polskiego zaleca, aby na jednego klienta jednorazowo przeznaczać nie więcej niż trzy karty przedpłacone o maksymalnej wartości 50 euro na każdą z nich. Co więcej, służyć one będą tylko do płatności na terenie Polski.

Nie będzie również możliwe doładowanie karty tego rodzaju. Ponadto zarówno osoba, której bank wydał anonimową kartę prepaid, jak i osoba obdarowana takim produktem nie będzie mogła karty tej spieniężyć. Oznacza to, iż jedyna metodą skorzystania z ulokowanych na niej środków będzie ich zużycie.

Promocja Banku Citi Handlowego na płatności kartą. Szczegóły tutaj.

Karty przedpłacone dla nieubankowionych

Karta anonimowa w najprostszej postaci ma jednak jeszcze swój odpowiednik dla osób, które z jakiejś przyczyny nie posiadają konta w banku. Poziom ubankowienia w Polsce wynosi aż 89 proc., co oznacza, że prawie 9 na 10 Polaków powyżej 15. roku życia posiada konto w banku.

Z tego względu anonimowe karty przedpłacone z opcją doładowania nie będą raczej powszechnie stosowanym instrumentem. Ma to być narzędzie, które oswoi osoby nieubankowione z realiami rynku finansowego oraz korzyściami z użytkowania nowoczesnych rodzajów płatności.

Doładowanie takiej karty będzie możliwe poprzez rejestrację za pośrednictwem systemu internetowego. Wiązać się to będzie z podaniem różnych danych osobowych. Maksymalna kwota doładowania takiej karty wynosi 50 euro, a po jej aktywowaniu użytkownik nie będzie miał możliwości przekazania jej dalej.

Inne rodzaje kart typu prepaid

Innym, drugim rodzajem kart przedpłaconych są karty przeznaczone głównie do edukacji finansowej młodzieży. Ważne w tym przypadku jest ich powiązanie z rachunkiem płatniczym. Analogicznie do  anonimowych kart prepaid konieczna jest rejestracja poprzez podanie danych osobowych na przykład przez Internet.

Co ciekawe, na takie karty przedpłacone można będzie indywidualnie nałożyć różne limity – transakcyjne, wypłat gotówki z bankomatu czy doładowań. Banki będą mogły także na życzenie rodzica nałożyć ograniczenia transakcji, jakie będzie można wykonać. Na przykład rodzic będzie mógł zablokować nieletniemu płatności w sklepach sprzedających napoje alkoholowe.

Przeznaczeniem kart przedpłaconych trzeciej kategorii jest wsparcie podmiotów administracji publicznej. Karty prepaid spełnią w tym przypadku rolę narzędzia do wsparcia wypełniana zadań z zakresu polityki socjalnej państwa. Ostatni rodzaj kart NBP kieruje natomiast do klientów biznesowych.

Przedsiębiorcy karty przedpłacone czwartego rodzaju przeznaczyć mogą na przykład na wypłatę wynagrodzeń swoim pracownikom. Ich użyteczność klient biznesowy będzie mógł wypełnić także poprzez przekazanie kart prepaid tego rodzaju swoim klientom.

Koniec zespołu do spraw kart przedpłaconych

Rada do spraw Systemu Płatniczego uznała, że przedstawiona lista dobrych praktyk wyczerpała kwestię kart prepaid i spełniła swoje zadanie. Tym samym zadecydowano o zakończeniu działalności zespołu ds. kart prepaid, który działał przy Narodowym Banku Polskim.

Dokument utworzony w efekcie prac zespołu oceniono jako wypełnienie przeznaczenia istnienia tejże komórki zrzeszającej specjalistów. Stosowanie się do tych praktyk przez krajowe banki komercyjne może wpłynąć na stopniowe uniezależnienie polskiego rynku  bankowego od produktów podmiotów zagranicznych.


Źródła:
https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/aktualnosci/wiadomosci_2019/20190617_rsp.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Komornik Sądowy w Ursusie
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
22 marca 2019

Komornik Sądowy w Ursusie

Loteria: „Rajd po nagrody” w InPost
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
02 listopada 2019

Loteria: „Rajd po nagrody” w InPost

Prezes Banku Pocztowego odwołany ze stanowiska
Wpisy
author
Patryk Byczek
19 października 2018

Prezes Banku Pocztowego odwołany ze stanowiska

Kredyt gotówkowy Środa Wielkopolska
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
14 stycznia 2020

Kredyt gotówkowy Środa Wielkopolska

Santander Bank Polska w Ostrzeszowie
Oddziały
author
Patryk Byczek
01 czerwca 2019

Santander Bank Polska w Ostrzeszowie

Ile kosztuje Player Plus?
Telewizja
author
Dominika Sobieraj
08 listopada 2021

Ile kosztuje Player Plus?

Porównaj