Zgoda KNF dla Millenium na przejęcie Euro Banku

Zgoda KNF dla Millenium na przejęcie Euro Banku

author
Alicja Uzarowicz
29 maja 2019

W przypadku planów połączenia tak ważnych i dużych instytucji jak banki konieczne jest uzyskanie zgody odpowiedniego podmiotu administracji publicznej. Chociaż Bank Millenium otrzymał 3 stycznia 2019 zielone światło od Prezesa UOKiK, to wciąż była potrzebna zgoda Komisji Nadzoru Finansowego.

Bank Millenium otrzymał zgodę KNF na zakup 99,787 proc. akcji Euro Banku. Tym samym zostanie spełniony drugi warunek przeniesienia własności Euro Banku, który wynikał z umowy zawartej między Millenium z Société Générale 5 listopada zeszłego roku. Wkrótce można spodziewać się finalizacji tego przedsięwzięcia.

"

Otrzymanie zgody KNF otwiera przed nami drogę do finalizacji transakcji kupna Euro Banku, a w kolejnych etapach do fuzji prawnej i operacyjnej, planowanych na drugą połowę roku

– poinformował Joao Bras Jorge, prezes Banku Millenium.

Transakcja będzie dla Millenium szczególnie korzystna. Pozwoli ona na zwiększenie zasięgu rynkowego, większą konkurencyjność oraz uplasuje bank na siódmym miejscu pod względem wartości posiadanych aktywów, kredytów i depozytów. Bank Millenium będzie miał również więcej do powiedzenia w sferze kredytów konsumenckich.

Szczegóły transakcji Millenium z Euro Bankiem

Co ciekawe, transakcja połączenia banków odbędzie się bez konieczności podwyższania kapitału własnego przez Millenium. Pozwoliła na to nadwyżka osiągnięta po pierwszym kwartale bieżącego roku. Aby wzmocnić źródła kapitału, walne zgromadzenie spółki podjęło również decyzję o emisji obligacji.

Całe przedsięwzięcie zostało już wcześniej zaplanowane. W listopadzie Millenium podpisał umowę z Société Générale na wykup 99.878 proc. akcji Euro Bank S.A. od SG Financial Services Holdings, czyli podmiotu w 100 proc. podległemu Société. Cena jaką w umowie przewidziano to 1,83 mld zł. Wstępnie zaplanowano również, że transakcja dojdzie do skutku w II kwartale 2019 roku.

Jako termin ostatecznego połączenia operacyjnego banków ustalono końcówkę bieżącego roku. Zysk jaki prawdopodobnie osiągnie Millenium dzięki temu połączeniu w ciągu 5 lat oszacowano na około 650 mln zł. Dla porównania koszty tej koncentracji wyniosą około 350 mln zł a odnotowane będą w wynikach za rok bieżący i 2020.

Euro Bank a Société Générale

Société Générale jest grupą spółek europejskich, która świadczy usługi finansowe w 66 państwach na całym świecie. W Polsce Grupa ta jest obecna na rynku finansowym od roku 1976. Jej własnością jest między innymi właśnie Euro Bank. Zajmuje się on głównie sprzedażą detaliczną produktów bankowych.

Euro Bank niewątpliwie można nazwać łakomym kąskiem dla innych instytucji. Wartość aktywów tej spółki na koniec roku ubiegłego wyniosła bowiem 14,5 mld zł. Bank Millenium jest natomiast jednym z pierwszych banków komercyjnych, jakie pojawiły się w Polsce. Przed zmianą nazwy bank ten nazywał się BIG S.A.

Co ciekawe, była to pierwsza instytucja rynku finansowego, której udało się zadebiutować na Giełdzie Papierów Wartościowych. Nastąpiło to w roku 1992. Millenium posiada jednak swojego zagranicznego strategicznego akcjonariusza – jest nim Banco Commercial Portugues, czyli największy bank komercyjny z Portugalii.


Źródła:
https://www.bankmillennium.pl/o-banku/centrum-prasowe/informacje-prasowe/-/news-info/14-03-2019-bank-millennium-przelamuje-bariery-spoleczne
https://www.knf.gov.pl/o_nas/komunikaty?articleId=65818&p_id=18

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Apple TV Plus – ile kosztuje?
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
12 marca 2020

Apple TV Plus – ile kosztuje?

Kredyt hipoteczny Szczecin
Kredyty miasta
autor wpisu
Dorota Cholewicka
02 lutego 2022

Kredyt hipoteczny Szczecin

Inspektorat ZUS w Świdwinie
Oddziały
author
Patryk Byczek
15 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Świdwinie

Kredyt gotówkowy Wieluń
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
10 stycznia 2020

Kredyt gotówkowy Wieluń

ING Bank Śląski wspiera kredytobiorców
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
19 marca 2020

ING Bank Śląski wspiera kredytobiorców

Porównaj