Kontrola UOKiK: 2% polskich paliw nie spełnia wymagań

Kontrola UOKiK: 2% polskich paliw nie spełnia wymagań

author
Halszka Gronek
27 maja 2019

Jakość paliw ciekłych, jakie dostępne są na polskim rynku, z każdym rokiem staje się coraz wyższa. Jak wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w 2018 roku zaledwie 2 procent badanych mieszanek nie spełniało ogólnokrajowych norm jakości. 

To prawda, że z roku na rok paliwa dostępne na polskich stacjach paliwowych wykazują coraz lepszą jakość. W 2003 roku blisko 30% sprzedawanych mieszanek nie spełniało odgórnie wskazanych norm jakościowych. W ciągu kolejnych dwunastu lat wynik ten udało się zbić aż 10-krotnie, do poziomu 3% niezdatnych do użycia paliw w roku 2015. 

Jak wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, wśród paliw dostępnych na rynku polskim w 2018 roku tylko 1,9% mieszanek nie spełniało wymogów dotyczących jakości. Najwięcej zastrzeżeń odnotowano w przypadku oleju napędowego (3,4% zbadanych próbek). W przypadku gazu skropionego (LPG) wynik ten wynosił 1,43%, a w przypadku benzyny bezołowiowej – 0,75%. 

Kontrolą jakości paliw w 2018 roku objęto nie tylko producentów paliw, lecz także hurtowników, podmioty magazynujące oraz sprzedające (stacje paliwowe). Łącznie zbadano aż 947 losowo wybranych próbek paliw ciekłych. Zeszłoroczny wynik jest najlepszym w historii (licząc od 2003 roku, kiedy to rozpoczęto kontrole), choć do perfekcji brakuje jeszcze dwóch punktów procentowych. 

fot. UOKiK

 

Najgorsze paliwa w kujawsko-pomorskim

Inspektorzy przeprowadzili badania jakości paliw ciekłych na losowo wybranych podmiotach mających kontakt z obrotem mieszankami. Szczególny nacisk przyłożono na te punkty dystrybucji i sprzedaży, w przypadku których poprzednie inspekcje wykazały nieprawidłowości i odstępstwa od normy. 

W wyniku zeszłorocznej kontroli najwięcej próbek niespełniających ogólnokrajowych wymogów jakościowych pobrano w województwie kujawsko-pomorskim. Aż 7,69% paliw zbadanych w tymże regionie okazało się wątpliwych. Niepokojąco wysokie wyniki wadliwych mieszanek odnotowano także na Mazowszu – aż 4,72% próbek pobranych w województwie mazowieckim nie spełniło norm. 

Warto jednak dodać, iż na Pomorzu, Warmii i Mazurach inspektorom nie udało się odkryć ani jednego przypadku obrotu nieprawidłowymi i szkodliwymi mieszankami paliwa. Podobnie w województwie opolskim, podkarpackim i świętokrzyskim – tam odsetek paliw niespełniających norm jakościowych wyniósł 0%. 


Sprawdź, jak płacić mniej za paliwo: https://www.zadluzenia.com/artykul/jak-placic-mniej-za-paliwo-najlepsze-sposoby/ 

Jakie są skutki użycia wadliwych paliw?

Kontrole jakości paliwa sprzedawanego na polskim rynku mają jeden zasadniczy cel: wyeliminować z obrotu te towary, które nie spełniają norm, a więc te, które mogą zaszkodzić użytkownikom. W końcu użycie paliwa, którego skład nie jest zgodny z wymogami, może mieć poważne skutki dla kondycji pojazdów i maszyn spalinowych. 

W przypadku użycia oleju napędowego o nieprawidłowym składzie właściciel pojazdu może spodziewać się takich konsekwencji, jak zanieczyszczenie zaworów wtryskowych czy zatykania filtrów paliwa. Co równie istotne, nieprawidłowy skład mieszanki prowadzący do niskiej temperatury zapłonu może skutkować wybuchem oparów oleju podczas tankowania. 

Jeśli chodzi o benzynę bezołowiową, nieprawidłowo obrobiona i przygotowana mieszanka może skutkować pogorszeniem pracy silnika – na przykład występowaniem tak zwanego spalania stukowego. W przypadku gazu LPG (gaz skropiony) paliwo niespełniające norm i mające przykładowo zbyt wysoki poziom siarki może doprowadzić do korozji poszczególnych elementów silnika. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bank BPH – kody SWIFT/BIC oraz IBAN
Banki
author
Dominika Sobieraj
03 grudnia 2018

Bank BPH – kody SWIFT/BIC oraz IBAN

Alior Bank w Gdowie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
06 czerwca 2019

Alior Bank w Gdowie

PKO BP w Piszu
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
26 września 2019

PKO BP w Piszu

Mastercard przeznacza kultowy pojazd KITT na aukcję WOŚP
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
13 grudnia 2019

Mastercard przeznacza kultowy pojazd KITT na aukcję WOŚP

Credit Agricole w Nowym Dworze Mazowieckim
Oddziały
author
Patryk Byczek
20 lipca 2019

Credit Agricole w Nowym Dworze Mazowieckim

Finanse i ekonomia – nowy przedmiot w szkole ?
Blog
author
Aneta Jankowska
20 lutego 2017

Finanse i ekonomia – nowy przedmiot w szkole ?

Porównaj