Krajowa usługa tożsamości cyfrowej od Mastercard

Krajowa usługa tożsamości cyfrowej od Mastercard

author
Alicja Uzarowicz
17 lutego 2020

W ostatnim czasie rząd Republiki Macedonii Północnej oraz Mastercard ogłosili współpracę nad nowym rozwiązaniem z zakresu cyfryzacji administracji publicznej. Krajowa usługa tożsamości cyfrowej będzie służyła jednak również prywatnym podmiotom gospodarczym. To narzędzie ułatwi potwierdzanie tożsamości przy zawieraniu różnych umów i stosunków prawnych.

Cyfrowe narzędzia i rozwiązania to ambicje nie tylko prywatnych podmiotów. Rządy państw coraz częściej starają się oferować usługi na miarę XXI wieku i postępującej cyfryzacji. Przykładem takiego działania jest krajowa usługa tożsamości cyfrowej, którą rząd macedoński opracowuje we współpracy z Mastercard.

Na czym miałaby polegać ta usługa i w jakich sferach życia będzie przydatna? Tożsamość cyfrowa okaże się kluczowa dla unowocześniania administracji publicznej w Republice Macedonii Północnej. Rozwiązanie to przyda się również w sferze prywatnej, w szczególności przy potwierdzaniu tożsamości przy okazji zawierania umów.

Na krajową tożsamość cyfrową mają składać się różne rozwiązania, które pomogą zrealizować plany co do dalszej digitalizacji i cyfryzacji założonej przez rząd macedoński. Na ten moment realizacja przedsięwzięcia znajduje się jeszcze na etapie planowania i przygotowania, jednak są już sprecyzowane kluczowe pomysły.

Krajowa usługa tożsamości cyfrowej w Macedonii

Celem współpracy jest udostępnieni obywatelom Republiki Macedonii Północnej krajowej usługi tożsamości cyfrowej, którą podmioty uzupełnią o dodatkowe funkcje. Wśród nich wymienia się cyfrowy podpis, jak i weryfikację dokumentów w sposób elektroniczny, co ułatwi zawieranie umów na odległość.

Co więcej, wraz z udostępnieniem krajowej usługi cyfrowej tożsamości, kwestią czasu zaledwie będą kolejne usługi na tamtejszym rynku bankowym. Klienci będą mieli możliwość otwarcia konta w sposób zdalny, jak i uruchomić różne usługi telekomunikacyjne bez wychodzenia z domu.

W obu przypadkach są to czynności wymagające zweryfikowania klienta, co określa się profesjonalnie mianem procesu „poznaj swojego klienta” (ang. Know your customer”). Jeszcze później w Macedonii mogą pojawić się całkiem nowe, nieznane nikomu jeszcze ciekawe usługi, które ułatwią codzienne czynności tamtejszym mieszkańcom.

Krajowa usługa tożsamości cyfrowej otworzy wiele drzwi

"

Technologia zmienia nasze życie w sposób, o którym jeszcze kilka lat temu mogliśmy tylko marzyć. Najlepsze efekty przynosi współpraca silnych partnerów. Dlatego cieszymy się, że wspólnie z rządem Macedonii Północnej będziemy mogli odpowiadać na realne potrzeby obywateli. Dzięki nowej usłudze będą oni mogli korzystać z cyfrowej tożsamości w usługach publicznych

– powiedział Ajay Bhalla z Mastercard.

W dalszej części swojej wypowiedzi ekspert podkreślił, że tak różne usługi nie będą objęte ryzykiem utraty wrażliwych danych osobowych. Specjalne przygotowanie tego rodzaju usług pod kątem najwyższych standardów bezpieczeństwa ma na celu zwiększanie społecznego zaufania do cyfrowych usług administracyjnych.

"

Dzięki współpracy z Mastercard udostępnimy rozwiązanie tożsamości cyfrowej, które ułatwi ludziom ich codzienne życie. Jednocześnie zwiększy ono efektywność naszych usług publicznych i prywatnych, co przełoży się na wzrost gospodarczy

– powiedziała Nina Angelovska, macedońska Ministra Finansów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt konsolidacyjny Kołobrzeg
Kredyty miasta
author
Aleksandra Gościnna
22 stycznia 2022

Kredyt konsolidacyjny Kołobrzeg

Nielegalne opłaty za telewizor w szpitalach
Ekonomia
author
Dominika Sobieraj
31 października 2018

Nielegalne opłaty za telewizor w szpitalach

Biuro paszportowe w Łomiankach
Biura paszportowe
author
Aleksandra Gościnna
14 lipca 2022

Biuro paszportowe w Łomiankach

Ile kosztuje nabicie klimatyzacji?
Bez kategorii
author
Sandra Tessmer
18 grudnia 2019

Ile kosztuje nabicie klimatyzacji?

SKOK Chmielewskiego Nałęczów
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
25 kwietnia 2021

SKOK Chmielewskiego Nałęczów

Idea Bank w Poznaniu
Oddziały
author
Patryk Byczek
02 stycznia 2019

Idea Bank w Poznaniu

Porównaj