Najczęściej komentowane
Kraje CEE i Polska produkują prawie 20 % pojazdów UE
Polski Instytut Ekonomiczny przygotował w ostatnim czasie raport pod nazwą „Przemysł motoryzacyjny w krajach Grupy Wyszehradzkiej”. Wynika z niego, że Polska i inne kraje CEE odpowiadają za prawie jedną piątą produkcji pojazdów w Unii Europejskiej. Jak wypada sama Polska na tle innych krajów Europy Środkowo Wschodniej?
W swoim najnowszym komunikacie Polski Instytut Ekonomiczny zaprezentował dane odnoszące się do rynku motoryzacyjnego w Europie. Jak wynika z przekazanych informacji, już co piąty pojazd wyprodukowany w Unii Europejskiej powstaje w Polsce lub innych krajach CEE (Central-Eastern Europe – Europa Środkowo-Wschodnia).
W roku 2017 polski przemysł motoryzacyjny cechowały wytworzenie 730 tys. miejsc pracy oraz wypłata wynagrodzeń o łącznej wartości 5,39 mld euro. Prawie co trzeci wytworzony produkt tego rynku w Polsce trafiał wówczas za zachodnią granicę, czyli do Niemiec.
Niestety nasz sąsiad z Zachodu odczuwa w ostatnim czasie spowolnienie koniunkturalne. Czy spowolnienie gospodarcze, jakiego doświadczają Niemcy oraz obecne światowe trendy spowodują, że przemysł motoryzacyjny krajów CEE legnie w gruzach?
Fot. PIE
Ile kosztuje wymiana oleju w samochodzie?
Śląsk to już nie tylko węgiel
Wśród wspomnianych setkach tysięcy miejsc pracy w sektorze produkcji motoryzacyjnej w Polsce warto podkreślić, że aż 700 tys. z nich znajduje się na Śląsku. Region ten obecnie stał się zagłębiem motoryzacji krajów CEE. Tym samym udało się odkleić przylegającą do Śląska od dekad łatkę węglową.
Współcześnie bowiem Polska sprzedaje za granicę więcej baterii zasilających samochody elektryczne niż Niemcy. Polski przemysł motoryzacyjny przebył niezwykle długą drogę od momentu wyprodukowania u nas pierwszego traktora, co miało miejsce w XIX wieku do współczesności, kiedy dominujemy rynek autobusów.
Rok 2017 był wspaniałym okresem dla produkcji motoryzacyjnej wśród wszystkich krajów Grupy Wyszehradzkiej. Udało się bowiem wówczas wyprodukować 3,53 mln pojazdów, co stanowi 18 proc. całkowitej produkcji unijnej we wspomnianym okresie.
Wśród liderów produkcji pojazdów silnikowych, przyczep i naczep Polska i Czechy nie miały sobie równych. Mimo tego faktu nie należy pomijać Słowacji i Węgier. Pomiędzy rokiem 2010 i 2017 krajom tym udało się odpowiednio podwoić i zwiększyć o 90 proc. produkcję w sektorze motoryzacyjnym.
Fot. PIE
Dwa razy więcej samochodów elektrycznych w Polsce
Kraje CEE produkują coraz więcej pojazdów
Wśród liderów Grupy Wyszehradzkiej pod względem produkcji motoryzacyjnej Polska niestety nie ma miejsca pierwszego. Przypadła jej jednak zaszczytna druga pozycja z wynikiem eksportu o wartości 27,5 mld euro w 2017 – jak wynika z danych Eurostatu. Na szczycie zestawienia znalazły się bowiem Czechy z eksportem 30,7 mld Euro.
Głównym krajem docelowym eksportu polskiej branży motoryzacyjnej są Niemcy (31,32 proc.). Choć w 2018 roku udało mu się osiągnąć rekordowy poziom (ponad 28 mld euro), problemy niemieckiej gospodarki mogą stanąć mu na przeszkodzie w dalszych wzrostach. 8-procentowy spadek niemieckiego eksportu towarów w czerwcu 2019 r. przełożył się również na Polskę
– powiedział Łukasz Ambroziak, analityk PIE, cytowany w komunikacie.
Ta negatywna sytuacja największego importera polskich produktów mogła spowodować nawet 12,3 proc. spadek eksportu rok do roku. Niemcy bowiem potrzebują polskich części do składania i dalszego eksportu gotowych pojazdów. Co więcej, nie jest to jedyne zagrożenie dla motoryzacji w krajach CEE.
Nie wolno zapominać także o światowych trendach, które wpływają na to, jak poruszają się ludzie po świecie. Dalsza kondycja tejże branży uzależniona jest zatem od takich produktów i usług jak carsharing, pojazdy elektryczne oraz autonomiczne.
Fot. PIE
Ranking kredytów samochodowych – sierpień 2019
Źródła:
http://pie.net.pl/polska-i-kraje-cee-napedzaja-europejska-motoryzacje/
Dodaj komentarz