Najczęściej komentowane
Konfederacja Lewiatan – czym się zajmuje?
Nad interesami polskich przedsiębiorców prywatnych czuwa instytucja znana jako Konfederacja Lewiatan. W dzisiejszym artykule sprawdzimy, czym dokładnie zajmuje się Konfederacja, kto posiada status jej członka i w jaki sposób dołączyć do szeregów Lewiatana.
Konfederacja Lewiatan – co to jest?
Konfederacja Lewiatan, jeszcze do niedawna znana jako Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan, to instytucja zajmująca się przede wszystkim reprezentowaniem interesów polskich przedsiębiorców prywatnych. KL jest organizacją pozarządową, dzięki czemu wielu przedsiębiorców uważa ją za bezstronne i niezależne od obowiązującej linii politycznej medium branżowe. Organ ten został utworzony w 1999 roku, a funkcję prezydenta Konfederacji pełni Henryka Bochniarz.
Tak jak każda inna instytucja, Konfederacja Lewiatan obrała najważniejsze postulaty i cele, do których osiągnięcia dążą jej członkowie. Mowa między innymi o:
- obniżeniu i uproszczeniu podatków dla polskich przedsiębiorców,
- liberalizacji prawa pracy,
- obniżeniu kosztów pracy i wydatków związanych z zatrudnianiem pracowników
- minimalizacji biurokracji,
- poprawie i uszczelnieniu prawa gospodarczego,
- rozwoju dialogu społecznego i zwiększaniu świadomości wśród społeczeństwa w kwestii pozytywnego wpływu polskich przedsiębiorstw na ogólny wzrost gospodarki i przyszłość kraju.
Konfederacja Lewiatan sama prezentuje siebie w sposób następujący:
Jesteśmy najbardziej wpływową polską organizacją biznesową, reprezentującą interesy pracodawców w Polsce i Unii Europejskiej. Zabiegamy o konkurencyjne warunki prowadzenia biznesu. Dbamy o trwały wzrost gospodarczy, lepsze prawo, zdrową konkurencję, wzrost zatrudnienia i wzmocnienie kapitału społecznego. Jesteśmy głosem biznesu.
Czym się zajmuje Konfederacja Lewiatan?
W ogólnym ujęciu Konfederacja Lewiatan zajmuje się szeroko rozumianym reprezentowaniem interesów polskich „prywaciarzy”, czyli prywatnych przedsiębiorców (właścicieli firm itp.). Działalność Konfederacji opiera się na pięciu kolejnych filarach: legislacji, wiedzy, networkingu, komunikacji i B2B. Poniżej opisujemy pokrótce każdy z nich:
Filary działalności Konfederacji Lewiatan
Legislacja
Konfederacja Lewiatan zabiega o ustanowienie prawa przyjaznego polskim przedsiębiorcom. W tym celu eksperci organizacji stale opracowują stanowiska i propozycje poprawek, biorą udział w uzgodnieniowych konferencjach, pracach komisji parlamentarnych (sejmowych i senackich) oraz konsultacjach społecznych, a także prowadzą własny monitoring legislacyjny (dwa razy tygodniowo).
Wiedza
Konfederacja cyklicznie przeprowadza szeroką ekspertyzę ogólnogospodarczą, makroekonomiczną i branżową. Eksperci KL stale angażują się w projekty społeczne, dzięki którym cieszą się rozpoznawalnością i wiarygodnością w oczach interesariuszy. Instytucja zabiega także o podwyższanie kompetencji swych ekspertów, know-how i relacje z decydentami.
Networking
Członkostwo w Lewiatanie wiąże się z ciągłą i systematyczną pracą o charakterze sieciowym (międzyterytorialnym). Rady i grupy robocze stanowią miejsce spotkań ekspertów reprezentujących firmy z różnych obszarów i służą nawiązaniu dialogu interbranżowego. Z kolei spotkania z z liderami świata biznesu, w tym z czołowymi decydentami polskiej gospodarki, tworzą możliwość zawiązania merytorycznej rozmowy i nawiązania długofalowej współpracy między członkami Konfederacji.
Komunikacja
Konfederacja Lewiatan zapewnia firmom i podmiotom członkowskim efektywne wsparcie marketingowe i pomoc w zakresie PR. Dzięki renomie, jaką cieszy się cała marka Lewiatan, oraz imponującemu doświadczeniu organizacji w działaniach komunikacyjnych, podejmowane działania skutecznie docierają do opinii publicznej. W ten sposób nie tylko członkowie Konfederacji zyskują na prestiżu, lecz także zwiększa się społeczna świadomość problemów dotykających współczesną gospodarkę krajową.
B2B
Konfederacja Lewiatan zapewnia szerokie wsparcie podmiotów członkowskich (firm, instytucji, związków zawodowych itp.) w rozwoju prowadzonego biznesu i wdrażanej działalności operacyjnej. Eksperci KL oferują dostęp do platformy B2B, umożliwiają skorzystanie z prestiżowych szkoleń branżowych i organizują współpracę międzynarodową czy arbitraż gospodarczy. Firmy współtworzące Konfederacje mogą korzystać z z wielu buforów relacji business to business.
Nagrody przyznawane przez Konfederacje Lewiatan
Każdego roku Konfederacja Lewiatan przyznaje cztery nagrody dla najwybitniejszych postaci polskiego biznesu, dzięki którym krajowa gospodarka prężnie się rozwija. Nagrody te to kolejno:
- Nagroda imienia Andrzeja Wierzbickiego – przyznawana przedsiębiorcy wzorcowo prowadzącemu biznes, który mimo własnych sukcesów odczuwa potrzebę współuczestniczenia w działaniach na rzecz środowiska przedsiębiorców, wspiera dobrze rokujące inicjatywy gospodarcze i ma wizję rozwijania odpowiedzialnego biznesu.
- Nagroda imienia Władysława Grabskiego – przyznawana osobistości życia publicznego, , która w znaczący sposób przyczyniła się do rozwoju krajowej przedsiębiorczości i która dba o tak zwane „zdrowie gospodarcze” oraz ekonomiczną siłę państwa.
- Nagroda Za Odważne Myślenie – specjalne wyróżnienie przyznawane zaledwie od 2012 roku przez Zarząd Konfederacji Lewiatan oraz Fundację na Rzecz Myślenia imienia Barbary Skargi. Nagroda trafia do przedsiębiorcy lub osobistości nie bojącej się innowacji i nieszablonowego myślenia w podejmowanych przez siebie kwestiach.
- Nagroda Specjalna Zarządu – w przeciwieństwie do poprzednich nagród, które trafiały przede wszystkim do osób zasłużonych na polu biznesowym i gospodarczym, Nagroda Specjalna dedykowana jest osobistościom, które zasłynęły w takich dziedzinach, jak kultura, nauka, życie publiczne czy polityka.
Laureaci nagród Konfederacji Lewiatan 2019
W 2019 roku Konfederacja Lewiatan przyznała nagrody następującym osobom:
- Nagroda imienia Andrzeja Wierzbickiego – Marek Maj o Paweł Szataniak;
- Nagroda Za Odważne Myślenie – Agnieszka Holland;
- Nagroda Specjalna Zarządu – Jerzy Baczyński i zespół Polityki.
W 2019 roku decyzją władz Konfederacji nie przyznano Nagrody imienia Władysława Grabskiego.
Jak dołączyć do Konfederacji Lewiatan?
Konfederacja Lewiatan zrzesza w swych szeregach wiele związków pracodawców (zarówno tych branżowych, jak i regionalnych), a także federacje związków pracodawców i inne zrzeszenia organizacyjne działające na obszarze kraju. Co więcej, status Członka Konfederacji Lewiatan mają także wybrani pracodawcy posiadający szczególną pozycję w branży i cieszący się uznaniem w kwestii stosunków pracy.
Według informacji podanych na oficjalnej stronie Konfederacji, obecnie organizacja zrzesza dziewiętnastu członków o światowej renomie (takich jak British American Tabacco, Orange, Philip Morris, Samsung, UPC czy Tesco). Ponadto marka Lewiatan skupia ponad 4100 firm zatrudniających łącznie aż milion osób. Mimo tak liczebnych szeregów Konfederacja Lewiatan wciąż chętnie przyjmuje kolejnych przedsiębiorców, którym zależy na budowaniu pozytywnego wizerunku polskich firm.
Przystąpienie do Konfederacji Lewiatan wiąże się z wieloma profitami i pozytywami. Przykładowo w ramach Rady Dialogu Społecznego Konfederacja negocjuje ze związkami zawodowymi korzystne zmiany w prawie branżowym, gospodarczym i prawie pracy. By przystąpić do Konfederacji, należy skontaktować się z Departamentem Rozwoju Lewiatana. Niezbędne dane kontaktowe są następujące:
Departament Rozwoju Lewiatana – kontakt
Andrzej Trela
Dyrektor Departamentu Rozwoju i Kluczowych Relacji
tel.: 22 55 99 956
tel. kom.: + 48 660 428 158
e-mail: [email protected]n.pl
Anna Biernacka-Rygiel
Menadżer ds. Kluczowych Relacji
tel.: 22 55 99 944
tel. kom.: + 48 608 541 253
e-mail: [email protected]
Dane kontaktowe
Dane adresowe siedziby polskiej
Konfederacja Lewiatan
ul. Zbyszka Cybulskiego 3
00-727 Warszawa
Dane adresowe biura w Brukseli
Polish Confederation Lewiatan – Brussels Office
Avenue de Cortenbergh 168
1000 Brussels
Kontakt telefoniczny
tel.: 48 (22) 55 99 900
fax: 48 (22) 55 99 910
infolinia dla Członków: 48 (22) 55 99 890
Kontakt przez Internet
strona internetowa: www.konfederacjalewiatan.pl
e-mail: [email protected]
Źródła:
http://konfederacjalewiatan.pl/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Konfederacja_Lewiatan
Dodaj komentarz