Najczęściej komentowane
Kreatywna Europa – łatwiejsze kredyty w BGK
Choć dotychczas uzyskanie dofinansowania do przedsiębiorstw związanych z kulturą nie należało do łatwych zadań, najpewniej niedługo się to zmieni. Wszystko za sprawą najnowszego projektu Banku Gospodarstwa Krajowego. Polega on na gwarancji kredytów dla unijnego programu „Kreatywna Europa”.
Niełatwo jest uzyskać dofinansowanie, jeżeli głównym owocem danej działalności jest dzieło kultury. Sztuka bowiem zawsze jest obarczona wysokim ryzykiem co powoduje pewne obawy inwestorów. Wartość sztuki dostrzega jednak Unia Europejska promująca jej finansowanie programem „Kreatywna Europa”.
Mowa tutaj o zagwarantowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego funduszach unijnych opiewających na łączną kwotę 525 mln zł na najbliższe trzy lata. Kto może starać się o takie dofinansowanie swojej działalności? Beneficjentów projektów jest blisko trzy tysiące i są to firmy z branż takich jak gry komputerowe czy design.
Celem projektu nie jest jednak jednostronne i incydentalne dofinansowanie tych firm, a udzielenie im kredytu na preferencyjnych warunkach. Ułatwienie dostępu do kapitału w formie kredytowej pozwala na rozłożenie ryzyka niepowodzenia pomiędzy firmę „kreatywną” a sam bank. Projekt tworzy zatem warunki sprzyjające walce z barierami narosłymi dla takich firm.
Kreatywna Europa
„Kreatywna Europa” jest unijnym programem działającym w perspektywie 2014-2020. Jego głównym założeniem jest udzielanie wsparcia finansowego kulturze oraz branżom z sektora audiowizualnego i kreatywnego. Co oznaczają te enigmatyczne nazwy sektorów gospodarki?
Projekt swoim zasięgiem obejmuje takie kategorie jak: projektowanie mody, wzornictwo, architektura, gry komputerowe, przemysł filmowy, rynek wydawniczy czy design. Celem tegoż projektu jest przede wszystkim promowanie dzieł pokazujących różnorodność kulturową oraz ciekawego dziedzictwa kulturowego Europejczyków.
Dodatkowo program ma ułatwiać zwiększanie kompetencji samych twórców i profesjonalistów z tych dziedzin. Co ciekawe, celem projektu jest także rozbudowa bazy odbiorców tworzonych w Europie dzieł poprzez ułatwianie dostępu do sztuki i jej owoców każdego dnia.
Jak BGK pomoże w zwalczaniu barier
Rolę Banku Gospodarstwa Krajowego we wdrożeniu unijnego programu można nazwać kluczową. Główną bolączką małych i średnich przedsiębiorstw zajmujących się kreowaniem sztuki były bowiem niedostateczne możliwości zabezpieczenia kredytów. Uniemożliwiało to w efekcie otrzymanie dofinansowania kredytem.
BGK postanowił udzielać artystom z takich firm gwarancji bankowej. Miałaby ona przyjmować wartość nawet 80 proc. otrzymanego przez firmę kredytu. Wiązałoby się to z koniecznością zapłaty prowizji przez kredytobiorców, jednak BGK ustalił jej wysokość na symboliczne 0,25 proc. od kwoty gwarancji w skali roku.
W jaki sposób odbywać się będzie przyznanie gwarancji? Póki co kredyty z gwarancją BGK z programu „Kreatywna Europa” można otrzymać w Alior Banku oraz w Bankach Spółdzielczych SGB. W przyszłości jednak będą dostępne w każdym banku, który podpisze z BGK odpowiednią umowę o współpracę na tym polu.
Dlaczego warto inwestować w kulturę?
Chcemy, żeby nasz nowy produkt pełnił tę samą funkcję w świecie kreatywnym, co gwarancje de minimis w świecie przedsiębiorców. Wspólnie z innymi bankami pracujemy nad tym, aby ten program stanowił realne wsparcie dla świata kultury i kreatywnego
– jak o gwarancjach mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu BGK.
Chociaż finanse i kultura stanowią całkowicie odrębne sektory gospodarki, działanie BGK wskazuje, że da się je połączyć. Owocna współpraca doprowadzić może do wykorzystania pełnego potencjału oferowanego przez kulturę. Rozwój tej dziedziny stworzy bowiem wiele nowych miejsc pracy oraz przyniesie kolejne źródła dochodu.
Warto wspomnieć, że w Unii Europejskiej w sektorze odpowiedzialnym za kulturę jest aktualnie zatrudnionych około 7 mln osób. Pozwala to na wygenerowanie średnio około 4,2 proc. PKB unijnego w skali roku.
Źródła:
https://www.bgk.pl/przedsiebiorstwa/poreczenia-i-gwarancje/gwarancja-splaty-kredytu-kreatywna-europa-plg-kreatywna-europa/
Dodaj komentarz