Obowiązkowa mediacja dla frankowiczów?

Obowiązkowa mediacja dla frankowiczów?

author
Alicja Uzarowicz
21 lutego 2020

Kredyty we frankach szwajcarskich to jeden z bardziej kontrowersyjnych tematów z pogranicza prawa i ekonomii we współczesnej polskiej gospodarce. Chociaż stanowisko TSUE daje przewagę kredytobiorcom, to obecnie trwa spór ekspertów na temat tego, czy mediacja powinna być obowiązkowa dla frankowiczów.

Obecnie coraz częściej można się spotkać z postulatami prawników odnośnie nałożenia na frankowiczów obowiązkowej próby podjęcia mediacji z bankiem. Obowiązkowa mediacja pomogłaby odciążyć sądy, choć pojawiają się głosy, że takie rozwiązanie zmniejszyłoby możliwość dochodzenia swoich praw.

Chociaż procesy sądowe w Polsce nie trwają zbyt długo w skali innych krajów Europy, to i tak na niektóre wyroki w sprawach cywilnych należy oczekiwać czasem kilka lat. Jeżeli sprawa jest dodatkowo skomplikowana, proces może trwać latami, co nie zależy najczęściej od sądów, ale samych zainteresowanych stron procesu.

Pomysłem na odciążenie polskich sądów powszechnych jest obowiązkowa mediacja dla frankowiczów. Pomimo bardzo wielu korzyści rozwiązań polubownych, polska kultura prawna wydaje się nie być jeszcze gotowa na takie rozwiązanie. Warto wspomnieć, że na przykład w Stanach Zjednoczonych funkcjonuje przymus mediacji w sporach poniżej określonej kwoty.

Obowiązkowa mediacja dla frankowiczów? Spór prawników

Wraz z wysokością przedmiotu sporu rośnie wysokość opłat sądowych. Co więcej, proces przed sądem, jak już wcześniej wspomniano, trwa znacznie dłużej niż mediacja, a zatem rosną także koszty opłacenia pełnomocnika procesowego. Mediacja trwa zatem nie tylko krócej, ale najczęściej jest tańsza.

Co więcej, w przypadku mediacji sądowej jedynymi kosztami są opłacenie prawnika, o ile się na niego zdecydujemy, jak również wynagrodzenie dla mediatora. Najczęściej wynosi ono mniej niż koszty sądowe, a poza tym dzielone jest równo między strony sporu, chyba że umówią się inaczej.

Przeciwnicy wprowadzenia obowiązkowej mediacji jako kontrargument podają również takie kwestie jak gorsze warunki ugodowe albo wydłużenie drogi sądowej. Jednak czy jeżeli można załatwić sprawę na zaledwie kilku spotkaniach zamiast oczekiwać na wyrok nawet kilka lat, to czy nie warto spróbować postępowania polubownego?

Prawnicy sprzeciwiający się ustanowieniu obowiązkowej mediacji podkreślają, że w jej toku można wynegocjować gorsze warunki ugody niż dokonałby tego sąd. Warto jednak w tym miejscu wziąć pod uwagę również fakt, iż lwią część wygranych przed sądem środków zabiera wynagrodzenie pełnomocnika w procesie.

To banki nie chcą dopuszczać do mediacji?

"

Art. 187 §1 pkt 3 k.p.c. już teraz zobowiązuje do podania w pozwie informacji, czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu. W przypadku braku takiego działania należy wyjaśnić, dlaczego do tego nie doszło. Z mojego doświadczenia wynika, że wzywanie banków do rozmów ugodowych jest całkowicie nieskuteczne

– powiedział Jakub Bartosiak z Kancelarii MBM Legal.

W dalszej części swojej wypowiedzi adwokat poinformował, że najczęstszymi argumentacjami za odrzuceniem wniosku o mediację jest fakt, iż rzekomo umowy bankowe nie zawierają wadliwych postanowień. Spółki działają w ten sposób wbrew linii orzeczniczej sądów w Polsce oraz wyrokowi TSUE.

Obowiązkowa informacja o próbie podjęcia mediacji w praktyce nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami. Sąd nie może odrzucić obecnie pozwu tylko ze względu na fakt, iż nie podjęto próby dogadania się przed mediatorem. Przepis ten zatem w praktyce nie posiada żadnego przełożenia na rzeczywistość i ma charakter czysto informacyjny.

Warto podkreślić w tym miejscu, że obowiązkowa mediacja dla frankowiczów przed pójściem do sądu będzie wiązać także banki. Skoro wielu klientów podjęło już próbę polubownego załatwienia sprawy i spotkało się z negatywnym odzewem ze strony banku, to może przymus dla banku będzie bardziej dolegliwy? Na tym zależy wielu klientom.

Obowiązkowa mediacja godzi w konstytucyjne prawo do sądu?

Banki mogą bać się, że kolejne ugody zachęcą do takiego działania następnych poszkodowanych klientów. Jeżeli jednak warunki ugody mają być „gorsze niż w procesie sądowym”, to oznacza, że bank ma mniej do oddania. Kompromis wydaje się być lepszą opcją pod względem oszczędności czasu i pieniędzy.

Niestety można podejrzewać, że głosy prawników sprzeciwiających się obowiązkowej mediacji poniekąd wynikają z faktu, że przy mediacji klient wymaga mniejszej ilości ich zaangażowania i uwagi. Cierpią na tym ich wynagrodzenia. Na ten moment nie ma jeszcze konkretnych planów co do ustanowienia obowiązku mediacji.

Skoro jednak pojawił się on w bardziej rozwiniętych kulturach prawnych i radzi sobie doskonale, to dlaczego miałby nie sprawdzić się w Polsce? Zamiłowanie naszych rodaków do sporów i kłótni mogłoby stać się nieco łagodniejsze, gdybyśmy o problemach rozmawiali siedząc przy jednym stole.

W grudniu zeszłego roku w tej sprawie doszło do spotkania członków Ministerstwa Sprawiedliwości ze Związkiem Banków Polskich. Wkrótce zaś dojdzie do kolejnego, tym razem przedstawiciele resortu wysłuchają Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu. Te konsultacje mają na celu wybadanie, czy obowiązkowa mediacja usatysfakcjonuje którąkolwiek ze stron.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Fundusz Inwestycji Kapitałowych – na czym polega?
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
06 grudnia 2018

Fundusz Inwestycji Kapitałowych – na czym polega?

Nest Bank rozdaje firmom 1000 zł na reklamę w Internecie
Aktualności
author
Dominika Sobieraj
17 września 2018

Nest Bank rozdaje firmom 1000 zł na reklamę w Internecie

KredytOK w Bydgoszczy
Oddziały
autor wpisu
Marta-Bogacka-Nowak
18 lutego 2017

KredytOK w Bydgoszczy

Przeczytaj, zanim podpiszesz!
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
13 grudnia 2012

Przeczytaj, zanim podpiszesz!

Szybkie pożyczki Police
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
06 stycznia 2021

Szybkie pożyczki Police

Kredyt gotówkowy Wałcz
Kredyty miasta
author
Dominika Sobieraj
10 stycznia 2020

Kredyt gotówkowy Wałcz

Porównaj