„Uczelnie Szkołom – o finansach z NBP” – konkurs

„Uczelnie Szkołom – o finansach z NBP” – konkurs

author
Alicja Uzarowicz
24 lipca 2019

W komunikacie opublikowanym na swojej oficjalnej stronie internetowej Narodowy Bank Polski zachęca wszystkie uczelnie w Polsce do wzięcia udziału w najnowszym konkursie.  „Uczelnie Szkołom – o finansach z NBP” to akcja mająca na celu wyłonienie najlepszego projektu z zakresu edukacji młodzieży pozostającej jeszcze w szkole. Tematem projektów ma być ekonomia.

Chociaż program edukacyjny dla szkół średnich zakłada naukę podstaw ekonomii, choć nie nazywa się jej raczej wprost, to zawsze warto otwierać młodzieży szkolnej oczy na zagadnienia ekonomiczne. Umiejętność gospodarowania posiadanymi zasobami i rozumienie realiów rynku to przydatne kwestie jeszcze zanim uczniowie pójdą na uczelnie.

Nigdy nie jest za wcześnie na edukację ekonomiczną. Jest to prawdziwe stwierdzenie zwłaszcza obecnie, kiedy młodzi ludzie coraz częściej korzystają z udogodnień bankowości cyfrowej. Rozumie to Narodowy Bank Polski, który w formie konkursu postanowił zaangażować ośrodki, które mają nierzadko doskonałe pojęcie o nauczaniu w tej dziedzinie.

Chodzi tutaj oczywiście o uczelnie. Zgodnie z komunikatem NBP wszystkie szkoły wyższe w Polsce zachęcane są do udziału w konkursie „Uczelnie Szkołom – o finansach z NBP”. W ramach konkurencji każda z biorących udział w konkursie uczelni przygotować ma innowacyjny projekt edukacyjny z zakresu wiedzy o zarządzaniu finansami osobistymi.

Uczelnie mają pole do popisu

Zgodnie z informacjami zawartymi w komunikacie udział w konkursie nie ogranicza się tylko do przygotowaniu projektu, ale również planu jego realizacji. Które grupy uczniów obejmie program? Mają być to siódmo- i ósmoklasiści, a także młodzież ze szkół ponadpodstawowych.

 

W informacji zamieszczonej na swojej Stronie Narodowy Bank Polski podkreślił również, iż ogromne znaczenie ma  sposób przekazu wiedzy z zakresu finansów osobistych, a nie tylko sama treść. Szkoła już dawno bowiem powinna dostosować się do realiów cyfrowej współczesności. I takich rozwiązań wymaga NBP.

"

Czekamy na propozycje różnorodnych inicjatyw z zastosowaniem nowoczesnych metod przekazywania wiedzy. Chcemy premiować przede wszystkim działania rozwijające praktyczne umiejętności przydatne w samodzielnym funkcjonowaniu w świecie finansów

–  napisano w komunikacie NBP.

uczelnie

NIK skontrolowała wydatki NBP.

Obszary tematyczne konkursu

Skoro jest konkurs, to jest też i nagroda. Uczelnie, którym uda się wygrać swoim projektem otrzymają nawet do 150 000 zł dofinansowania od NBP, które przeznaczyć będzie można na realizację przygotowanych projektów. Innymi słowy połączyć przyjemne z pożytecznym.

Takie konkursy to swego rodzaju reklama dla instytucji, jakimi są uczelnie. Innowacyjne projekty i praktyczne podejście do nauczania zarządzania finansami osobistymi stanowią świetną okazję dla szkół wyższych do zaprezentowania się z jak najlepszej strony i zachęcenia młodzieży do wkroczenia w szeregi ich studentów.

NBP podało w swoim komunikacie także obszary tematyczne, z których przynajmniej 3 powinny zostać opracowane w ramach jednego projektu. Są to takie kwestie jak na przykład zarządzanie własnymi pieniędzmi, oszczędzanie i inwestowanie. Inne tematy to przedsiębiorczość i kariera zawodowa, a także kredyty, pożyczki i ubezpieczenia oraz kilka innych.

uczelnie

80% absolwentów uczelni znajduje pracę.

Warunki udziału w konkursie

W konkurencji dla uczelni wziąć mogą udział nie tylko publiczne szkoły wyższe, ale również te niepubliczne. Warunkiem formalnym jest działanie na terenie Rzeczpospolitej Polskiej na podstawie Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Aby zgłosić projekt do konkursu, należy umieścić wszystkie konieczne dane na formularzu wniosku o dofinansowanie. Do wniosku należy dołączyć także inne dokumenty, których pobranie jest możliwe na stronie NBP (link na końcu artykułu). Termin składania prac upływa 18 października bieżącego roku.

Prace konkursowe wysyłać można tylko elektronicznie na adres e-mail: [email protected] Ogłoszenie wyników nastąpi jeszcze w tym roku w listopadzie. W komunikacie zawarto również prośbę do uczelni o zapoznanie się z regulaminem zawartym na wspomnianej stronie internetowej.

uczelnie

Kolejna edycja „Staży Prezesa NBP”.

Źródła:
https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/konkursy/2019/uczelnie-szkolom/main.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Pożyczki bez BIK Gryfice
Wpisy
author
Aleksandra Gościnna
25 czerwca 2016

Pożyczki bez BIK Gryfice

Vippo – nowa pożyczka ratalna
Firmy pożyczkowe
autor wpisu
Tadeusz_Miziak
09 października 2017

Vippo – nowa pożyczka ratalna

ING Bank Śląski w Brzegu
Oddziały
author
Patryk Byczek
02 lipca 2019

ING Bank Śląski w Brzegu

Alior Bank w Cieszynie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
07 lipca 2019

Alior Bank w Cieszynie

Clearbanc – kanadyjski fintech
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
03 marca 2020

Clearbanc – kanadyjski fintech

Porównaj