„Kwarantanna domowa” – rządowa aplikacja

„Kwarantanna domowa” – rządowa aplikacja

author
22 marca 2020

Jak poinformowało na swojej internetowej w czwartek Ministerstwo Cyfryzacji, ruszył już proces udostępniania nowej aplikacji rządowej. „Kwarantanna domowa” ma ułatwić pracę policji i służbom sanitarnym, na których spadł teraz obowiązek kontroli osób objętych kwarantanną domową.

Teoretycznie rząd udostępnił już wiele narzędzi i kanałów kontaktu ze służbami sanitarnymi. Powstała nawet specjalna infolinia NFZ zajmująca się koronawirusem. Aby ułatwić kontakt ze służbą zdrowia oraz zapewnić, że rodacy objęci kwarantanną będą się do niej stosować, powstała aplikacja „Kwarantanna domowa”.

Sprawdź także: Tarcza Antykryzysowa  – szczegóły rządowego programu.

Z każdym dniem coraz więcej osób otrzymuje nakaz pozostania w domu, za którego złamanie grożą sankcje karne. W czwartek 19 marca Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że rozpoczyna udostępnianie nowego narzędzia obywatelom. Poza ułatwieniem kontaktu ze służbami aplikacja ułatwi pracę także policji.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:

 

Kredyty przez Internet – wypłata nawet w 1 dzień

 

Pożyczki na dowód – wypłata nawet w 15 minut


Funkcjonariusze służb porządkowych mają obecnie prawo do dokonania kontroli, czy osoba objęta kwarantanną w istocie jest w domu. Aby potwierdzić swoją obecność, konieczne będzie wysłanie selfie ze swojego mieszkania. Dzięki temu będzie można potwierdzić, że dana osoba stosuje się do zaleceń i nakazów.

Fot. Ministerstwo Cyfryzacji

 

„Kwarantanna domowa” – nowa rządowa aplikacja

"

Każdego dnia rośnie liczba osób objętych kwarantanną domową. To Polacy, którzy wrócili z zagranicy, ale i osoby, które miały kontakt z ludźmi zarażonymi koronawirusem. Z kwarantanną wiążą się pewne obowiązki. To m.in. zakaz opuszczania miejsca, w którym ją odbywamy

– czytamy w komunikacie Ministerstwa Cyfryzacji.

Warto pamiętać, że kwarantanna domowa służy nie tylko obronie nas samych, ale także naszych najbliższych, sąsiadów, czy każdego, kogo miniemy na ulicy. Niewątpliwie spora ilość osób będzie wolała potwierdzać, że jest w domu wysyłając selfie, niż niecierpliwie oczekiwać na niespodziewaną wizytę policji.

Jak podkreśla resort cyfryzacji, aplikacja będzie działać tylko wobec osób, które po powrocie do kraju wypełniły formularz lokalizacyjny. Zawarte w nim informacje pozwolą na stwierdzenie, że osoba objęta kwarantanną przebywa tam, gdzie powinna. Po pobraniu aplikacji z Google Play albo AppStore wystarczy ją aktywować.

Wyrywkowe kontrole SMS

Aby uniknąć wizyty policji w miejscu odbywania kwarantanny, należy aktywować darmową aplikację po jej pobraniu. Proces ten polega na zrobieniu sobie zdjęcia referencyjnego, które będzie porównaniem dla systemu do innych przyszłych zdjęć. Każdego dnia osoba posiadająca aplikację, będzie otrzymywać prośbę o selfie SMSem.

Na przesłanie zdjęcia będzie 20 minut. Następnie, jeżeli nie zrobimy sobie selfie, otrzymamy ponaglenie. Jeżeli ono nie przyniesie skutku, można spodziewać się wizyty funkcjonariuszy policji, którzy sprawdzą, czy osoba objęta kwarantanną jest w miejscu jej odbywania.

"

Dziennie trzeba będzie zrobić jedno lub kilka takich zdjęć. Prośby o ich wykonanie  będziemy wysyłać „z zaskoczenia”. Idea jest dokładnie taka sama jak przy niezapowiedzianych wizytach funkcjonariuszy policji. Dane osób „meldujących się” na kwarantannie są bezpieczne. Nie będą niepotrzebnie gromadzone, ani przechowywane

– powiedział Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji.

W przyszłości aplikacja ma zyskać kolejne funkcje. Na ten moment umożliwia ona kontakt z lokalnymi ośrodkami pomocy społecznej. W niektórych warunkach będzie możliwe uzyskanie od tych podmiotów pomocy w postaci artykułów spożywczych oraz leków.


Źródła:
https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/aplikacja-kwarantanna-domowa–ruszyl-proces-jej-udostepniania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Relacja z Kongresu Consumer Finance 2019
Bez kategorii
author
13 grudnia 2019

Relacja z Kongresu Consumer Finance 2019

W jakie dni tygodnia bierzemy kredyty ?
Blog
author
02 stycznia 2018

W jakie dni tygodnia bierzemy kredyty ?

BNP Paribas oddziały w Krosnie Odrzańskim
Oddziały
author
18 kwietnia 2019

BNP Paribas oddziały w Krosnie Odrzańskim

Promocja: „ Zawsze warto płacić kartą” w BNP Paribas
Bez kategorii
author
13 stycznia 2021

Promocja: „ Zawsze warto płacić kartą” w BNP Paribas

Polak nie wybuduje domu byle gdzie
Bez kategorii
author
05 lipca 2019

Polak nie wybuduje domu byle gdzie

Co zrobić, jak znajdziemy cudzy dowód osobisty ?
Poradnik
author
12 lipca 2018

Co zrobić, jak znajdziemy cudzy dowód osobisty ?