Kolekcjonerskie karty parkingowe dla niepełnosprawnych

Kolekcjonerskie karty parkingowe dla niepełnosprawnych

author
Halszka Gronek
22 grudnia 2019

Przy dzisiejszej modzie na samochody znalezienie miejsca parkingowego w mieście graniczy z cudem. Kierowcy próbują wielu sposobów na to utrudnienie. Jedni wyruszają do pracy na długo przed jej rozpoczęciem, by zdążyć zająć miejsce postojowe. Inni parkują w strefach osiedlowych czy mieszkaniowych. Jeszcze kolejni zakupują kolekcjonerskie karty parkingowe dla niepełnosprawnych. Czym są owe karty? 

Czym jest kolekcjonerska karta parkingowa?

Kolekcjonerska karta parkingowa dla osoby niepełnosprawnej to nic innego jak falsyfikat dokumentu potwierdzającego uprawnienia do postoju na miejscach parkingowych przeznaczonych wyłączne dla inwalidów. By nabyć tego typu dokument, wystarczy wpisać w okno wyszukiwarki internetowej hasło „kolekcjonerska karta parkingowa dla inwalidy”. Sieć niemal roi się od tego typu produktów, a ceny towarów sięgają średnio 300-350 złotych. Im lepiej wykonane i im bardziej „autentyczne” są dokumenty, tym więcej należy zapłacić, by znaleźć się w posiadaniu fałszywki.

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku kolekcjonerskich dowodów osobistych.

Sprzedaż fałszywek jest legalna?

Oczywiście, że nie! Dlatego też internetowe sklepy z podrobionymi dokumentami publicznymi, w tym także z fałszywymi kartam parkingowymi dla niepełnosprawnych, działają pod przykrywką. Mowa o opisywaniu ich enigmatycznym hasłem „kolekcjonerstwa”. Oficjalnie handlarze nie sprzedają więc „fałszywych dokumentów”, lecz… „dokumenty kolekcjonerskie”. W teorii mają one służyć „kolekcjonerom” do celów prywatnych – a przynajmniej tak informują sprzedawcy. Jednak w praktyce większość klientów wykorzystuje duplikaty niezgodnie z prawem.

Do czego służy kolekcjonerski duplikat?

Znakomita większość osób, które decydują się nabyć kolekcjonerską kartę parkingową, używa dokumentu po to, by korzystać z prawa do postoju dla osób niepełnosprawnych. W rzeczywistości kierowcy ci nie posiadają właściwych uprawnień do korzystania z tak zwanych „kopert”. Nie dość, że oszukują miasto, nie opłacając należności za standardowe (płatne) miejsca postojowe, to pozbawiają prawdziwych inwalidów miejsca do zaparkowania. W końcu liczba postojów przystosowanych dla niepełnosprawnych jest zwykle mniejsza od liczby miejsc zwykłych.

Klienci bezkarni?

Jak w jednym z ostatnich wywiadów przyznał podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, służba policyjna nie ma dostępu do bazy danych zawierającej informacje o osobach, którym legalnie wydano karty parkingowe umożliwiające korzystanie z kopert. Co gorsza, dostępu do danych nie ma także straż miejsca, wszak informacje na temat posiadaczy kart parkingowych wydanych osobom niepełnosprawnym nie są gromadzone w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. 

Mandat za korzystanie z podróbki

Każdy, kto korzysta z miejsca parkingowego dla osób niepełnosprawnych bez posiadania odpowiednich uprawnień, powinien być przygotowany na to, że za owe przewinienie grozi mu 500 zł mandatu i 5 punktów karnych. 

Istotna jest także kwestia posługiwana się fałszywym dokumentem w celu wyłudzenia uprawnień. W myśli Kodeksu karnego za nielegalne uważa się użycie falsyfikatu (repliki dokumentu publicznego) jako autentycznego dokumentu.

§

PODSTAWA PRAWNA

Art. 270. Fałszowanie dokumentu i używanie go za autentyczny

Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.


Dz.U.2019.0.1950 t.j. – Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny

Poza Kodeksem karnym  informacje o karze przewdzianej za korzystanie z podrobionych dokumentów znajdziemy w Kodeksie wykroczeń. W akcie tym czytamy, że każdy, kto – nie będąc do tego uprawnionym – posługuje się kartą parkingową, podlega karze grzywny do 2000 złotych. 

§

PODSTAWA PRAWNA

Art.  96b. Nieuprawnione posługiwanie się kartą parkingową

Kto, nie będąc do tego uprawnionym, posługuje się kartą parkingową, o której mowa w art. 8 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym […] podlega karze grzywny do 2000 złotych.


Dz.U.2019.0.821 t.j. – Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Instrukcje dla kelnerów od Ministerstwa Finansów
Wpisy
author
Aneta Jankowska
26 lipca 2017

Instrukcje dla kelnerów od Ministerstwa Finansów

Pożyczki nocne i całodobowe
Pożyczki
author
Dominika Sobieraj
10 listopada 2022

Pożyczki nocne i całodobowe

Kredyt gotówkowy Sławno
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
10 stycznia 2020

Kredyt gotówkowy Sławno

Biuro paszportowe w Skierniewicach
Biura paszportowe
author
Patryk Byczek
16 lipca 2022

Biuro paszportowe w Skierniewicach

Nowe konto w BNP Paribas
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
09 kwietnia 2019

Nowe konto w BNP Paribas

Porównaj