Kraje CEE i Polska produkują prawie 20 % pojazdów UE

Kraje CEE i Polska produkują prawie 20 % pojazdów UE

author
Alicja Uzarowicz
29 sierpnia 2019

Polski Instytut Ekonomiczny przygotował w ostatnim czasie raport pod nazwą „Przemysł motoryzacyjny w krajach Grupy Wyszehradzkiej”. Wynika z niego, że Polska i inne kraje CEE odpowiadają za prawie jedną piątą produkcji pojazdów w Unii Europejskiej. Jak wypada sama Polska na tle innych krajów Europy Środkowo Wschodniej?

W swoim najnowszym komunikacie Polski Instytut Ekonomiczny zaprezentował dane odnoszące się do rynku motoryzacyjnego w Europie. Jak wynika z przekazanych informacji, już co piąty pojazd wyprodukowany w Unii Europejskiej powstaje w Polsce lub innych krajach CEE (Central-Eastern Europe – Europa Środkowo-Wschodnia).

W roku 2017 polski przemysł motoryzacyjny cechowały wytworzenie 730 tys. miejsc pracy oraz wypłata wynagrodzeń o łącznej wartości 5,39 mld euro. Prawie co trzeci wytworzony produkt tego rynku w Polsce trafiał wówczas za zachodnią granicę, czyli do Niemiec.

Niestety nasz sąsiad z Zachodu odczuwa w ostatnim czasie spowolnienie koniunkturalne. Czy spowolnienie gospodarcze, jakiego doświadczają Niemcy oraz obecne światowe trendy spowodują, że przemysł motoryzacyjny krajów CEE legnie w gruzach?

Fot. PIE

 

Ile kosztuje wymiana oleju w samochodzie?

Śląsk to już nie tylko węgiel

Wśród wspomnianych setkach tysięcy miejsc pracy w sektorze produkcji motoryzacyjnej w Polsce warto podkreślić, że aż 700 tys. z nich znajduje się na Śląsku. Region ten obecnie stał się zagłębiem motoryzacji krajów CEE. Tym samym udało się odkleić przylegającą do Śląska od dekad łatkę węglową.

Współcześnie bowiem Polska sprzedaje za granicę więcej baterii zasilających samochody elektryczne niż Niemcy. Polski przemysł motoryzacyjny przebył niezwykle długą drogę od momentu wyprodukowania u nas pierwszego traktora, co miało miejsce w XIX wieku do współczesności, kiedy dominujemy rynek autobusów.

Rok 2017 był wspaniałym okresem dla produkcji motoryzacyjnej wśród wszystkich krajów Grupy Wyszehradzkiej. Udało się bowiem wówczas wyprodukować 3,53 mln pojazdów, co stanowi 18 proc. całkowitej produkcji unijnej we wspomnianym okresie.

Wśród liderów produkcji pojazdów silnikowych, przyczep i naczep Polska i Czechy nie miały sobie równych. Mimo tego faktu nie należy pomijać Słowacji i Węgier. Pomiędzy rokiem 2010 i 2017 krajom tym udało się odpowiednio podwoić i zwiększyć o 90 proc. produkcję w sektorze motoryzacyjnym.

Fot. PIE

 

Dwa razy więcej samochodów elektrycznych w Polsce

Kraje CEE produkują coraz więcej pojazdów

Wśród liderów Grupy Wyszehradzkiej pod względem produkcji motoryzacyjnej Polska niestety nie ma miejsca pierwszego. Przypadła jej jednak zaszczytna druga pozycja z wynikiem eksportu o wartości 27,5 mld euro w 2017 – jak wynika z danych Eurostatu. Na szczycie zestawienia znalazły się bowiem Czechy z eksportem 30,7 mld Euro.

"

Głównym krajem docelowym eksportu polskiej branży motoryzacyjnej są Niemcy (31,32 proc.). Choć w 2018 roku udało mu się osiągnąć rekordowy poziom (ponad 28 mld euro), problemy niemieckiej gospodarki mogą stanąć mu na przeszkodzie w dalszych wzrostach. 8-procentowy spadek niemieckiego eksportu towarów w czerwcu 2019 r. przełożył się również na Polskę

– powiedział Łukasz Ambroziak, analityk PIE, cytowany w komunikacie.

 

Ta negatywna sytuacja największego importera polskich produktów mogła spowodować nawet 12,3 proc. spadek eksportu rok do roku. Niemcy bowiem potrzebują polskich części do składania i dalszego eksportu gotowych pojazdów. Co więcej, nie jest to jedyne zagrożenie dla motoryzacji w krajach CEE.

 

Nie wolno zapominać także o światowych trendach, które wpływają na to, jak poruszają się ludzie po świecie. Dalsza kondycja tejże branży uzależniona jest zatem od takich produktów i usług jak carsharing, pojazdy elektryczne oraz autonomiczne.

Fot. PIE

 

Ranking kredytów samochodowych – sierpień 2019

Źródła:
http://pie.net.pl/polska-i-kraje-cee-napedzaja-europejska-motoryzacje/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Rating MSCI ESG na poziomie „A” w Pekao
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
31 maja 2020

Rating MSCI ESG na poziomie „A” w Pekao

Sprzedawcy wolą płatności bezgotówkowe
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
15 stycznia 2020

Sprzedawcy wolą płatności bezgotówkowe

Polski znaczek w konkursie filatelistycznym EUROPA 2020
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
21 lipca 2020

Polski znaczek w konkursie filatelistycznym EUROPA 2020

Bank Spółdzielczy w Raszynie sesje przychodzące i wychodzące
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
22 września 2019

Bank Spółdzielczy w Raszynie sesje przychodzące i wychodzące

Inspektorat ZUS w Sierpcu
Oddziały
author
Patryk Byczek
20 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Sierpcu

W jakich sklepach najchętniej robimy zakupy ?
Blog
author
Aneta Jankowska
17 stycznia 2018

W jakich sklepach najchętniej robimy zakupy ?

Porównaj