Niewielu z nas wie, że nad prawidłowym rozwojem całego polskiego rynku finansowego - nie tylko instytucji pożyczkowych i banków - czuwa jeden związek pracodawców. Mowa oczywiście o Konfederacji Przedsiębiorstw Finansowych - organizacji działającej w Polsce już od 19 lat. Sprawdziliśmy najważniejsze informacje na temat tego podmiotu.

Autor: Halszka Gronek
Dodano: 09.11.2018
Udostępnij:

Spis treści:
1. Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych – co to jest?
2. Misja i cele KPF.
3. Członkowie KPF.
4. Jak zostać członkiem KPF?
5. Projekty edukacyjne.
6. Podsumowanie.

 

KONFEDERACJA PRZEDSIĘBIORSTW FINANSOWYCH – CO TO JEST?

Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce to nic innego, jak działający na polskim rynku już od blisko 19 lat związek pracodawców, który zrzesza w swych szeregach największe podmioty polskiej branży finansowej. 
 

Obecnie Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych skupia już ponad sto spółek i instytucji, jakie odgrywają kluczową rolę na polskim rynku finansowym i bankowym. Są to m.in.:

 • banki;

 • instytucje pożyczkowe;

 • przedsiębiorstwa zarządzające wierzytelnościami;

 • doradcy i pośrednicy finansowi;

 • podmioty zarządzające informacją gospodarczą;

 • sprzedawcy odwróconej hipoteki w modelu sprzedażowym;

 • agencje ubezpieczeniowe.

Co równie istotne, Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych jest oficjalnym Członkiem jednego z ciał kolegialnych, jakie działają pod patronatem Ministerstwa Finansów – Rady Rozwoju Rynku Finansowego. Ponadto KPF pełni funkcję Członka prestiżowej europejskiej organizacji European Federation of Finance House Associations (tzw. EUROFINANS). 

 

 

MISJA I CELE KFP

Główną misją polskiej Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych – Związku Pracodawców jest przede wszystkim budowanie jak największego kapitału społecznego w polskim sektorze finansowym. 
 

W tym celu KPF tworzy profesjonalne i dogodne środowisko dla uczestników owego sektora, pozostawiając do ich dyspozycji forum wymiany wiedzy i doświadczeń. Celem Konfederacji jest aktywne promowanie profesjonalizmu zawodowego, wzajemnego szacunku między uczestnikami rynku oraz poszanowania zasad etycznych w relacjach z klientami i kontrahentami. 

Oprócz czysto nadzorczej i edukacyjnej roli, polska Konfederacja Przedsiębiorstw Finansowych zajmuje się także reprezentowaniem interesów sektora finansowego wobec ustawodawców, organów administracji oraz opinii publicznej – zarówno w Polsce, jak i na terenie całej Unii Europejskiej.
 

Jak czytamy na stronie internetowej KFP, związek pracodawców osiąga swe cele poprzez przekazywanie rzetelnej wiedzy i opinii na temat zjawisk istotnych dla harmonijnego rozwoju biznesu. Konfederacja rozpowszechnia wiedzę na temat rynku finansowego, współtworząc tym samym pozytywny wizerunek uczestniczących w związku podmiotów jako instytucji godnych zaufania publicznego.

 

CZŁONKOWIE KFP

Obecnie Konfederacja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce zrzesza w swych szeregach 106 podmiotów odgrywających kluczową rolę na polskim rynku finansowym i bankowym. Instytucje te wywodzą się z różnych branży i środowisk, lecz to, co łączy je wszystkie, to wspólna misja budowania kapitału społecznego na krajowym rynku finansowym. 
 

Członkami KFP są między innymi banki komercyjne. Do tej grupy zrzeszonych należą na przykład: Santander Consumer Bank S.A. oraz Nest Bank S.A. Oprócz dużych spółek o charakterze banku w członkowski skład Konfederacji wchodzą także nieco mniejsze instytucje pożyczkowe (tzw. parabanki). Są to m.in. Wonga.pl Sp. z o.o., Everest Finanse S.A. (właściciel popularnej firmy Bocian Pożyczki) czy Aventus Group Sp. z o.o. (instytucja sterująca popularnym serwisem pożyczkowym pozyczkaplus.pl). 
 

Oprócz podmiotów udzielających pożyczek oraz kredytów polskim konsumentom, w skład Konfederacji wchodzą także firmy z branży ubezpieczeniowej (np. TU Europa S.A.), podmioty zarządzające wierzytelnościami (np. Polska Siec Windykacji Sp. z o.o. sp. k.), instytucje doradcze i pośredniczące w transakcjach (np. Dom Finansowy QS S.A.), a nawet biura informacji gospodarczej (m.in. ERIF BIG S.A. oraz KRD BIG S.A.).

 

JAK ZOSTAĆ CZŁONKIEM KPF?

Członkiem Konfederacji Przedsiębiorstw Finansowych może zostać pracodawca (osoba fizyczna lub jednostka organizacyjna), którego podstawowym i nadrzędnym przedmiotem działania jest świadczenie usług w zakresie sprzedaży kredytów i pożyczek konsumpcyjnych lub w obszarze sprzedaży wszelkich produktów i usług związanych z obsługą tychże kredytów i pożyczek.
 

O status członka KFP może więc się ubiegać każdy przedsiębiorca posiadający siedzibę swej firmy na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, o ile:
 

 • prowadzi działalność bankową lub parabankową;

 • oferuje usługi pośrednictwa, doradztwa i planowania finansowego;

 • zarządza wierzytelnościami, 

 • prowadzi biuro informacji gospodarczej;

 • oferuje ubezpieczenia. 

By zostać członkiem Konfederacji, należy złożyć w KFP wymagane deklaracje członkowskie, wypełnione ankiety (m.in. audytu etycznego Związku) oraz komplet dokumentów rejestrowych potwierdzających prowadzenie przez danego kandydata działalności gospodarczej. Spis wymaganych plików znaleźć można na stronie internetowej Konfederacji w zakładce „Członkostwo” > „Dołącz do nas”. 

 

PROJEKTY EDUKACYJNE

Konfederacja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce systematycznie otwiera i przeprowadza wyjątkowe projekty edukacyjne, których celem jest przede wszystkim wypełnianie nadrzędnej misji Związku: budowanie kapitału społecznego na rynku finansowym. 
 

Poprzez projekty edukacyjne Konfederacja wpływa na zwiększenie świadomości finansowej i przedsiębiorczej wśród użytkowników polskiego rynku pieniężnego, a tym samym podbudowuje stabilność wielu krajowych sektorów i branży związanych z finansami. 

Obecnie KPF przeprowadza dwa niezależne projekty edukacyjne. Pierwszy z nich utworzony jest przy współpracy warszawskiej Akademii Leona Koźmińskiego – mowa o XVIII edycji ogólnopolskiego Konkursu VERBA VERITATIS na najlepszą pracę z zakresu etyki biznesu. Dla zwycięzców owego projektu przewidziana jest pula nagród o łącznej wartości min. 10 000 złotych. 
 

Drugim przedsięwzięciem jest czysto edukacyjny projekt uświadamiający zarówno konsumentów, jak i pomioty branży finansowej o sposobach przeprowadzania profesjonalnej i rzetelnej windykacji. Inicjatywa ta ma nie tylko zaznajomić Polaków z liczbami dotyczącymi obecnego zadłużenia społeczeństwa, lecz także wskazać, na czym dokładnie polega proces windykacji i jak w prosty sposób można uporać się ze spiralą zadłużenia

 

PODSUMOWANIE

1) Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce to nic innego, jak związek pracodawców, który zrzesza w swych szeregach największe podmioty polskiej branży finansowej. 
 

2) Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych działa w Polsce od blisko 19 lat – a dokładnie od 27. października 1999 roku. 
 

3) Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych jest oficjalnym Członkiem jednego z ciał kolegialnych, jakie działają pod patronatem Ministerstwa Finansów – Rady Rozwoju Rynku Finansowego.
 

4) Obecnie Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych skupia ponad sto spółek i instytucji, jakie odgrywają kluczową rolę na polskim rynku finansowym i bankowym.
 

5) W skład KFP wchodzą m.in. polskie banki, instytucje pożyczkowe, przedsiębiorstwa zarządzające wierzytelnościami, doradcy i pośrednicy finansowi, podmioty zarządzające informacją gospodarczą, sprzedawcy odwróconej hipoteki w modelu sprzedażowym, a także liczne agencje ubezpieczeniowe.
 

6) Główną misją polskiej Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych jest przede wszystkim budowanie jak największego kapitału społecznego w polskim sektorze finansowym. 
 

7) Celem Konfederacji jest także aktywne promowanie profesjonalizmu zawodowego, wzajemnego szacunku między uczestnikami rynku oraz poszanowania zasad etycznych w relacjach z klientami i kontrahentami. 
 

8) Konfederacja Przedsiębiorstw Finansowych zajmuje się również reprezentowaniem interesów sektora finansowego wobec ustawodawców, organów administracji oraz opinii publicznej – zarówno w Polsce, jak i na terenie całej Unii Europejskiej.
 

9) Konfederacja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce systematycznie otwiera i przeprowadza wyjątkowe projekty edukacyjne.
 

10) By zostać członkiem Konfederacji, należy złożyć w KFP wymagane deklaracje członkowskie, wypełnione ankiety (m.in. audytu etycznego Związku) oraz komplet dokumentów rejestrowych potwierdzających prowadzenie przez danego kandydata działalności gospodarczej.
 


 

Źródło: kpf.pl

Oceń:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Średnia: 5 / 5, łącznie 1 ocen
Komentarze (0)

fajnie, nie wiedzialem ze cos takiego istnieje