Małżeństwo ze Słupska oskarżone

Małżeństwo ze Słupska oskarżone

author
Alicja Uzarowicz
27 grudnia 2019

Prokuratura w poniedziałek 23 grudnia skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie wyłudzenia kwoty ponad 1,7 mln złotych od 687 osób. Małżeństwo, które wyłudzeń miało dokonywać podczas swojej pracy w terenowym biurze Polskiej Korporacji Finansowej Skarbiec w Słupsku odpowiedzą za swoje czyny przed sądem. Jaka grozi im kara?

W miniony poniedziałek (23 grudnia), prokuratura wniosła do sądu okręgowego akt oskarżenia w sprawie szeregu wyłudzeń, do jakich miało dochodzić w biurze terenowym Polskiej Korporacji Finansowej Skarbiec w Słupsku. Małżeństwo będące po stronie oskarżonej to Anna Ś. (36 lat) oraz jej mąż Wojciech Ś. (40 lat).

Prokuratura przedstawiła już informacje odnośnie tego, w jaki sposób byli już pracownicy słupskiego PFK Skarbiec mieli dokonywać nieetycznych i sprzecznych z prawem działań. Bazą do ich działania było wyłudzanie od poszkodowanych opłat przygotowawczych, które pobierali od umów przedwstępnych.

Przedmiotem tychże umów były w każdym przypadku pożyczki. Jak udało się ustalić działającej na terenie Słupska prokuratorze okręgowej w toku postępowania, małżeństwo miało wyłudzić łącznie ponad 1,7 mln złotych od 687 osób. O wniesieniu aktu oskarżenia poinformował prokurator Paweł Wnuk, rzecznik tamtejszej prokuratury okręgowej.

Małżeństwo wyłudziło ponad 1,7 mln zł

Co ciekawe, pracownikom prokuratury okręgowej w Słupsku udało się ustalić również, że oskarżane małżeństwo nie działało samo. Partnerami w przestępstwie byli bowiem dyrektorzy regionalni i członkowie zarządu PFK Skarbiec. Jednostkowo grupa potrafiła wyłudzić w ramach opłat przygotowawczych od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Z wyliczeń wynika, że Anna Ś. Odpowie za wyłudzenie kwoty łącznie ponad 1,1 mln złotych. Jej mąż Wojciech natomiast został oskarżony o bezprawne wejście w posiadanie kwoty blisko 650 tysięcy złotych. Istnieje jednak jedna okoliczność łagodząca w tej sprawie – żadne z nich nie było dotychczas karane przez sąd.

Obecnie jednak obojgu grozi kara pozbawienia wolności do nawet 12 lat. Przestępczy proceder miał trwać w okresie od marca 2008 do lipca 2014 roku. Jak dodał prokurator Paweł Wnuk, oskarżeni poza wyłudzeniami mieli zapewnić sobie na bazie przestępstwa stałe źródło dochodu.

"

Łączył się on (przestępczy proceder – przyp. red.) z działaniem polegającym na uczynieniu sobie z popełnienia przestępstwa stałego źródła dochodu, który to dochód wynikał z wypłacanych oskarżonym premii procentowych od udzielonych pożyczek

– powiedział prok. Paweł Wnuk.

Małżeństwo nie przyznaje się do winy

Pomimo faktu, iż od ponad 687 poszkodowanych w podanym okresie wyłudzili łącznie nawet 1,7 mln złotych, oskarżeni postanowili nie przyznawać się do winy. Wojciech Ś. miał na przykład wyjaśnić, że wszelkie podejmowane przez niego działania w pracy podyktowane miały być procedurami narzuconymi przez pracodawcę.

Prokuratura zadecydowała o niestosowaniu środków zapobiegawczych wobec oskarżonych. Oznacza to, iż na swój proces nie będą oczekiwać w areszcie. Mimo tego organy prawne postanowiły zabezpieczyć majątek oskarżonych na poczet ewentualnych przyszłych kar i odszkodowań w przypadku uznania ich za winnych.

W efekcie na mieniu Wojciecha Ś. dokonano zabezpieczenia majątkowego w postaci ustanowienia przymusowej hipoteki na jego mieszkaniu. Opisywana sprawa jest tylko jednym wątkiem w wielkiej aferze parabanku. Głównym śledztwem w sprawie zajmuje się Prokuratura Regionalna w Gdańsku.

Efektem pracy trójmiejskich śledczych i prokuratorów było oskarżenie we wrześniu zeszłego roku 22 osób, w tym przedstawicieli organów feralnej spółki. Mieli oni być odpowiedzialni za wyłudzenie nawet 181 mln złotych. Ofiarą bezprawnego procederu miało zaś paść blisko 74 tysięcy pokrzywdzonych.


Źródła:
https://slupsk.po.gov.pl/rzecznik/komunikaty/zawiadomienie-o-przeslaniu-aktu-oskarzenia-dot-po-i-ds-8-2019/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kupujemy coraz mniej pieczywa
Blog
author
Aneta Jankowska
18 sierpnia 2017

Kupujemy coraz mniej pieczywa

W których krajach zarobimy najwięcej?
Blog
author
Aneta Jankowska
13 października 2018

W których krajach zarobimy najwięcej?

Pożyczki w lombardzie – na czym polegają?
Pożyczki
autor wpisu
Dorota Cholewicka
27 lipca 2022

Pożyczki w lombardzie – na czym polegają?

Najlepsze miasta na weekend
Blog
author
Aneta Jankowska
23 czerwca 2018

Najlepsze miasta na weekend

Porównaj