KNF wyraziła zgodę na połączenie Euro Banku i Banku Millennium

KNF wyraziła zgodę na połączenie Euro Banku i Banku Millennium

author
Alicja Uzarowicz
12 września 2019

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o jednogłośnym zezwoleniu na połączenie Euro Banku przez Bank Millennium. We wtorek 10 września padła oficjalna decyzja, bez której banki nie mogłyby się połączyć. Już niedługo dojdzie zatem do przeniesienia całego majątku Euro Banku na rzecz Banku Millennium.

W swoim najnowszym komunikacie Komisja Nadzoru Finansowego oficjalnie i jednogłośnie zezwoliła na połączenie banków Euro i Millennium. Wydanie decyzji pozytywnej związane było ze spełnieniem przez spółki najważniejszego warunku, który umożliwi w najbliższej przyszłości przejęcie Euro Banku.

Transakcja ta będzie miała formę przyjaznego przejęcia, gdyż wszystkie posiadanie dotychczas przez Euro Bank aktywa przejdą na rzecz Millennium Banku. Spółki już od dłuższego czasu pracowały nad zjednoczeniem, jednak niezbędna do podjęcia konkretnych kroków była jeszcze zgoda KNF.

Co kluczowe, zmiana statusu prawnego Euro Banku jako części Grupy Banku Millennium nie tworzy żadnych obowiązków wobec klientów banków. Dodatkowo proces zmian odnośnie przewodnictwa nad Euro Bankiem nie wpłynie w nawet najmniejszym stopniu na dotychczas zawarte umowy.

Połączenie Euro Banku i Millennium Banku

Obie organizacje miały bardzo wiele czasu na przygotowanie się do fuzji, dlatego powstał już szczegółowy plan połączenia. Praktyka bowiem nieraz wykazała, że doprowadzenie do transakcji przejęcia nie jest aż tak skomplikowane jak zapewnienie, że powstały w ten sposób twór prawny przetrwa próbę integracji.

Stąd wiadomym jest, iż 1 października Euro Bank S.A. ustąpi miejsca Bankowi Millennium S.A., który go zastąpi. Jako, że nie jest możliwe dokonanie pełnej integracji jednego dnia, zmiana statusu prawnego i zmiana nazwy wyprzedzi nieco ujednolicenie systemów informatycznych, jakich dotychczas używały spółki.

Ostatnim krokiem na drodze do kompletnego przejęcia Euro Banku S.A. przez Bank Millennium S.A. będzie zatem połączenie platform, stron internetowych i interfejsów bankowości internetowej. To przedsięwzięcie zgodnie z planem odbędzie się 11 listopada 2019 roku.

Konsekwencje połączenia dla klientów

Podobne transakcje wywołują u klientów biorących w nich udział banków najczęściej niepewność. Nie jest to nic niezrozumiałego – to od łączących się spółek zależy, w jaki sposób zostanie rozwiązana kwestia trwających już umów. W przypadku zmiany właściciela Euro Banku nie dojdzie do zmiany strony w umowie.

Oznacza to, że jeżeli dany klient posiada na przykład kredyt hipoteczny w Euro Banku, to zmiana właściciela nie zmieni strony umowy i nadal będzie nią Euro Bank S.A. Do zmiany tej dojdzie planowo dopiero po 1 października, jako że tego dnia nastąpi prawne powiązanie podmiotów i staną się one jedną instytucją finansową.

Co jednak kluczowe, nie będzie żadnej konieczności, aby klienci przedstawiali jakiekolwiek wnioski czy podpisywali aneksy do umów. Co więcej, do momentu połączenia systemów, które planowane jest na IV kwartał 2019 roku, klienci Euro Banku będą korzystać z usług w sposób niezmieniony.

Mówiąc precyzyjnie, dalej będą istnieć oddziały oznaczone logiem Euro Banku, jak również system bankowości elektronicznej. Co więcej, sprzedaż Euro Banku na rzecz Grupy Millennium nie spowoduje żadnych opóźnień w realizacji zleconych transakcji tak krajowych, jak i zagranicznych.

Wątpliwości klientów rozwiane

Klient wybierając na swój bank Euro Bank niewątpliwie może czuć pewne wątpliwości względem takiego połączenia. Wiele osób niewątpliwie zacznie obawiać się o bezpieczeństwo swoich oszczędności, które ulokowały w przejmowanej spółce. Banki gwarantują jednak, że przy okazji połączenia nie powinno dojść do żadnych niebezpieczeństw.

Oznacza to, że wszystkie umowy zawarte z Euro Bankiem S.A. będą wykonywane przez Millennium Bank z dotychczasową dokładnością i pewnością. Co więcej, depozyty klientów powierzone Euro Bankowi są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który zapewnia ochronę do wartości 100 tys. euro.

Kolejną kwestią jest fakt, iż jeżeli dany klient posiada konta w obu bankach, to po połączeniu nadal będą to dwa oddzielne rachunki. Tak samo niezmienne pozostaną warunki spłacania kredytu, czy też tabele opłat i prowizji. Klienci Euro Banku nie mają zatem żadnych powodów do obaw. Co więcej, oba banki z chęcią udzielą dogłębniejszych informacji w tej materii.


Źródła:
https://www.knf.gov.pl/o_nas/komunikaty?articleId=67031&p_id=18

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ile zarabia notariusz?
Bez kategorii
author
Sandra Tessmer
23 listopada 2019

Ile zarabia notariusz?

Zadłużenie kart kredytowych niespłacane w terminie
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
19 stycznia 2020

Zadłużenie kart kredytowych niespłacane w terminie

Nowe rachunki firmowe w PKO BP
Wpisy
autor wpisu
Lukasz_Zubrzycki
27 czerwca 2016

Nowe rachunki firmowe w PKO BP

Osoby zamożne bez 500+?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
22 kwietnia 2020

Osoby zamożne bez 500+?

Kobiety z coraz większym zadłużeniem
Wpisy
author
Aneta Jankowska
24 czerwca 2017

Kobiety z coraz większym zadłużeniem

Porównaj