Klasa średnia w Polsce większa niż w Danii i Szwecji

Klasa średnia w Polsce większa niż w Danii i Szwecji

author
Alicja Uzarowicz
12 września 2019

W swoim najnowszym komunikacie PIE (Polski Instytut Ekonomiczny) zaprezentował najnowsze dane odnośnie poziomu życia Polaków na tle pozostałych mieszkańców Europy. Z analizy wynika, że blisko 12 mln rodaków zaliczanych jest do klasy średniej. Raport otrzymał nazwę „Klasa średnia w Polsce. Czy istnieje polski self-made man?”.

Zgodnie z najnowszym raportem PIE (Polskiego Instytutu Ekonomicznego) już prawie  12 mln Polaków żyje na poziomie klasy średniej. Publikacja „Klasa średnia w Polsce. Czy istnieje polski self-made man?” wykazała ponadto, że polska klasa średnia jest już liczebniejsza niż ta w Szwecji czy Danii.

Takie wyniki gwarantują Polsce miejsce w czołówce odsetka osób należących do klasy średniej w ogóle osób dorosłych. Warto jednak podkreślić, że na większą wartość majątku może wpływać fakt, iż Polacy należący do średniej klasy w 45 proc. mają kredyty. Jednocześnie dokładnie tyle rodaków nie zgromadziło do momentu badania żadnych oszczędności.

Zdaniem Polskiego Instytutu Ekonomicznego powoduje to, że Polacy oczekują aktywnej polityki państwa oddziałującej na rynek pracy w taki sposób, by powstawały kolejne miejsca pracy. Do polskiej klasy średniej zalicza się już 54 proc. osób z przedziału wiekowego 24-64 lata.

Średnia krajowa 2019

Klasa średnia coraz liczniejsza

Jednocześnie około 30 proc. obywateli naszego kraju z tego przedziału wiekowego przynależy dochodowo do klasy niższej, a 16 proc. do wyższej. Co ciekawe, na wynik badania nie ma większego wpływu kryterium zawodowe, zwane również społecznym. W tym przypadku bierze się pod uwagę wykształcenie oraz kwalifikacje.

Nie bez znaczenia przy wyliczaniu odsetka klasy średniej w ogóle społeczeństwa pod kątem zawodowym jest również zajmowane stanowisko w danej organizacji. W tych obliczeniach nasze społeczeństwo wypada niewiele gorzej – 51 proc. Polaków w wieku 24-64 lata przynależy do klasy średniej.

Niestety gorzej wygląda sprawa klasy niższej, w tym przypadku statystyki pokazują, że już 37 proc. Polaków żyje poniżej średniej pod względem zawodowym, a 12 proc. zalicza się do klasy wyższej. W przełożeniu na liczebność, prawie 12 mln pracowników w Polsce zalicza się już do klasy średniej.

Polski Instytut Ekonomiczny – czym się zajmuje?

Polska klasa średnia górą

Zgodnie z informacjami zawartymi w komentarzu do raportu, wynik jaki osiągnęła Polska w badaniu plasuje ją w czołówce państw europejskich. Tym samym pod względem liczebności klasy średniej Polska wyprzedziła takie kraje jak Litwa, Węgry, Rosja, Portugalia i Hiszpania.

Ustępujemy obecnie takim narodom jak Brytyjczycy, Holendrzy oraz Norwegowie. Co ciekawe, poza badaniem opartym rzetelnie na dochodach Polaków, przeprowadzono również analizę na podstawie odczuć obywateli. W tym przypadku wyniki wyszły nieco zawyżone.

Albowiem 75 proc. Polaków zapytanych o to, do której klasy zalicza się biorąc pod uwagę swoje dochody wskazało właśnie klasę średnią. Gdyby te statystyki przełożyć na liczebność okazałoby się, że do klasy średniej przynależałoby 16,5 miliona Polaków w wieku 24-64 lata zamiast 11-12 mln, które uzyskano w badaniu.

Polski Instytut Ekonomiczny o danych publicznych

Źródła:
http://pie.net.pl/niemal-12-milionow-polakow-nalezy-do-klasy-sredniej-2/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Dochód podstawowy we Włoszech
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
20 września 2019

Dochód podstawowy we Włoszech

W Polsce jest coraz więcej żłobków
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
02 czerwca 2019

W Polsce jest coraz więcej żłobków

ING Bank Śląski w Katowicach
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
25 lipca 2019

ING Bank Śląski w Katowicach

1 stycznia zniknie najbardziej zadłużona gmina
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
30 grudnia 2018

1 stycznia zniknie najbardziej zadłużona gmina

Co trzeci Polak nie ma przy sobie gotówki
Blog
author
Aneta Jankowska
12 maja 2017

Co trzeci Polak nie ma przy sobie gotówki

Provident w Sochaczewie
Oddziały
author
Patryk Byczek
06 marca 2019

Provident w Sochaczewie

Porównaj