Kredyty Polek według Biura Informacji Kredytowej

Kredyty Polek według Biura Informacji Kredytowej

author
Alicja Uzarowicz
10 marca 2020

Jak wynika z najnowszego komunikatu Biura Informacji Kredytowej, kobiety w Polce zaciągają kredyty nieco rzadziej niż panowie i są bardziej skłonne do ich terminowej spłaty. Te statystyki to cios w stereotypowy wizerunek kobiety, która kupuje impulsywnie i nie zarządza pieniędzmi w sposób racjonalny.

W swoim najnowszym komunikacie Biuro Informacji Kredytowej postanowiło stworzyć portret kredytowy Polek z okazji minionego wczoraj Dnia Kobiet. Jak się okazuje, to kredyty pań spłacane są częściej terminowo i posiadają one w ogóle mniej zobowiązań od mężczyzn.

Wyniki analizy kłócą się z często podnoszonym wnioskiem, że kobiety nie są aż tak racjonalne jak mężczyźni, gdy w grę wchodzą finanse, gdyż na zakupach kierują się impulsem. Jeżeli ich budżety są jednak lepiej rozplanowane, co pokazują statystyki, może się okazać, że to właśnie panie są wiarygodniejsze finansowo.

A zatem ile do spłacenia mają Polki reprezentujące różne grupy wiekowe i jak wielkość zadłużenia przekłada się na spłacalność tych kredytów? Które rodzaje zobowiązań kobiety zaciągają  najczęściej? Analiza BIK odpowiada na te pytania oraz wiele innych.

Kredyty Polek – ile pożyczają?

Łączna wartość zadłużenia kobiet w Polsce wynosi obecnie około 314,24 mld złotych, co jest efektem zaciągnięcia 14,14 mln czynnych zobowiązań. Składają się na nie najróżniejsze rodzaje kredytów – konsumpcyjne, mieszkaniowe, karty kredytowe, czy limity kredytowe. Są to dane na koniec stycznia bieżącego roku.

Wspomnianą ilość zobowiązań zaciągnęło 7,87 mln Polek, które ze swoim zadłużeniem radzą sobie nieco lepiej niż panowie. Albowiem rozpatrując dłużników, którzy ze spłatą spóźniają się ponad 90 dni, tylko w 45 proc. są to przedstawicielki płci pięknej. Łączna liczebność grupy tych nieterminowych kredytobiorców to 1,12 mln.

Sprawdź także: Kredyt dla zadłużonych

Największą ilość i wartość wśród zadłużenia kobiet stanowią kredyty konsumpcyjne. Tego rodzaju zobowiązania to aż 44 proc. tych zobowiązań, a ich wartość to 77 mld złotych. Nie powinno dziwić, że pod względem wielkości zadłużenia dominują kredyty mieszkaniowe Polek, które wynoszą 223,41 mld zł (blisko 71 proc. kwotowego zadłużenia.

Które kobiety najczęściej zaciągają kredyty?

Jak wynika z badania Biura Informacji Kredytowej, to właśnie Polki w wieku 35-44 lata są najbardziej ukredytowione (58,9 proc. wśród wszystkich kobiet w tym wieku). Poza ilościowym ujęciem, panie w tym wieku mają także najwięcej do spłaty. Ich dług łączny wynosi 127 mld zł, czyli 40,4 proc. całego kobiecego zadłużenia.

"

Na taką strukturę ukredytowienia wpływ ma kilka czynników, m.in. wiek określający najwyższą aktywność zawodową, a tym samym najwyższe dochody i najwyższa zdolność kredytową. Ponadto w tym wieku występują największe potrzeby konsumpcyjne, choćby związane z utrzymaniem rodziny, oraz mieszkaniowe, często realizowane ze wsparciem kredytowym

– powiedział prof. Waldemar Rogowski z BIK, cytowany w komunikacie.

Pomimo faktu, iż panie z tej grupy wiekowej mają najwięcej kredytu do spłacenia, to właśnie one odznaczają się największą rzetelnością i terminowością w ich spłacie. Albowiem w tej grupie wiekowej znalazło się zaledwie 6 proc. kredytów opóźnionych. Dla porównania w przypadku kobiet młodszych (18-24 lata) jest to 10 proc., a starszych (45-54 lata) – 6,3 proc.

Fot. BIK

 


Źródła:
https://media.bik.pl/informacje-prasowe/489586/analiza-bik-portret-kredytowy-polki-2020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Pożyczka na oświadczenie w Alior Banku
Wpisy
autor wpisu
Tadeusz_Miziak
21 listopada 2015

Pożyczka na oświadczenie w Alior Banku

Szybkie pożyczki Białogard
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
11 stycznia 2021

Szybkie pożyczki Białogard

UOKiK wszczął postępowanie w sprawie firmy windykacyjnej
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
21 grudnia 2018

UOKiK wszczął postępowanie w sprawie firmy windykacyjnej

Coraz większa flota pojazdów hybrydowych w Credit Agricole
Aktualności
author
Patryk Byczek
13 grudnia 2021

Coraz większa flota pojazdów hybrydowych w Credit Agricole

Czy poręczycielem może być osoba pracująca za granicą?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
22 stycznia 2019

Czy poręczycielem może być osoba pracująca za granicą?

PKO BP w Człuchowie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
12 września 2019

PKO BP w Człuchowie

Porównaj