Łódzka policja – śledztwo w sprawie włamań na konta bankowe

Łódzka policja – śledztwo w sprawie włamań na konta bankowe

author
Alicja Uzarowicz
21 lutego 2020

Jak poinformowała w poniedziałek łódzka policja, udało się zatrzymać już pięć osób mogących należeć do grupy przestępczej, która zajmowała się włamywaniem na rachunki bankowe. Oszuści mieli również zakładać rachunki na ludzi „słupy”, które służyły do prania pieniędzy z kradzieży w Polsce i za granicą.

W poniedziałek 17 lutego łódzka policja poinformowała o tym, że udało się już zatrzymać 5 osób, które związane są z grupą przestępcza. Szajce przypisuje się ponad 260 różnych przestępstw. Wśród nich wymienia się chociażby włamania na rachunki bankowe, czy też zakładanie rachunków na ludzi-słupy.

Dzięki tym rachunkom oszuści mogli prać pieniądze pochodzące z kradzieży na terenie Polski, jak i za granicą. Sprawa ma charakter rozwojowy, co oznacza, że nie udało się jeszcze wykryć wszystkich przewinień, jakich dopuściła się ta grupa przestępcza. Warto dodać, że w tej sprawie doszło już do zatrzymania 48 osób.

Znana jest już przybliżona wartość przestępstw dokonanych przez łódzką grupę w kontekście czynów, które wykryły tamtejsze organy ścigania. Na ten moment wartość szkód, jaką wyrządziła działalność przestępców to ponad milion złotych. Wartość ta najprawdopodobniej jeszcze wzrośnie.

Łódzka policja wyłapuje kolejnych członków grupy przestępczej

Poza włamaniami na konta bankowe różnych osób, członkowie grupy przestępczej parali się także innymi niezwykle nieetycznymi zajęciami. Wśród nich najważniejszą były oszustwa przy zakupie różnych produktów i usług. Do katalogu przestępstw grupy doliczyć należy także kradzieże metodą na policjanta.

Proceder ten polega na wykonywaniu telefonów do osób starszych i łatwowiernych w celu wyłudzenia od nich nierzadko kwot będących oszczędnościami życia. Podczas rozmowy oszust podaje się za funkcjonariusza policji i prosi rozmówcę o przekazanie policjantom gotówki w celu jej zabezpieczenia.

Nietrudno się domyślić, że ofiara takiego oszustwa domyśla się, że w istocie nigdy nie zobaczy już swoich pieniędzy zdecydowanie za późno. Co przestępcy robili, by nie udało się wykryć, że pieniądze na ich kontach pochodzą z przestępstwa? Dokonywali kolejnych czynów zabronionych, aby ukradzione pieniądze wyprać.

Łódzka grupa przestępcza działała nie tylko w Polsce

Jak poinformowała łódzka policja w swoim poniedziałkowym komunikacie, pranie pieniędzy odbywało się za pomocą rachunków bankowych. Aby organom ścigania ciężej było wykryć pochodzenie pieniędzy, rachunki zakładano na tak zwane „słupy”. Te podstawione osoby to przedstawiciele wielu różnych narodowości całego świata.

O międzynarodowym zasięgu przestępczości łódzkiej grupy świadczy ponadto fakt, iż najczęściej do wypłaty takich „wypranych” pieniędzy dochodziło na terenie Anglii. Albowiem właściciele rachunków, czyli właśnie te słupy, przekazywały oszustom całą dokumentację po założeniu rachunków.

W efekcie osoby, które na przykład miały „testować rachunki bankowe” pomagały przestępcom w ich procederze i praniu pieniędzy. Konta bankowe zakładane na te „słupy” oszuści wykorzystywali za zgodą i wiedzą ich właścicieli. Chociaż niektóre osoby będące słupami miały świadomość tego, z kim współpracują.

Cieszy zatem, że łódzka policja prowadzi w tej sprawie rozległe śledztwo, dzięki któremu udało się już ująć prawie 50 osób zamieszanych w przestępczą działalność. Pozostaje liczyć na to, że uda się dotrzeć do sedna sprawy i zamknąć sprawców w więzieniu na długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bank Pekao w Koninie
Oddziały
author
Patryk Byczek
04 sierpnia 2019

Bank Pekao w Koninie

Jak złożyć reklamację w mBanku S.A. ?
Wpisy
author
Aneta Jankowska
06 marca 2017

Jak złożyć reklamację w mBanku S.A. ?

Pożyczki bez zaświadczeń Świebodzin
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
23 czerwca 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Świebodzin

Polacy wolą pracę na etacie
Blog
author
Patryk Byczek
10 października 2017

Polacy wolą pracę na etacie

8 mld zł podatku bankowego – raport NIK
Wpisy
author
Dominika Sobieraj
13 czerwca 2018

8 mld zł podatku bankowego – raport NIK

Porównaj