Jednym z najbardziej opłacalnych sposobów na uzyskanie dodatkowych środków pieniężnych jest limit debetowy na koncie. Jego aktywacja pozwala skredytować wymarzone zakupy na wyjątkowo przystępnych warunkach. Sprawdziliśmy, czym dokładnie jest, ile kosztuje i jak działa limit debetowy.

Autor: Halszka Gronek
Dodano: 18.05.2018
Udostępnij:

Spis treści:
1. Limit debetowy – co to jest?
2. Limit debetowy a debet.
3. Jak działa limit?
4. Ile kosztuje limit debetowy?
5. Jak wyłączyć limit debetowy?
 

Limit debetowy to nic innego, jak dodatkowe środki pieniężne, które przyznane zostały Konsumentowi przez bank na podstawie spisanej umowy.

Fundusze z limitu debetowego można wykorzystywać przez cały czas trwania umowy. Nie jest on jednorazowy – każda dokonana wpłata na koncie konsumenta automatycznie spłaca wykorzystany limit i go odnawia.
 

Limit kredytowy w koncie jest więc usługą podobną do kredytu odnawialnego – bank udziela nam pieniędzy, które my możemy na przemian wydawać i uzupełniać aż do końca trwania umowy bankowej.

Różnica między tymi usługami jest prosta: kredyt odnawialny to kwota dodatnia, jaka figuruje na rachunku Konsumenta, natomiast limit debetowy – jak sama nazwa wskazuje, jest zadłużeniem, ukazującym się na koncie jako kwota ujemna, którą należy spłacić. 
 


 

LIMIT DEBETOWY A DEBET

Limit debetowy bywa często mylony z debetem na koncie. W rzeczywistości są to dwie różne usługi bankowe.

Debet to po prostu ujemne saldo na rachunku bankowym, które powstało w skutek wypłacenia z konta większej ilości środków pieniężnych od kwoty środków na nim dostępnych.

Po wykorzystaniu debetu, a więc wypłaceniu większej sumy niż ta dostępna na rachunku, na koncie Konsumenta pojawi się stan ujemny środków. Przykładowo, jeśli na naszym koncie znajdowało się 1500 zł, a my wypłaciliśmy 2000, na rachunku będzie figurował debet: -500 zł.

Wartość wykorzystanego debetu zwykle należy spłacić do końca bieżącego miesiąca. Górna kwota możliwego debetu ustalona jest indywidualnie dla każdego Klienta przez bank. Również bank określa wartość odsetek, jakie naliczone zostaną za skorzystanie z debetu.

Debet jest więc usługą, z jakiej możemy, lecz nie musimy korzystać co miesiąc. Jego przyznanie, jak i anulowanie, wymaga najczęściej wykonania telefonu na infolinię banku lub wybrania odpowiedniej funkcji w serwisie elektronicznym.
 

Limit debetowy jest w porównaniu z debetem znacznie bardziej sformalizowaną usługą. Jego przyznanie wymaga podpisania umowy i jest on aktywowany jednorazowo – na dłuższy, określony w umowie czas.

Debet w wysokości np. 500 złotych możemy zaciągać praktycznie co miesiąc. Limit debetowy na taką lub większą sumę zostanie przyznany nam tylko raz – od Klienta wymagane będzie tylko uregulowanie go przez końcem trwania umowy.
 

 

JAK DZIAŁA LIMIT?

Aby otrzymać limit debetowy, najczęściej musimy podpisać dodatkową umowę z bankiem.

Dzięki takiej usłudze na naszym koncie aktywowany zostanie limit, umożliwiający korzystanie z większej ilości środków pieniężnych, niż wynosi ich dostępna na koncie kwota.

Jeśli więc bank uruchomi na naszym rachunku limit debetowy na -1 000 złotych, przez cały okres trwania umowy będziemy mogli korzystać z tych środków i wydawać tyle, by saldo naszego konta wynosiło -1 000 złotych.

Warto jednak pamiętać, że każda kolejna wpłata na nasz rachunek będzie w pierwszej kolejności regulować zadłużenie.

Tak więc jeśli wydaliśmy wszystkie możliwe środki, a stan naszego konta wynosi-1 000 złotych, najbliższy przelew z wypłatą na przykładowo 1 500 złotych „załata” owy limit ujemny. Stan konta wyniesie wtedy jedynie 500 złotych.

Decydując się na uruchomienie limitu debetowego należy więc korzystać z niego rozsądnie. W innym wypadku, gdy umowa dobiegnie końca, a bank anuluje możliwość korzystania z debetu, my zostaniemy z niewielką (lub nawet zerową) ilością pieniędzy na koncie.

ILE KOSZTUJE LIMIT DEBETOWY?

Limit debetowy nie jest darmowy, lecz na szczęście jest on zwykle nisko oprocentowany w porównaniu do kredytów gotówkowych. Prowizja dla limitów debetowych również jest najczęściej niewielka.
 

Przykładowo: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) dla uruchomienia limitu debetowego na kwotę 5 000 złotych w Alior Banku wynosi 28,94% dla całkowitej kwoty tegoż limitu debetowego. 
 

JAK WYŁĄCZYĆ LIMIT DEBETOWY?

Limitu debetowego nie da się tak po prostu „wyłączyć”. Opcja taka istnieje natomiast w przypadku debetu na koncie – aby go anulować, zwykle wystarczy zadzwonić na infolinię banku lub poszukać odpowiednich funkcji w serwisie elektronicznym banku.
 

Wycofanie się z limitu debetowego wymaga natomiast zerwania lub zmienienia umowy, podpisanej wcześniej z bankiem. Aby tego dokonać, najlepiej jest udać się bezpośrednio do placówki banku i tam przedstawić swoje żądanie.

 

Komentarze