Luksusowe mieszkania w Warszawie coraz droższe

Luksusowe mieszkania w Warszawie coraz droższe

author
Alicja Uzarowicz
22 sierpnia 2019

Firma doradcza Deloitte postanowiła zbadać, ile kosztują obecnie luksusowe mieszkania w stolicy Polski oraz jak w ostatnim roku zmieniły się ich ceny. Przy analizie firma współpracowała z Amstar Europe. W jaki sposób zmieniły się ceny tychże apartamentów w Warszawie w porównaniu do innych stolic Europy?

Jak poinformowała firma doradcza Deloitte, za luksusowe mieszkania w Warszawie należy zapłacić o 16 proc. więcej po zeszłym roku. Co więcej, cena za metr kwadratowy takiego apartamentu wynosi obecnie 5 – 8,5 tys. euro. Jak zmienił się rynek mieszkań luksusowych w innych krajach Europy?

"

Po kryzysie finansowym w 2008 roku znajduje się on w dobrej kondycji z perspektywami na dalszy wzrost. W 2018 roku globalna sprzedaż nieruchomości luksusowych wzrosła o 3 proc. r/r. W 2017 roku było to 2 proc.

– powiedział Dominik Stojek z Deloitte, cytowany w komunikacie.

 

Skąd te wzrosty w popularności luksusowych apartamentów? Niebagatelny wpływ miała na tenże rynek zmiana podejścia deweloperów. Obecnie są oni skłonni do coraz większej indywidualizacji projektów po to, by zaspokoić nawet największe zachcianki swoich klientów.

Mieszkania drożeją wolniej, ale ciężej o kredyt

Luksusowe mieszkania coraz popularniejsze

Te starania o trafienie w nawet najbardziej wybredne gusta klienteli wychodzą jednak poza same mieszkania. Coraz częściej w budynkach znajdują się liczne udogodnienia, które wykorzystują najnowsze osiągnięcia technologiczne.

 

Mowa tutaj na przykład o e-ładowarkach do aut elektrycznych, które deweloperzy umieszczają na miejscach parkingowych. Kolejnym przykładem jest choćby Internet rzeczy, który umożliwia zdalne sterowanie urządzeniami domowymi.

 

"

Zazwyczaj apartamenty te są w pełni wyposażone, a użyte materiały najwyższej jakości. Niemniej ważne są udogodnienia dla mieszkańców, jak choćby usługi concierge, centrum odnowy biologicznej, basen i fitness

– dodał Dominik Stojek z Deloitte, cytowany w komunikacie.

Wrześniowy wzrost cen najmu mieszkań tuż za rogiem

Jak Warszawa wypada na tle świata?

W swoim badaniu Deloitte uwzględniła ceny za luksusowe mieszkania w różnych miastach świata. Mowa tutaj o Pradze, Berlinie, Nowym Jorku, Wiedniu, Paryżu oraz Chicago i Londynie. Z badań wynika, że Warszawa jest miastem najtańszym wśród tych przebadanych.

Luksusowe mieszkania w Warszawie są także tańsze niż w Pradze, gdzie za metr kwadratowy zapłacić należy 6 – 16 tys. euro. Co ciekawe, w stolicy Czech w zeszłym roku spadły ceny, choć nieznacznie, bo o 0,8 proc. Zdaniem ekspertów z Deloitte wskazuje to na trend, jakoby wkrótce ceny tychże mieszkań miały się wyrównać dla Pragi i Warszawy.

Dużo drożej wyniesie klientów zakup mieszkań luksusowych w Londynie, gdzie nastąpił spadek cen o 4,4 proc., ale ceny utrzymują się na poziomie 25-30 tys. euro/mkw. Nieco taniej jest w Wiedniu (15-20 tys. euro/mkw), Berlinie (10-20 tys.) i Paryżu (15-25 tys.), choć ceny w ostatnim roku rosły we wszystkich tych miastach.

Nikogo nie zdziwi fakt, iż najdroższe luksusowe mieszkania znajdują się na nowojorskim rynku nieruchomości. Właśnie tam klienci za 1 mkw płacą od 31 do 57 tys. euro, na co wpływ miał 10-procentowy wzrost w badanym okresie. Nieco bliżej Warszawy znajduje się Chicago z wynikiem 9-17 tys. euro/mkw.

Mieszkanie za remont w Katowicach

Źródła:
https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/press-releases/articles/rynek-luksusowych-nieruchomosci-2019.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Pożyczki bez zaświadczeń Sławno
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
28 grudnia 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Sławno

Pod lupą Zadluzenia.com – kredyt gotówkowy iGotówka
Pod Lupą
autor wpisu
Maciej_Stanko
25 października 2013

Pod lupą Zadluzenia.com – kredyt gotówkowy iGotówka

Czy komornik może zająć lodówkę i pralkę?
Dla zadłużonych
author
Dominika Sobieraj
01 lutego 2022

Czy komornik może zająć lodówkę i pralkę?

MoneyDot – nowa pożyczka ratalna
Firmy pożyczkowe
author
Dominika Sobieraj
11 października 2018

MoneyDot – nowa pożyczka ratalna

Świadectwo pracy – najważniejsze informacje
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
04 marca 2020

Świadectwo pracy – najważniejsze informacje

Porównaj