Kwarantanna a odbiór przesyłki pocztowej

Kwarantanna a odbiór przesyłki pocztowej

author
Halszka Gronek
24 marca 2020

Koronawirus pokrzyżował plany setkom tysięcy Polek i Polaków. Najwięcej problemów z załatwianiem koniecznych spraw mają osoby objęte przymusową kwarantanną. W ich przypadku odebranie listu z emeryturą od listonosza czy wyjście na pocztę z terminowym awizo jest właściwie niemożliwe. Jakie rozwiązania na czas epidemii ma do zaproponowania Poczta Polska?

Koronawirus i kwarantanna w Polsce

Wirus w Wuhan zbiera coraz to potężniejsze żniwa w Europie – niestety także w Polsce. Ci z nas, którzy zostali objęci obowiązkową kwarantanną (na przykład z powodu powrotu z zagranicy lub kontaktu z osobą zarażoną wirusem), nie mogą opuścić domów przez 14 dni.

Kwarantannę odbywa się w dowolnie wskazanym miejscu, najczęściej w domu, a jeśli nie mamy dostępu do żadnego lokum odpowiednie służby są zobowiązane do wskazania specjalnego ośrodka przeznaczonego na goszczenie osób objętych kwarantanną. W czasie 14-dniowego pobytu nie wolno nam wychodzić z domów. Policja ma prawo zweryfikować nasze położenie, a za złamanie zakazu grozi grzywna w wysokości nawet 30 tysięcy złotych. 

 

Sprawdź, ile czasu idzie list ekonomiczny.

 

Codzienne obowiązki a czas kwarantanny

Przepisy dotyczące kwarantanny są bardzo restrykcyjne. W czasie przymusowego odosobnienia nie wolno nam wychodzić ze wskazanego lokum pod żadnym pozorem – nawet z powodu pracy, umówionej wizyty u lekarza czy konieczności udania się ze zwierzęciem do kliniki weterynaryjnej. 

Co w sytuacji, gdy inne podmioty i urzędy wymagają od nas stawienia się w określonym miejscu i  czasie, nie wiedząc, że przybywamy na kwarantannie? Cóż, w tej sytuacji każda instytucja opracowuje własne systemy działania. Wiemy, jakie wyjście ma dla objętych przymusowym odosobnieniem klientów ma Poczta Polska. Szczegóły w kolejnych sekcjach artykułu. 

Poczta Polska 

Poczta Polska to jedna ze spółek Skarbu Państwa. Działalność instytucji polega na przede wszystkim na świadczeniu usług pocztowych, czyli na obrocie listami i paczkami. Ponadto Poczta Polska prowadzi działalność o charakterze bankowo-ubezpieczeniowym, o czym świadczy chociażby możliwość wypłaty tak zwanych pożyczek na czek GIRO właśnie w filiach urzedów Poczty Polskiej.

Sieć Poczty Polskiej obejmuje obecnie około 7600 placówek, filii i agencji pocztowych. Urzędy pocztowe to jednak nie wszystko. Klienci Poczty Polskiej chcący skorzystać z usługi „Odbiór w Punkcie” mają do wyboru całą sieć punktów „click and collect”, która liczy obecne około 12 tysięcy placówek pocztowych, sklepów Żabka, stacji Orlen oraz kiosków i saloników prasowych Ruchu, a także nowo postawionych automatów w supermarketach Biedronka.

Przesyłki pocztowe dla osób poddanych kwarantannie

Wiele osób zastanawia się, co z przesyłkami poleconymi nadawanym na adresy osób objętych przymusowym odosobnieniem. Czy listonosz ma prawo przerywać kwarantanne, by zebrać stosowny podpis potwierdzający odbiór paczki? A może z powodów prewencyjnych listy te będą wsuwane do skrzynek pocztowych, bez wymogu złożenia podpisu o odbiorze?

 

Sprawdź, ile czasu idzie list polecony.

 

Jak dowiadujemy się z oficjalnego komunikatu prasowego Poczty Polskiej, instytucja postanowiła wstrzymać doręczanie korespondencji pod adresami, gdzie przebywają osoby objęte kwarantanną. Do czasu zakończenia przymusowego odosobnienia przesyłki będą przechowywane w placówkach pocztowych. Rozwiązanie to oznacza zastosowanie wyjątkowego wstrzymania biegu terminu awizacji w okresie przechowania. Podjęcie próby doręczenia przesyłki nastąpi dopiero po zakończeniu kwarantanny przez adresata.

Senior na kwarantannie nie otrzyma emerytury?

"

Do czasu zakończenia okresu izolacji korespondencja kierowana pod adresy objęte kwarantanną, będzie przechowywana w placówkach pocztowych, bez próby doręczenia

– informuje w oficjalnym komunikacie prasowym Poczta Polska.

Czy to oznacza, że przesyłki polecone z emeryturą nie trafią do uprawnionych seniorów przez cały czas pozostawania na kwarantannie? Na szczęście nie! Jak dowiadujemy się bowiem z oficjalnych informacji, Poczta Polska wprowadza nowe, szczególne procedury wypłaty emerytur i rent dla osób objętych obowiązkową kwarantanną. W komunikacie prasowym czytamy:

"

Emerytury są komisyjnie przygotowane do wypłaty w placówce pocztowej i wkładane do tzw. bezpiecznych kopert, które następnie są doręczane pod wskazany adres przy zastosowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa.

Skąd Poczta wie, że przebywam na kwarantannie?

Spółka Skarbu Państwa informuje, iż osoby objęte przymusową izolacją nie muszą zgłaszać Poczcie Polskiej faktu przebywania na kwarantannie. Powód jest prosty: spółka otrzymuje ich adresy na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z 20 marca 2020 roku w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz. U. poz. 491). Ponadto Poczta Polska jest w stałym kontakcie z regionalnymi inspektorami sanitarnymi, dzięki czemu na bieżąco weryfikuje listę adresów, pod którymi można dostarczyć paczki. 

Przechowanie paczki nie tylko dla osób z kwarantanny

Poczta Polska przypomina jednocześnie, że w ramach swoich usług umożliwia tak zwane zlecenie przedłużonego przechowania w określonym czasie przesyłki rejestrowanej. Rozwiązanie to jest dostępne dla wszystkich interesantów, nie tylko dla osób objętych obowiązkową kwarantanną. Z opcji przedłużonego przechowania przesyłki rejestrowej na pewno skorzysta teraz wiele tysięcy Polek i Polaków, którzy z racji panującej w kraju epidemii wolą ograniczać wyjścia z domu do absolutnego minimum. 

"

Poczta Polska […]umożliwia szereg różnych rozwiązań, które mogą być szczególnie przydatne teraz. Klienci mogą skorzystać z usługi przechowania przesyłki nawet do czterech tygodni od pierwszej próby doręczenia. Standardowo przesyłki pozostają w placówkach maksymalnie 14 dni

– czytamy w komunikacie prasowym spółki. 

Zatrzymaj paczkę na poczcie 

Aby  skorzystać z możliwości przedłużonego przechowania przesyłki rejestrowanej, możemy złożyć stosowny formularz przez stronę internetową Poczty Polskiej. Dla interesantów pozbawionych dostępu do sieci przewidziane jest inne rozwiązanie: mogą oni złożyć pisemny wniosek osobiście, w placówce pocztowej, albo przekazać listonoszowi. Opłata za usługę zależy od okresu przechowywania i jest naliczana każdorazowo przy odbiorze przesyłki według cennika.

Polecony do skrzynki lub na inny adres 

Osoby, którym zależy na bezkontaktowym dostarczeniu paczki poleconej przez listonosza, mogą skorzystać z dedykowanej i całkowicie bezpłatnej usługi Polecony do skrzynki”. By skorzystać z rozwiązania, wystarczy wypełnić stosowny  formularz w wersji elektronicznej (lub papierowej, a następnie złożyć go w wybranej placówce pocztowej albo przekazać listonoszowi). 

Na koniec warto dodać, iż Poczta Polska umożliwia także swoim klientom przekierowanie przesyłki pod inny, samodzielnie wskazany adres. Klienci składający żądanie przekierowania przez formularz elektroniczny nie ponoszą dodatkowych kosztów, natomiast osoby korzystające z formularzy dostarczanych stacjonarnie uiszczają jednorazową opłatę w wysokości 6,00 zł. Dodatkowa opłata za dosłanie przesyłki jest uzależniona od jej rodzaju.


Źródła:
https://media.poczta-polska.pl/pr/493270/poczta-polska-przechowa-przesylki-osobom-objetym-kwarantanna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Poczta Polska wprowadza znaczki upamiętniające Konstytucję 3 Maja
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
02 maja 2021

Poczta Polska wprowadza znaczki upamiętniające Konstytucję 3 Maja

Biedronka otwiera pierwszy outlet
Aktualności
author
Patryk Byczek
12 lipca 2018

Biedronka otwiera pierwszy outlet

Zaplo.pl – pożyczki na raty do 10 000 zł
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
17 grudnia 2015

Zaplo.pl – pożyczki na raty do 10 000 zł

Bank Pekao w Olkuszu
Oddziały
author
Patryk Byczek
07 lipca 2019

Bank Pekao w Olkuszu

T-Mobile Usługi Bankowe kontakt infolinia
Banki
author
Dominika Sobieraj
04 maja 2019

T-Mobile Usługi Bankowe kontakt infolinia

Zdalne otwarcie konta firmowego w Pekao
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
28 kwietnia 2020

Zdalne otwarcie konta firmowego w Pekao

Porównaj