Koniec przekręcania liczników samochodowych?

Koniec przekręcania liczników samochodowych?

author
Alicja Uzarowicz
15 marca 2020

Niewielu kierowców stać na zakup nowego auta prosto z salonu. Bardzo często taki zabieg się nie opłaca – samochody dosyć szybko tracą na wartości. Zmorą kupujących pojazdy są działania sprzedawców, które zaniżają przebieg auta. Czy nowe działania CEPiK oznaczają koniec przekręcania liczników?

Zabieg przekręcania liczników w pojazdach używanych wystawianych na sprzedaż nie jest niestety obcy wielu handlarzom. Już niedługo takie praktyki dotrą do swojego kresu ze względu na dokładniejszą informację o pojazdach. Pojawia się ona w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

Już dzisiaj (15 marca) w życie weszła część przepisów nowelizujących rozporządzenie z 13 lutego 2020 roku. Kluczowe w tym momencie są zmiany w paragrafie drugim aktu prawnego. Dzięki nowej regulacji do CEPiK wpisywane będą nowe kategorie danych pojazdu, którymi mają dzielić się właściciele pojazdów.

Wspomniane rozporządzenie Ministra Cyfryzacji z 13 lutego 2020 roku  nowelizuje Rozporządzenie z dnia 8 listopada 2017 roku w sprawie zakresu danych udostępnianych w postaci elektronicznej z centralnej ewidencji pojazdów. Jakie dane będą się pojawiać obok pojazdów z Centralnej Ewidencji, których dotychczas nie było?

Koniec przekręcania liczników – w CEPiK nowe kategorie danych

Wśród zmian i nowości, jakie wprowadziło nowelizujące rozporządzenie należy wskazać fakt, iż od teraz konieczne będzie podanie w CEPiK wartości odczytu drogomierza, czyli licznika przebiegu pojazdu. Momentem, w którym ta informacja ma się pojawić, jest najnowsze badanie techniczne.

Sprawdź także: Jak rozpoznać policyjne BMW serii 3 – wykaz tablic na województwo

Dzięki temu potencjalni nabywcy pojazdu będą mieli możliwość sprawdzenia, czy licznik nie został przekręcony. W sytuacji, gdy drogomierz w danym pojeździe nie działa podczas przeglądu, należy wskazać nieprawidłowość, która uniemożliwiła odczyt aktualnego przebiegu pojazdu.

Co więcej, w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców konieczne będzie także umieszczenie informacji o tym, czy licznik przebiegu pojazdu kiedykolwiek był wymieniany. Poza datą i przyczyną takiej czynności posiadacz pojazdu będzie miał obowiązek wskazania najaktualniejszej wartości przebiegu.

Nowe dane w CEPiK efektem nowelizacji rozporządzenia

Kolejną nowością, która pojawi się w ewidencji, będzie specjalne oznaczenie kodem stacji kontroli pojazdów, która dokonała odczytu drogomierza i kontroli stanu technicznego pojazdu. Kod rozpoznawczy pozwoli zagwarantować większą transparentność takich jednostek i uniemożliwić fałszowanie tych danych.

Poza informacjami mającymi zakończyć praktyki przekręcania liczników, potencjalny nabywca będzie mógł w CEPiK sprawdzić także kluczowe elementy stanu prawnego pojazdu. Oznacza to, że będzie można sprawdzić, czy pojazd kiedykolwiek został skradziony. Wpisy zaopatrzą bowiem data jego zniknięcia i odnalezienia, czy też odwołania poszukiwań.

Ponadto, jeżeli kiedykolwiek zdarzy się, że pojazd nie przejdzie przeglądu technicznego, osoba sprawdzająca CEPiK również się o tym dowie. Analogicznie do przypadku kradzieży bowiem pojawi się informacja o dacie cofnięcia zezwolenia na poruszanie się po drogach i jego ewentualnego odnowienia.

Pozostaje zatem mieć nadzieję, że nowe obowiązki informacyjne będą ułatwiać wyplenienie nieuczciwych praktyk handlarzy. W przypadku każdego zakupu używanego pojazdu warto zwrócić uwagę również  na to, czy przypadkiem nie doszło do przekręcenia licznika przebiegu.


Źródła:
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20200000241/O/D20200241.pdf
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20170002085/O/D20172085.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Mity na temat kredytu hipotecznego
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
01 czerwca 2019

Mity na temat kredytu hipotecznego

Znaczek z okazji Narodowego Dnia „Żołnierzy Wyklętych”
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
03 marca 2019

Znaczek z okazji Narodowego Dnia „Żołnierzy Wyklętych”

ZUS rozpoczął współpracę z Policją
Wpisy
author
Patryk Byczek
13 czerwca 2018

ZUS rozpoczął współpracę z Policją

Credit Agricole w Nysie
Oddziały
author
Patryk Byczek
20 lipca 2019

Credit Agricole w Nysie

Pożyczki bez zaświadczeń Sosnowiec
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
31 października 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Sosnowiec

KRD działa już od 15 lat
Wpisy
author
Patryk Byczek
09 sierpnia 2018

KRD działa już od 15 lat

Porównaj