Linie lotnicze odwołują loty do Włoch

Linie lotnicze odwołują loty do Włoch

author
Alicja Uzarowicz
09 marca 2020

Koronawirus niewątpliwie odbije ogromne piętno na globalnej turystyce. Jako, że poza Chinami jedno z większych ognisk choroby znajduje się we Włoszech, coraz częściej turyści odwołują swoje wyjazdy. Linie lotnicze także mają obowiązek odwołania czy przełożenia lotów w sytuacjach podniesionego ryzyka.

Linie lotnicze LOT i Wizz Air poinformowały o częściowym bądź całkowitym odwołaniu lotów do Włoch. Powodem takiego postępowania jest coraz bardziej groźny w tym kraju koronawirus. Ile będzie trwało wstrzymanie lotów i jak linie wynagrodzą pasażerom tę niedogodność?

Jakakolwiek rekompensata pieniężna w przypadku linii lotniczych jest wyłącznie wyrazem dobrej woli przewoźnika. Warto przypomnieć, że tego rodzaju firmy w porównaniu z biurami podróży nie mają obowiązku zwracania całości środków zapłaconych za bilet w przypadku odwołania lotu z powodu epidemii.

Najczęściej spółki w obawie przed utratą klientów stosują opcję przebookowania lotu w tej samej cenie lub zwrot części zapłaconych za bilet środków. W przypadku LOTu wszystkie loty do Italii wstrzymano do 12 marca włącznie. Wizz Air nie poleci zaś tylko na północ kraju, gdzie sytuacja epidemiologiczna jest obecnie najpoważniejsza.

Linie lotnicze wstrzymują loty do Włoch

Warto wspomnieć, że wstrzymanie ruchu lotniczego nie dotyczy tylko przewoźników latających między Włochami a Polską. Poza drastycznie spadającym zainteresowaniem lotami do Mediolanu czy Wenecji na decyzję firmy wpływ miała także polityka włoskich władz.

Sprawdź także: LOT kontakt – infolinia

Albowiem we Włoszech wprowadzono stosowne restrykcje, które uniemożliwiają przemieszczanie się po terenie północnych Włoch. Ryzyko zarażenia jest niebezpiecznie wysokie. W przypadku LOTu ponadto wprowadzono pewne udogodnienie dla pasażerów, których loty zostały odwołane.

Każdy klient sieci, który nie poleci w najbliższym czasie otrzyma możliwość zmiany terminu swojej podróży na moment, w którym sytuacja trochę się uspokoi. Wszyscy zainteresowani, którzy zakupili albo dopiero zakupią do końca miesiąca bilet na lot w terminach 6 marca – 24 kwietnia 2020, mogą bezpłatnie zmienić termin podróży.

Oznacza to, że klienci mogą wybrać inny dzień lotu do 31 grudnia, a linia lotnicza nie zmieni ich klasy rezerwacyjnej. Przewoźnik polecił kontakt przez biuro obsługi LOT Contact Center. Zmiany terminu rezerwacji można dokonać również poprzez wiadomość na Messengerze do spółki.

Wizz Air nie poleci do Mediolanu, Bergamo ani Treviso

Niedziela przyniosła wieczorem jeszcze jedną informację co do linii lotniczej, która nie będzie latać na północ Włoch. Wizz Air, który organizuje loty z trzech polskich lotnisk (Warszawa, Gdańsk, Katowice) do włoskiego Bergamo, wstrzymał wszystkie przewozy do tego miejsca oraz Mediolanu i Treviso.

Odwołali loty Wizz Air – sprawdź poniżej, jak ustalić, co z Twoja rezerwacją:

Wizz Air kontakt – infolinia

Węgierskie linie lotnicze poinformowały także, że  odwołane kierunki lotu zostaną zastąpione przez inne połączenia. Pasażerowie uzyskają wszelkie informacje co do zmiany swoich rezerwacji w sposób automatyczny. W przypadku tej linii klienci zyskują większy wybór co do rekompensaty nieudanych wakacji.

Każdy, kto lot rezerwował poprzez wizzair.com albo przez aplikację, otrzyma trzy opcje. Będzie to zmiana rezerwacji, pełny zwrot kosztów albo zwrot 120 proc. wartości rezerwacji dokonanej przez klienta. Ten drugi zwrot dotrze jednak na konto Wizz Air – środki można będzie przeznaczyć na inny lot.

Warto także podkreślić, że linia lotnicza ma możliwość dotarcia ze swoją informacją wyłącznie do klientów, którzy kupowali bilety bezpośrednio u niej. Każdy inny zakup przez pośrednika czy biuro podróży oznacza, że kontaktować należy się ze sprzedawcą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Wyniki systemów KIR – styczeń 2020
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
21 lutego 2020

Wyniki systemów KIR – styczeń 2020

Zaległości polskich firm wzrosły o 225 mln złotych
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
16 grudnia 2019

Zaległości polskich firm wzrosły o 225 mln złotych

Nest Bank Białystok
Oddziały
author
Patryk Byczek
04 sierpnia 2018

Nest Bank Białystok

Niespłacane karty kredytowe
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
25 kwietnia 2013

Niespłacane karty kredytowe

ExtraPortfel – kolejna pożyczka
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
08 listopada 2019

ExtraPortfel – kolejna pożyczka

Porównaj