Samochodów elektrycznych jest na polskich drogach coraz więcej. Co za tym idzie - coraz częściej na stacjach benzynowych zobaczyć możemy ładowarki do tego typu pojazdów. Właśnie GreenWay Polska - czyli firma budująca największą i najbardziej zróżnicowaną sieć ładowarek samochodów elektrycznych - ogłosiła cennik swoich usług.

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 20.03.2018
Udostępnij:

GreenWay to pierwsza firma w Polsce, która podyktowała Klientom własne ceny za prąd. Dopiero w odniesieniu do tych stawek określą się inni dystrybutorzy prądu do ładowania samochodów. Cennik podany przez GreenWay będzie obowiązywał od 7 maja 2018 roku. 

Fot. Jan Bielecki/East News
 

ILE BĘDZIE KOSZTOWAŁO ŁADOWANIE?


 

POZOSTAŁE INFORMACJE

Zróżnicowane ceny

Ceny będą różne dla użytkowników, którzy są zarejestrowani i dla tych, którzy są niezarejestrowani. Rejestracja jest całkowicie darmowa, ale trzeba dokonać jej przed ładowaniem, by skorzystać z obniżonych cen. Po pozytywnej rejestracji otrzymuje się Kartę RIFD, która umożliwia korzystanie z usługi ładowania przez czas nieokreślony. Jest to doskonała opcja dla tych, którzy chcą korzystać z ładowarek Greenway cyklicznie. 

Drożej niż w domu

Nawet najniższa możliwa stawka (przy ładowaniu wolnym i z zarejestrowaną kartą) – 1,19 zł/kWh – jest kilkukrotnie wyższa, niż cena prądu pobieranego przez nas w gospodarstwach domowych. Na cenę prądu na stacji wpływa jednak sam koszt jej wybudowania, koszt doprowadzenia szybkiego prądu, utrzymania stacji i obsługi klientów. Nawet przy takiej stawce firma w najbliższych latach nie ma szans dużo zarobić na inwestycji. 

"Przy kalkulacji ceny przyjęliśmy go na poziomie przewidywanym dopiero za kilka lat, kiedy liczba samochodów na polskich drogach wzrośnie wielokrotnie. Oznacza to, że w najbliższych latach cena usług nie będzie pokrywała naszych kosztów – dopiero rozwój rynku pozwoli na zarabianie na tych usługach" – mówi przedstawiciel firmy.

Taniej niż w innych krajach

W porównaniu z innymi krajami Europy, ceny proponowane proponowane przez Greenway są stosunkowo niskie. Średnia europejska wynosi 1,98 zł w przypadku ładowarek wolniejszych i 2,38 zł w przypadku ładowarek szybkich. Najniższymi cenami za ładowanie szybkie mogą pochwalić się Wielka Brytania i Francja (niecałe 1,50z zł), ale kraje te objęte są systemem wsparcia w finansowaniu usług. Wolniejsze ładowanie jest tańsze, niż w Polsce, jedynie w Holandii i Belgii, natomiast szybkie ładowanie jest tańsze tylko we wspomnianej już Wielkiej Brytaniii i Francji oraz w Niemczech i Słowenii. Polska wypada zatem pod tym względem całkiem dobrze na tle rynków europejskich. 


 

Komentarze