Leasing podstawą finansowania 63 proc. małych i średnich firm

Leasing podstawą finansowania 63 proc. małych i średnich firm

author
Alicja Uzarowicz
18 stycznia 2020

Jak czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Konfederacji Lewiatan, leasing w Polsce przeżywa obecnie bardzo dobry okres. Dla 63 proc. uczestników badania Komisji Europejskiej leasing to najważniejsze źródło finansowania. Jakie czynniki wpływają na wzrost popularności branży?

W swoim najnowszym komunikacie Konfederacja Lewiatan powołując się na badania różnych organizacji postanowiła zaprezentować sytuację polskiego leasingu. Jak wynika chociażby z analizy Komisji Europejskiej, dla 63 proc. polskich małych i średnich przedsiębiorstw głównym źródłem finansowania jest właśnie leasing.

Coraz widoczniej widać również wzrost popularności branży na tle europejskim. Obecnie w UE leasingowi ustępuje tylko linia kredytowa wśród najpopularniejszych metod zewnętrznego finansowania działalności gospodarczej. Pogląd głoszący, że firmy coraz mocniej lubią leasing potwierdza również analiza Związku Polskiego Leasingu.

Analitycy organizacji członkowskiej Konfederacji Lewiatan przyznają bowiem, że polska branża leasingu już od kilku lat rozwija się w tempie dwucyfrowym. Daje to przewagę nad mnóstwem innych branż okołofinansowych, które czasy świetności mają już często za sobą.

Leasing to najważniejsze źródło finansowania sektora MŚP

"

Dostęp do zewnętrznego finansowania nie jest głównym zmartwieniem ani polskich ani europejskich przedsiębiorców z sektora MŚP. Według najnowszych wyników badania , zrealizowanego przez Komisję Europejską (KE) we wszystkich krajach Unii Europejskiej pod koniec ubiegłego roku (SAFE 2019), problem ten dotyka zaledwie 6% polskich firm z sektora MŚP

– czytamy w komunikacie Konfederacji Lewiatan.

Nieco gorzej pod tym względem wygląda sytuacja przedsiębiorców greckich, gdzie problemy z finansowaniem deklaruje około 21 proc. firm. Wiele do życzenia pozostawia również sytuacja na Malcie oraz na Litwie, gdzie kwestie finansowe przynoszą problemy 13 proc. przedsiębiorstw.

Polsce udało się wybić na pozycję poniżej średniej unijnej, która wynosi 7 proc. Może to świadczyć chociażby o wysokim poziomie przedsiębiorczości Polaków, oraz o tym, że na dobrą sytuację finansową ma wpływ popularność leasingu. Jakie jeszcze wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez Komisję Europejską?

Źródła finansowania w Polsce

Chociaż udało się wykazać w badaniu Komisji Europejskiej, że ponad połowa, bo 63 proc. polskich firm sektora MŚP preferuje leasing, warto zastanowić się nad tym, z jakich jeszcze innych form finansowania zewnętrznego korzystają polscy przedsiębiorcy.

Na drugim miejscu pod względem popularności znajduje się instrument finansowy w postaci linii kredytowej. Jest ona ważna dla 56 proc. uczestników badania. Na trzecim miejscu znalazł się natomiast kredyt kupiecki, który za przydatny uważa 43 proc. małych i średnich przedsiębiorców.

Kolejne miejsca pod względem popularności zajęły takie źródła finansowania, jak kredyt bankowy dla firm (istotny dla 36 proc. firm) oraz dotacje, które stanowią ważne źródło dla 28 proc. przedsiębiorców z polskiego sektora MŚP. Właśnie leasing i dotacje robią się najszybciej popularne, wzrosły o odpowiednio 4 i 5 proc. od ostatniego badania.

W tym samym czasie ponadto istotność pozostałych instrumentów finansowania zewnętrznego pozostała bez zmian. Zdecydowanie potwierdza to dynamiczny rozwój branży leasingu w Polsce. Pozostaje zatem życzyć, żeby podobna sytuacja utrzymywała się jak najdłużej, gdyż przynosi korzyści zarówno klientom, jak i dostawcom usług.


Źródła:
http://konfederacjalewiatan.pl/dla_mediow/informacje_prasowe/leasing_najwazniejszy_dla_63_malych_i_srednich_firm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Polacy za granicą średnio zarabiają 7705 zł
Wpisy
author
Patryk Byczek
19 września 2018

Polacy za granicą średnio zarabiają 7705 zł

Bocian Pożyczki w Białymstoku
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
17 lipca 2019

Bocian Pożyczki w Białymstoku

Santander Bank Polska w Świeradowie Zdroju
Oddziały
author
Patryk Byczek
20 maja 2019

Santander Bank Polska w Świeradowie Zdroju

ING Bank Śląski z kartą Visa Infinite
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
24 stycznia 2020

ING Bank Śląski z kartą Visa Infinite

Podia rankingów Nesweeka i Forbesa dla PKO Banku Polskiego
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
28 września 2019

Podia rankingów Nesweeka i Forbesa dla PKO Banku Polskiego

Santander Bank Polska w Nowej Soli
Oddziały
author
Patryk Byczek
17 maja 2019

Santander Bank Polska w Nowej Soli

Porównaj