Majowy rozwój rynku nieruchomości

Majowy rozwój rynku nieruchomości

author
Alicja Uzarowicz
25 czerwca 2019

Chociaż zgodnie z danymi GUS liczba nieruchomości oddanych do użytkowania od początku bieżącego roku do maja wzrosła rok do roku, to odnotowano spadek w ujęciu miesięcznym. Mowa tutaj o wzroście rzędu ponad 28 proc. względem oraz spadku o ponad 7 proc. w stosunku do poprzednich miesięcy.

Zgodnie z danymi GUS w maju odnotowano aż 28,4 proc. wzrostu ilości nieruchomości, których budowa już się zakończyła i wydano klucze ich nowym właścicielom od początku 2019 r. względem analogicznego okresu 2018 r. Mimo tego faktu, ilość tychże mieszkań zmalała w ujęciu miesięcznym o 7,1 proc.

Budowa ilu dokładnie nieruchomości zakończyła się w maju? Od początku roku było to około 79,3 tys. nieruchomości, a w samym maju 9 684 mieszkania. W przypadku mieszkań oddanych tylko w maju, statystyki wyglądają podobnie do tych z pierwszych pięciu miesięcy bieżącego roku. Był to zatem wzrost o 42,3 proc. rok do roku.

W kwestii porównania maja bieżącego roku z miesiącem poprzedzającym, analitycy z Głównego Urzędu Statystycznego odnotowali spadek rzędu 9,2 proc. Co ciekawe, liczba oddawanych do użytku nieruchomości od początku roku 2019 globalnie wyniosła 7,2 mln mkw, co świadczy o wzroście tej wartości o 8,8 proc. względem analogicznego okresu roku poprzedniego.

Fundusz Mieszkań na Wynajem – co to jest?

Wzrost liczby oddanych nieruchomości

"

Według wstępnych danych, w okresie styczeń-maj 2019 r. oddano do użytkowania 79,3 tys. mieszkań, tj. o 12,6% więcej niż przed rokiem. Deweloperzy przekazali do eksploatacji 49,1 tys. mieszkań (20,4% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku), natomiast inwestorzy indywidualni – 28,4 tys. mieszkań, tj. o 2,1% więcej niż w 2018r.

– napisano w komunikacie Głównego Urzędu Statystycznego.

Z danych GUS wynika również, że oddano więcej ale mniejszych mieszkań. Bo chociaż wzrosła globalna powierzchnia oddanych do użytku nieruchomości, to zmalała powierzchnia liczona na jedno mieszkanie. Był to spadek o 3,2 mkw do poziomu 90,6 mkw. Nie są to jedyne wzrosty liczbowe rok do roku wymienione przez GUS.

Początek budowy nieruchomości

W swoich badaniach statystycznych GUS wziął pod uwagę również mieszkania, których budowa dopiero ruszyła. Można zauważyć w tym przypadku sytuację podobną do liczby oddanych mieszkań, choć na znacznie mniejszą skalę. Warto również zauważyć, że spadek miesięczny jest tu kilkakrotnie większy niż wzrost roczny.

Liczba nieruchomości, których budowa rozpoczęła się w maju 2019 r. wzrosła bowiem o 0,3 proc. względem maja 2018. W ujęciu miesięcznym odnotowano natomiast spadek rzędu 6,2 proc. Rozpoczęto łącznie budowę 20 600 nieruchomości. Jak wyglądają te statystyki dla deweloperów?

Tutaj dane statystyczne dokonują swoistego odwrócenia. Wzrost roczny rzędu 5,7 proc. przewyższa spadek miesięczny, który wyniósł 2,8 proc. w porównaniu kwietnia i maja 2019 r. Ilość nieruchomości deweloperskich, których budowę rozpoczęto w maju bieżącego roku, to 11 166 lokali, czyli nieco ponad połowa wszystkich.

Wzrost ilości zezwoleń na budowę w maju 2019 r.

Przy tworzeniu tego rodzaju statystyki, pod uwagę wzięto zarówno wydane pozwolenia na budowę, jak również ilość zgłoszeń z projektem budowlanym. Liczba tego rodzaju zdarzeń wyniosła w maju 26 984 co oznacza wzrost rok do roku o 22,6 proc.

W porównaniu z kwietniem 2019 r. był to również wzrost, ale mniejszy, bo o 18,2 proc. Wśród wszystkich majowych zezwoleń na budowę 16 731 z nich udzielono inwestorom, którzy nieruchomości budować będą na sprzedaż. Jest to wzrost zarówno w ujęciu rocznym (28,8 proc.) jak i miesięcznym (27,1 proc.).

"

W okresie pięciu miesięcy 2019 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 107 tys. mieszkań, tj. o 2,1% mniej niż w analogicznym okresie ub. roku. Pozwolenia na budowę największej liczby mieszkań otrzymali deweloperzy (64,7 tys.) oraz inwestorzy indywidualni (40,2 tys.), tj. odpowiednio o 6,3% mniej i 6,9% więcej niż w analogicznym okresie 2018 r.

– wyliczono w komunikacie GUS.


Źródła:
https://stat.gov.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Pożyczki Tarnobrzeg
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
21 stycznia 2022

Pożyczki Tarnobrzeg

PKO BP w Łopusznie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
12 października 2019

PKO BP w Łopusznie

Promocja: „Najlepszy trening na świecie” w PKO BP
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
04 marca 2019

Promocja: „Najlepszy trening na świecie” w PKO BP

Nowe darmowe konto dla firm w mBanku
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
02 grudnia 2019

Nowe darmowe konto dla firm w mBanku

Funeda – nowa pożyczka ratalna
Firmy pożyczkowe
author
Dominika Sobieraj
12 lipca 2018

Funeda – nowa pożyczka ratalna

PKO BP w Pszczynie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
05 września 2019

PKO BP w Pszczynie

Porównaj