Kwiecień dobrym miesiącem dla budżetu państwa

Kwiecień dobrym miesiącem dla budżetu państwa

author
Alicja Uzarowicz
30 maja 2019

Chociaż marzec nie okazał się być dobrym okresem dla budżetu państwa, to nie można tego samego powiedzieć o kwietniu. Czwarty miesiąc 2019 roku odznaczył się bowiem większymi dochodami budżetowymi od wydatków tej kategorii. Nadwyżka budżetowa wyniosła 4,4 mld zł, a przyczyniły się do tego wyższe podatki od firm.

Kwiecień był dla budżetu państwa czasem lepszym niż poprzednie miesiące bieżącego roku. Odnotowano bowiem za ten okres nadwyżkę budżetową, czyli większą wartość dochodów od wydatków państwowych. Różnica ta wyniosła aż 4,4 mld zł. Najbardziej do nadwyżki przyczyniły się wysokie podatki od firm.

Łącznie dochody budżetu państwa w pierwszych czterech miesiącach roku 2019 wyniosły 130 mld zł. Oznacza to wzrost względem analogicznego okresu roku poprzedniego o 4,8 mld zł. Deficyt budżetowy został prawie całkiem zniwelowany, do czego przyczyniły się podatki. Wpłynęło z nich aż o ok. 3,9 mld zł więcej niż rok temu.

Aktualnie niedobór środków w budżecie państwa kształtuje się na poziomie „zaledwie” 75,1 mln zł. Jakkolwiek wysoka ta kwota może się bowiem wydawać, jest to w skali ogromu wydatków państwowych przysłowiowa kropla w morzu. Dla porównania na koniec marca 2019 deficyt budżetowy wyniósł 4,5 mld zł.

Co poprawiło kondycję budżetu państwa?

Propozycja „piątki Kaczyńskiego” zaproponowana przez władze na koniec marca wywołała niemały szok. Inwestycje socjalną tego formatu jest ciężko zrealizować przy tak dużej dziurze w budżecie. Jednak miesiąc później groza sytuacji została zażegnana całkiem dobrym wynikiem finansowym budżetu państwa.

W głównej mierze przyczynili się do tego przedsiębiorcy opłacający podatek CIT. Ze względu na to, iż podatek ten liczony jest jako procent od przychodu, tak duży wzrost zapłaconego podatku świadczy o względnie dobrej kondycji polskich firm. Mowa tutaj o wzroście rzędu 2 mld zł w jeden tylko miesiąc.

Co prawda od początku roku odnotowuje się wzrost dochodów firm – w pierwszym kwartale suma podatku zapłaconego przez przedsiębiorstwa wzrosła o 10 proc. by na koniec kwietnia osiągnąć swój szczyt – 19 proc. Niewątpliwie poza samym wzrostem dochodów firm przyczyniły się do tego święta Wielkanocne.

Zwyczajowo odbywają się one bowiem na przełomie marca i kwietnia. W tym roku jednak przesunęły się na  sam koniec miesiąca, przez co wpływy z tytułu większych w tym okresie zakupów Polaków wpłynęły do budżetu państwa o miesiąc później.

Nie tylko CIT wpłynął na lepszą kondycję budżetu

Na wzrost dochodów miał wpływ stan spółek Skarbu Państwa na Giełdzie Papierów Wartościowych. Najlepszy wynik osiągnęła Grupa Azoty  z zyskiem netto o 123 mln zł większym za I kwartał roku 2019 w stosunku do 2018 r. Wspaniale poradziły sobie także spółki grupy PZU (wynik o 120 mln zł lepszy niż rok wcześniej).

Warto wspomnieć również o wyniku KGHM Polskiej Miedzi. W przypadku tej grupy kapitałowej zysk netto przebił zeszłoroczny pierwszy kwartał o 113 mln zł. Odnośnie innych podatków, których suma wpłacona do budżetu państwa wzrosła w ostatnim czasie, warto wskazać podatek akcyzowy.

W kwietniu 2019 r. wpływy z podatku od alkoholu i papierosów wzrosły o 0,8 mld zł, co informuje poniekąd, jak dobrze Polacy zaopatrzyli się na święta Wielkanocne. Większy wpływ do budżetu zarejestrowano również w przypadku osób fizycznych. Dochód z PIT rośnie bowiem ze wzrostem najniższej pensji krajowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Alior Bank w Brodnicy
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
26 maja 2019

Alior Bank w Brodnicy

PKO BP w Przeworsku
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
01 października 2019

PKO BP w Przeworsku

Alior Bank w Trzebini
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
25 czerwca 2019

Alior Bank w Trzebini

Kredyt hipoteczny Kędzierzyn-Koźle
Kredyty miasta
author
Dorota Cholewicka
28 lutego 2023

Kredyt hipoteczny Kędzierzyn-Koźle

Ile nowych dróg powstanie w 2019 roku?
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
05 stycznia 2019

Ile nowych dróg powstanie w 2019 roku?

Porównaj