Koronawirus w Polsce. Prezydent chce załagodzić skutki spłaty kredytów

Koronawirus w Polsce. Prezydent chce załagodzić skutki spłaty kredytów

author
11 marca 2020

Andrzej Duda zapowiedział rozpoczęcie prac nad projektem rozwiązań łagodzących skutki spłaty zobowiązań kredytowych. Prezydent jest zdania, iż w obliczu słabnącej gospodarki i rosnących niepokojów związanych z epidemią koronawirusa polscy obywatele potrzebują wsparcia finansowego w postaci niższej lub odroczonej spłaty kredytu. 

Koronawirus w Polsce 

Choć sytuacja w Azji zdaje się stopniowo uspokajać, wirus z Wuhan zbiera coraz większe żniwa w Europie. Wybuch epidemii w północnych Włoszech wywołał lawinowy skok zachorowań na koronawirusa w wielu okolicznych krajach. Według danych Ministerstwa Zdrowia na chwilę obecną w Polsce stwierdzono już 25 przypadków zachorowań. Pierwszy odnotowano w zeszłą środę, 4 marca 20202 roku. 

Na przełomie ostatniego tygodnia nastąpiło wiele poważnych zmian w Polsce – nie tylko na płaszczyźnie zdrowotnej, lecz także organizacyjnej i gospodarczej. Już we wtorek 10 marca część uczelni wyższych ogłosiła zawieszenie zajęć do odwołania. Na mocy centralnej decyzji władz od czwartku, 12 marca, działalność wszystkich szkół, przedszkoli czy miejsc kultury ma zostać wstrzymana. W wielu zakładach pracy wprowadzone zostały specjalne środki ostrożności, a coraz więcej firm skarży się na problemy z dostawami z krajów Azji. 

Gospodarka może spowolnić 

Wzrastające niepokoje wśród obywateli oraz przedsiębiorców zachęciły Prezydenta RP Andrzeja Dudę do wystosowania oświadczenia, w którym informuje on, iż planuje rozpoczęcie praca nad wypracowaniem rozwiązań łagodzących skutki spłaty zobowiązań kredytowych.

"

Mając na uwadze sytuację obywateli i przedsiębiorców zw. z epidemią koronawirusa, w trybie pilnym zamierzam wyjść z inicjatywą wypracowania rozwiązań łagodzących skutki spłaty zobowiązań kredytowych. Liczę na współpracę wszystkich instytucji odpowiedzialnych za rynek finansowy

 – pisze na swoim Twitterze Andrzej Duda.

Polska śladem Włoch

Kwarantanna wprowadzana stopniowo w krajach europejskich – choć dobra z punktu widzenia epidemiologicznego – ma poważne konsekwencje gospodarcze. Firmy zmuszone są spowolnić działalność, w związku z czym coraz większej liczbie osób grozi redukcja etatu. Ponadto przerwanie działalności ośrodków pedagogicznych i oświatowych skutkuje masowym braniem urlopów przez pracowników. Wiele branży zaczyna podupadać, a nastroje wśród społeczeństwa są coraz bardziej rozognione. 

Panika nie służy oczywiście nikomu, niemniej świadomość możliwych problemów finansowych – nie tylko wśród przedsiębiorców, lecz także u pracowników, może wywołać negatywne reakcje nawet u najbardziej rozsądnych osób. Chcąc zapobiec wybuchowi histerii włoski rząd ogłosił plan finansowego wsparcia obywateli. Wiceministra gospodarki Laura Castelli ogłosiła zawieszenie spłaty kredytów hipotecznych. Preferencyjne rozwiązanie przeznaczone jest dla osób indywidualnych i gospodarstw domowych. 

Ponadto włoskie stowarzyszenie bankowe ABI ogłosiło, że małe firmy i gospodarstwa domowe będą mogły skorzystać z „wakacji” od spłaty długów. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej poszedł śladem Włoch i obiecał podjęcie próby wypracowania rozwiązań łagodzących skutki spłaty zobowiązań kredytowych.

Reakcje na obietnicę Andrzeja Dudy

Oświadczenie Andrzeja Dudy spotkało się z dużym poparciem wśród opinii publicznej. Wiele osób wyszło  także z własnymi propozycjami zmian, które ułatwiły obywatelom, a przede wszystkim przedsiębiorcom, przetrwanie trudnego czasu kwarantanny w Polsce.

"

Panie Prezydencie – proszę zawiesić pobór składek ZUS i zdrowotnych na jeden miesiąc. To już coś pomoże. Mali przedsiębiorcy nie wytrzymają kwarantanny płacąc wszystkie daniny jak dotąd

– pisze użytkownik Twittera w odpowiedzi na post Andrzeja Dudy. 

Podobną inicjatywę zgłasza Emil Krawczyk, członek Rady Krajowej Partii KORWIN. W swoim komentarzu zaznaczył on:

"

Proszę wyjść z inicjatywą rozwiązań łagodzących skutki spłaty zobowiązań podatkowych i składowych dla małych przedsiębiorców.

Uznanie dla propozycji zgłoszonej przez Andrzeja Dudę zgłosił Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski: 

"

Bardzo cenna i potrzebna inicjatywa w obliczu obecnej sytuacji. Jako @uknf  z pewnością przyłączymy się do prac w celu jak najszybszego wypracowania optymalnego rozwiązania, opartego o szeroki konsensus wszystkich interesariuszy.

Pomoc przede wszystkim dla firm

Niezależni eksperci są zdania, iż z pomoc w spłacie kredytu jest co prawda uzasadniona, jednak z punktu widzenia kredytobiorców najważniejsza zdaje się być stabilność zatrudnienia. Odroczenie spłaty zobowiązania – jakie wprowadzono przykładowo we Włoszech – na niewiele się zda, jeśli wskutek problemów gospodarczych wywołanych epidemią koronawirusa kredytobiorcy stracą prace. Dlatego, jak zaznaczają eksperci, największa uwaga organów państwowych powinna być w tej chwili skupiona na ratowaniu krajowych firm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

T-Mobile ostrzega przed oszustami
Bez kategorii
author
09 czerwca 2019

T-Mobile ostrzega przed oszustami

Komornik Sądowy Piotr Pietrasik
Wpisy
author
23 lutego 2015

Komornik Sądowy Piotr Pietrasik

Santander Bank Polska z nagrodami w konkursie „Instytucja Roku”
Bez kategorii
author
14 kwietnia 2020

Santander Bank Polska z nagrodami w konkursie „Instytucja Roku”

Santander Bank Polska w Dębicy
Oddziały
author
27 maja 2019

Santander Bank Polska w Dębicy

mBank opinie
Banki
author
14 listopada 2020

mBank opinie

Credit Agricole w Wałczu
Oddziały
author
29 lipca 2019

Credit Agricole w Wałczu