Strona główna Blog Kominek w domu – wady i zalety

Kominek w domu – wady i zalety

admin
Aleksandra Gościnna
08 marca 2021

Tworzy niepowtarzalną atmosferę, daje przyjazne ciepło, idealnie komponuje się z każdym rodzajem wnętrza. To zalety, jakimi wyróżnia się kominek w domu. Rozwiązanie to zyskuje coraz większą liczbę zwolenników, mimo że ograniczenia związane z emisją spalin, mogą w przyszłości wykluczyć stosowanie kominków w domach. Chodzi szczególnie o urządzenia, które opalane są drewnem. Jakie są najważniejsze wady i zalety kominków?

Niepowtarzalna atmosfera

Bez wątpienia kominek w salonie wiąże się z niepowtarzalną atmosferą, jaką tworzy. Blask płomieni oraz przyjemne ciepło działają relaksująco, sprawiając, że odpoczynek w salonie, w którym znajduje się kominek, będzie prawdziwą przyjemnością. Co więcej, kominki doskonale sprawdzają się także jako element dekoracyjny wnętrza. W zależności od obudowy kominkowej, jaką wybierzecie, urządzenie to może znaleźć się zarówno w pomieszczeniach urządzonych w stylu klasycznym, jak i tych, które stawiają na minimalizm w zakresie formy i koloru.

Częstym rozwiązaniem, stosowanym w dużych i przestronnych salonach, jest stworzenie wokół kominka tzw. strefy wypoczynku. Przed paleniskiem wystarczy zlokalizować wygodne fotele, sofę oraz niewielki stolik, by móc miło spędzić czas podczas długich jesiennych i zimowych wieczorów. Uroki kominków doceniają także osoby, dla których ogromne znaczenie ma naturalność. Większość obudów kominkowych wykonana jest bowiem z kamienia, wyróżniającego się pięknem i unikatowością.

Dodatkowe ogrzewanie

Rozważając kwestię wad i zalet kominka, należy bez wątpienia podkreślić jego doskonałe właściwości grzewcze. Niektóre wkłady można podłączyć do istniejącej instalacji centralnego ogrzewania, zapewniając sobie tym samym alternatywne, bądź wspomagające źródło ciepła. Mowa o kominkach z płaszczem wodnym bądź kominkach powietrznych, które idealnie sprawdzają się zarówno w przestronnych, jak i niewielkich domach.

Takie wykorzystanie kominka daje realne oszczędności, przede wszystkim w zakresie kosztów eksploatacyjnych, które ponosimy w porze zimowej. Instalacja kominka dwufunkcyjnego wiąże się z wyższym wydatkiem, jednak korzystając z pożyczki gotówkowej, możecie sfinansować zakup urządzenia, bez obciążania domowego budżetu. Efekty ekonomiczne tej inwestycji docenicie już w pierwszym sezonie grzewczym.

Wady kominka

Do tej pory odnosiliśmy się jedynie do plusów, jakimi charakteryzuje się kominek w domu. Należy jednak podkreślić, że nie jest to rozwiązanie pozbawione wad. Bez wątpienia jedną z nich jest bałagan, jaki powstaje przed paleniskiem. Popiół czy wszechobecne drewniane wióry potrafią być bardzo uciążliwe, szczególnie dla miłośników czystości. Pomocą w utrzymaniu porządku są specjalne odkurzacze, których zakup możecie sfinansować z kredytu pozabankowego.

Inną kwestią, jest bezpieczeństwo. Wkłady kominkowe wymagają regularnych przeglądów, a także czyszczenia instalacji odprowadzającej spaliny, aby uniknąć groźnego dla zdrowia i życia zatrucia czadem. Problem ten można jednak rozwiązać, instalując choćby czujnik wykrywający stężenie tego gazu, który możecie kupić z pomocą pożyczki gotówkowej. Ostatnią, ale jakże istotną wadą kominków, są kwestie ekologiczne. Jak wskazaliśmy na początku, kominki emitują do atmosfery spaliny, które mogą przyczyniać się do powstawania smogu. Jest to problem, zauważalny przede wszystkim w dużych aglomeracjach miejskich, gdzie w porze zimowej jakość powietrza jest naprawdę kiepska.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Podobne artykuły

Polacy nie chcą pracować sezonowo za granicą
Bez kategorii
halszka
Halszka Gronek
22 lipca 2019

Polacy nie chcą pracować sezonowo za granicą

Santander Bank Polska w Tyszowcach
Oddziały
dominika
Dominika Sobieraj
25 czerwca 2019

Santander Bank Polska w Tyszowcach

MyTaxi w Poznaniu
Wpisy
patryk
Patryk Byczek
28 maja 2018

MyTaxi w Poznaniu

BNP Paribas oddziały w Wejherowie
Bez kategorii
patryk
Patryk Byczek
15 kwietnia 2019

BNP Paribas oddziały w Wejherowie

Pożyczki leasingowe w Siemens Finance
Wpisy Inne
patryk
Patryk Byczek
03 września 2018

Pożyczki leasingowe w Siemens Finance

ING Lease sfinansuje dwie lokomotywy
Bez kategorii
patryk
Patryk Byczek
18 września 2020

ING Lease sfinansuje dwie lokomotywy