Komunikat o rezygnacji z węgla w Polsce do 2030

Komunikat o rezygnacji z węgla w Polsce do 2030

author
Alicja Uzarowicz
22 maja 2019

Ważny ekologiczny postulat zgłosiła Koalicja Klimatyczna. W swoim komunikacie namawiała polskich przedstawicieli sceny politycznej do powiedzenia całkowitego „dość” spalaniu węgla na cele energetyczne. Miałoby to nastąpić do roku 2030. Pod komunikatem podpis złożyły 24 organizacje pozarządowe.

Zgłoszony przez Koalicję Klimatyczną komunikat odnośnie zaprzestania inwestowania w rynek węgla jako źródła energii jest poparty bardzo wieloma argumentami. Niewątpliwie istnieje nagląca konieczność odejścia od spalania węgla przed rokiem 2030. Podobnego zdania były 24 organizacje pozarządowe, które pod dokumentem złożyły swoje podpisy.

Punktem zapalnym do takiego działania Koalicji Klimatycznej miał być raport Międzynarodowego Panelu ds. Zmiany Klimatu (IPCC) wydany we wrześniu zeszłego roku. Konkluzją tej analizy było stwierdzenie, iż wciąż jeszcze można powstrzymać wzrost średniej temperatury kuli ziemskiej.

Aktualnie z każdym rokiem wskaźnik ten wzrasta o 1,5 stopnia Celsjusza. Aby odkręcić jeszcze tę tragiczną sytuację klimatu należy zacząć działać już i z całą możliwą mocą. Pierwszym sektorem gospodarki, który uwolnić należy od węgla jest energetyka. Dlaczego komunikat zgłoszono właśnie teraz?

Komunikat przed wyborami nie był przypadkowy

Już w niedzielę Polacy wybiorą przedstawicieli naszego kraju do Parlamentu Europejskiego. Partie polityczne, jak to zwykle bywa w okresie wyborczym, prześcigają się w deklaracjach. Zgodnie ze stwierdzeniem przedstawicielki Koalicji Klimatycznej, każda partia ma swój odrębny pomysł na odejście od węgla.

I w ten sposób przedstawiciele każdej partii w programach wskazują różne rozwiązania sytuacji. W jednym programie wspomniano o rezygnacji z węgla w całej gospodarce do roku 2035. Inny program zakłada rezygnację z węgla już do 2030, ale tylko w kontekście gospodarstw domowych. Jak uzasadniono sam komunikat?

"

Spośród 28 członków UE, 26 państw oświadczyło, że po 2020 roku nie będzie inwestować w energetykę węglową. Chodzi tu nie tylko o budowę nowych zakładów, ale wszelkie inwestycje. Tylko Grecja i Polska nie złożyły takich deklaracji.

– poinformowano w komunikacie Koalicji Klimatycznej.

Zmiana klimatu nie jest już przyszłością

Pogoda w tym roku jest od samego początku dosyć dziwna. W ostatnich latach odnotowano także większą liczbę klęsk żywiołowych w Polsce, takich jak lekkie trzęsienia ziemi, gwałtowne burze i orkany. Jest to jednak dopiero początek zmian, których prawdopodobnie staniemy się świadkami.

"

Dramatyczne skutki zdrowotne zmiany klimatu to nie przyszłość, to już teraźniejszość. Tragiczne jest to, że najbardziej narażone są dzieci i kobiety w ciąży. Niemal 88% wszystkich przypadków chorobowych związanych ze skutkami zmian klimatu występuje u dzieci poniżej 5. roku życia

– wskazał dr hab. Zbigniew Karaczun z Koalicji Klimatycznej.

Jako lek na tę pogarszającą się sytuację wskazał właśnie działania polityków, którzy mogą zmienić szkodliwą gospodarkę energetyczną kraju i zapobiec coraz większym zmianom w klimacie póki jest jeszcze na to czas. Koalicja Klimatyczna jest porozumieniem zawartym pomiędzy 22 organizacjami pozarządowymi, których wspólnym celem jest ochrona klimatu.


Źródła:
http://www.koalicjaklimatyczna.org/lang/pl/page/Aktualno%C5%9Bci/id/2/view/polska_bez_wegla_do_2030/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Firmę założysz w iPKO
Wpisy
author
Dominika Sobieraj
26 grudnia 2017

Firmę założysz w iPKO

PKO BP w Rokietnicy
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
29 września 2019

PKO BP w Rokietnicy

Ministerstwo Finansów pracuje nad “testem przedsiębiorcy”?
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
27 marca 2019

Ministerstwo Finansów pracuje nad “testem przedsiębiorcy”?

Wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
03 października 2019

Wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych

W jakich sytuacjach bank nigdy nie udzieli kredytu?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
03 marca 2020

W jakich sytuacjach bank nigdy nie udzieli kredytu?

Porównaj