Legitymacja szkolna w smartfonach?

Legitymacja szkolna w smartfonach?

author
04 sierpnia 2018
W piątek 3. sierpnia do konsultacji społecznych trafił projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie świadectw, dyplomów i innych druków szkolnych. Polski rząd chce wprowadzić do obiegu mLegitymacje szkolne. 

Ministerstwo Edukacji Narodowej dąży do usankcjonowania instytucji mLegitymacji szkolnej – mobilnej wersji szkolnych legitymacji, jakimi legitymują się wszyscy uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Nowe legitymacje nie mają być zamiennikiem starych, papierowych lub plastikowych wersji, lecz jedynie suplementem uzupełniającym standardowe legitymacje szkolne. 
 


 

Ważny dokument
Jak powszechnie wiadomo, legitymacja szkolna to dokument poświadczający fakt uczęszczania ucznia do szkoły i dowodzący jego uprawnień do korzystania z wielu ustawowych zniżek. 
 

Dla wielu niepełnoletnich uczniów legitymacja to jedyny, a tym samym najważniejszy dokument tożsamości. Jego waga jest więc niepodważalna i nic w tym dziwnego, iż Ministerstwo postanowiło zająć się uregulowaniem jego kwestii. 
 

Mobilnie znaczy lepiej
W obecnych czasach smartphone’y nie służą już wyłącznie do prowadzenia rozmów czy wysyłania wiadomości tekstowych. Urządzenia te stały się gadżetami wielofunkcyjnym, bez których wielu z nas – nawet dzieci – nie wyobrażało by sobie życia.

Uczniowie coraz chętniej sięgają telefony komórkowe, dlatego też zasadnym zdaje się być fakt rozwijania możliwości praktycznego ich wykorzystania. W dobie cyfryzacji i coraz powszechniejszego dostępu do wszelkich aplikacji mobilnych, warto wychodzić naprzeciw potrzebom mobilnego społeczeństwa. 
 


 

mLegitymacja jest potrzebna
Jak czytamy w treści uzasadnienia projektu nowelizacji: „celem proponowanych zmian jest zapewnienie uczniom bezpiecznego narzędzia pozwalającego na potwierdzenie przysługujących im uprawnień, które będą mogli posiadać zawsze przy sobie – w telefonie komórkowym lub innym urządzeniu mobilnym.”
 

Zdaniem polskiego rządu, takim właśnie właśnie narzędziem ma być mLegitymacja szkolna, stanowiąca jeden z mDokumentów przechowywanych na urządzeniu mobilnym – przy użyciu specjalnej aplikacji zapewnianej przez Ministerstwo Cyfryzacji. 
 

Co w mLegitymacji?
Mobilna legitymacja szkolna ma zawierać dane dotyczące tożsamości ucznia, szkoły, do której on uczęszcza oraz terminu ważności dokumentu.

Weryfikacja nowego, mobilnego dokumentu będzie odbywać się na podstawie okazania – tak samo, jak w przypadku dokumentu papierowego lub plastikowego. 
 

Na żądanie osoby uprawionej do kontroli legitymacji uczeń będzie zobowiązany do okazania mLegitymacji na ekranie swojego telefonu komórkowego.
 


 

Dla kogo mLegitymacja?
mLegitymacje szkolne będą wydawane uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych – zarówno szkół publicznych, jak niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych.

mLegitymacja trafi do tych uczniów, którym uprzednio wydano legitymację papierową lub plastikową. Czas ważności mLegitymacji będzie równy okresowi ważności standardowego dokumentu uczniowskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Polacy marzą o Mercedesie
Wpisy
author
13 lipca 2018

Polacy marzą o Mercedesie

PKO BP w Głuchołazach
Oddziały
author
12 sierpnia 2019

PKO BP w Głuchołazach

Co hamuje polskie przedsiębiorstwa?
Bez kategorii
author
19 kwietnia 2019

Co hamuje polskie przedsiębiorstwa?

DNB On dla klientów korporacyjnych
Bez kategorii
author
23 lipca 2019

DNB On dla klientów korporacyjnych

Expander w Świdnicy
Wpisy
author
27 stycznia 2015

Expander w Świdnicy

Jak wyłączyć Spotify Premium?
Poradnik
author
24 listopada 2021

Jak wyłączyć Spotify Premium?