Zmiany w leasingu od 2019

Zmiany w leasingu od 2019

author
Halszka Gronek
04 grudnia 2018

Wraz z początkiem 2019 roku w polskim prawie zaczną obowiązywać nowe przepisy leasingowe. Zmiany te nie będą jednak korzystne dla wszystkich przedsiębiorców. Sprawdziliśmy, na jakie nowości warto się przygotować i kogo zmiany podatkowe dotkną najbardziej. 

Już za mniej niż miesiąc w polskim prawie zaczną obowiazywać nowe przepisy podatkowe. Zmiany przygotowane dla nas przez Ministerstwo Finansów nie dotyczą jedynie nowego sposobu rozliczania się z PIT-u przez polskich płatników. Przewidziane są także podwyżki opłat lokalnych, akcyza od e-papierosów i nowy podatek dla najbogatszych. 

Co istotne, spora część nowo uchwalonych przepisów dotknie polskich przedsiębiorstw. Nie wszystkie zmiany zdają się być jednak korzystne dla krajowych firm i spółek. Nic więc dziwnego, że aż 95% przedsiębiorców boi się nowych zmian podatkowych. 

Nowością na rok 2019, jaka wywołała największe poruszenie wśród samozatrudnionych Polek i Polaków, okazała się być nowelizacja przepisów leasingowych. Nowe zasady amortyzacji uderzą najbardziej w tych, którzy korzystają ze służbowego auta także dla celów prywatnych. Na równie niekorzystne warunki rozliczania przygotować powinni się przedsiębiorcy, którzy kupują auta wyższej półki cenowej. 

Podstawa prawna

Aktem prawnym, jaki reguluje kwestię nowych przepisów leasingowych, jest Ustawa z dnia 23. października 2018 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. 

Dokument ten został ogłoszony 19. listopada 2018 roku, a zacznie obowiązywać wraz pierwszym dniem 2019 roku. Pełną treść ustawy można znaleźć w Dzienniku Ustaw na rok 2018 pod pozycją 2159. 

Najważniejsze kwestie dotyczące leasingu ustawodawca uregulował następująco::

§

PODSTAWA PRAWNA

Art. 23, ust. 1

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów:

4) odpisów z tytułu zużycia samochodu osobowego […] w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej kwotę:

a) 225 000 zł – w przypadku samochodu osobowego będącego pojazdem elektrycznym […],

b) 150 000 zł – w przypadku pozostałych samochodów osobowych.

46 a) 25% poniesionych wydatków […], z tytułu kosztów używania samochodu osobowego, innego niż określony w pkt 46, na potrzeby prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej – jeżeli samochód osobowy jest wykorzystywany również do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika.

***

Art. 8, ust. 1

Do umów leasingu, najmu, dzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze dotyczących samochodu osobowego zawartych przed dniem 1 stycznia 2019 r. stosuje się przepisy ustaw zmienianych w art. 1 i art. 2, w brzmieniu dotychczasowym.

Jakie zmiany? – Leasing dla firm 2019

1) Nowy przelicznik kosztów dla aut użytkowanych firmowo i prywatnie

W przypadku samochodów, jakie dany przedsiębiorca użytkować będzie wyłącznie firmowo, kosztem uzyskania przychodów będzie 100% wydatków eksploatacyjnych. W tym przypadku sytuacja się więc nie zmieni. 

Nowe przepisy dotkną natomiast tych przedsiębiorców, którzy swe firmowe auta użytkują także do celów prywatnych. W ich przypadku do kosztów uzyskania przychodu zaliczać się będzie jedynie 75% wydatków eksploatacyjnych. 

Pozostałe 25% wydatków, takich jak naprawa auta czy zakup paliwa, w ogóle nie będzie zaliczanych do kosztów uzyskania przychodu firmy. Taka zmiana niewątpliwie okaże się być niekorzystna dla tysięcy polskich przedsiębiorców. 

2) Nowe limity jednorazowej amortyzacji

W 2019 roku Ministerstwo Finansów podniesie limit amortyzacji w przypadku nabycia pojazdów osobowych. Dla aut spalinowych i hybrydowych próg ten wynosić będzie 150 000 złotych (obecnie jest to 20 000 euro). 

W przypadku samochodów elektrycznych sytuacja zmieni się jednak na mniej korzystną. Zakup ekologicznych pojazdów na prąd obecnie nie przewiduje maksymalnego limitu amortyzacji. W 2019 roku ustawodawca określi owy próg na kwotę 225 00 złotych. 

3) Limity leasingu operacyjnego 

Obecne przepisy prawne nie przewidują limitu dla leasingu operacyjnego pojazdów osobowych. Próg ten zacznie obowiązywać wraz z początkiem nowego roku kalendarzowego. Dla aut spalinowych i hybrydowych maksymalna kwota leasingowa wynosić będzie 150 000 złotych. Natomiast w przypadku samochodów elektrycznych próg ten ustanowiony zostanie na kwotę 225 00 złotych. 

Przedsiębiorcy, którzy w 2019 roku wezmą w leasing samochód droższy niż wskazują owe progi, nie będą mogli zamortyzować całego wydatku. Kosztem uzyskania przychodu będzie ta część opłaty wstępnej i rat, która nie przekroczy odpowiednio 150 lub 225 tysięcy złotych. 

4) Wydatki związane z leasingiem bez limitu zaliczenia w koszty

Co niezwykle ważne dla wielu polskich przedsiębiorców, wydatki związane z leasingiem nie będą objęte limitem 75% zaliczenia w koszty. Oznacza to, że cała rata leasingowa będzie uznawana za koszt ciągłej amortyzacji przesiębiorstwa.

Sytuacja ta nieco się zmieni w przypadku, gdy sprzedawca auta zawrze w racie leasingu inne opłaty eksploatacyjne (np. serwis auta czy wymiana opon). W takiej sytuacji limit uznania za koszty (w wysokości 75%) obejmie ową część raty. Pozostała część raty, bezpośrednio odnosząca się do zakupu samochodu, nie będzie podlegać uszczupleniom. 

Korzystniejsze więc może okazać się wydzielenie opłat eksploatacyjnych od umowy leasingowej. Dla osób korzystających z auta firmowego także do celów prywatnych sytuacja nie ulegnie zmianie. Jednak Ci przedsiębiorcy, którzy używają pojazdu jedynie firmowo, będą mogli odliczyć aż 100% wydatków związanych z eksploatacją pojazdu. 

Szansa na dotychczasowe warunki leasingowe

Dla wielu przedsiębiorców nowe zmiany podatkowe mogą okazać się mocno niekorzystne. Na całe szczęście jednak ustawodawca przewidział drobne obejście przepisów. 

Umowy zawarte przed 1. stycznia 2019 będzie można rozliczyć na „starych” zasadach, czyli m.in. bez uwzględniania limitu 150 000 zł dla aut spalinowych lub hybrydowych. Jednak po dniu 31. grudnia 2018 roku polscy przedsiębiorcy nie będą mogli ich zmienić lub odnowić, gdyż to spowoduje konieczność przejścia na nowe zasady. 

Sam przepis nie oznacza jednakowoż, iż w celu skorzystania z dotychczasowych przepisów konieczne będzie kupienie auta do końca grudnia br. Wystarczy podpisać umowę leasingową, na której podane będą: marka auta, model, cena i kluczowe parametru umowy (np. wysokość raty leasingowej). Natomiast odbiór samochodu może nastąpić dopiero w 2019 roku. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

cyprian8
cyprian8
2018-12-13 12:23:28

benio ma racje, ile można wciąż nakladac na przedsiebiorcow. to jedyni co coś robią, sami doszli do sukcesu ale panstwo im zabiera polowe

bernard1
bernard1
2018-12-11 08:29:17

mogli by nie wziac za uszczelnianie prawa do 500 plus i za likwidacje smierciowek a nie, zabierają ciagle tym ktorzy pracuja, chory kraj chory socjal tyle w temacie

Podobne artykuły

Jak zamknąć konto w Citi Handlowym?
Banki
author
Dominika Sobieraj
14 września 2018

Jak zamknąć konto w Citi Handlowym?

Szybkie pożyczki Goleniów
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
15 stycznia 2021

Szybkie pożyczki Goleniów

Promocja: „1000 złotych dla firmy” w PKO BP
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
21 listopada 2019

Promocja: „1000 złotych dla firmy” w PKO BP

Bank Pekao w Czempinie
Oddziały
author
Patryk Byczek
10 sierpnia 2019

Bank Pekao w Czempinie

Porównaj