Mandat za brak maseczki

Mandat za brak maseczki

author
Alicja Uzarowicz
18 kwietnia 2020

Od czwartku 16 kwietnia każdy obywatel Polski ma obowiązek zakrywania nosa oraz ust w przestrzeni publicznej. Sprawdzamy, w jakich sytuacjach wymaga się od rodaków noszenia maseczek i ile wynosi kara za niespełnienie tego obowiązku. Jeżeli poczujemy się niesprawiedliwie ukarani, warto nie przyjmować mandatu.

W czwartek 16 kwietnia w życie weszła kolejna dawka przepisów mających zapewnić jak największe bezpieczeństwo obywatelom. I chociaż podstawa prawna tych obostrzeń pozostawia wiele do życzenia, to za brak maseczki od tego dnia może grozić nam mandat. W jakich sytuacjach musimy zakrywać usta i nos?

W Polsce podczas epidemii koronawirusa również przyznawanych jest wiele mandatów. Sprawdziliśmy:

Czy można dostać mandat za mycie samochodu?

Czy można dostać mandat za wymianę opon?

Czy można dostać mandat za spacer po lesie?


Nasza ekspertka opracowała również kompleksową poradę prawną dotyczącą tego, czy można nie przyjmować takich mandatów lub – jeżeli je już przyjęliśmy – czy można się do nich odwołać.

Czytaj więcej na ten temat tutaj:
Mandaty podczas epidemii – czy są legalne i czy musimy je przyjmować?

Aby nie nakładać na obywateli nadmiernych wydatków, obowiązek zasłaniania nosa i ust nie oznacza konieczności noszenia maseczki. I chociaż najlepiej sprawdzą się takie z filtrami i wielokrotnego użytku, to wypełnić obowiązek możemy również poprzez zasłonięcie twarzy szalikiem czy innym elementem garderoby.

Tego rodzaju nakaz związany jest z faktem, iż okres największej izolacji mamy już raczej za sobą i w kolejnych tygodniach będziemy stopniowo wracać do normalności. I chociaż najbezpieczniej będzie zasłaniać twarz przy każdym wyjściu z domu, to są pewne miejsca i sytuacje, w których będzie to wymóg bezwzględny.

Mandat za brak maseczki ochronnej – gdzie można dostać?

Ministerstwo Zdrowia opublikowało informacje na temat miejsc, w których zasłanianie twarzy będzie bezwzględnie konieczne. Za niedopilnowanie obowiązku w tych miejscach możemy spodziewać się spotkania z policją. Oczywiście, jeżeli odniesiemy wrażenie, że mandat jest wystawiany bezprawnie, nie należy go przyjmować.

Gdzie trzeba zasłaniać twarz od 16 kwietnia – lista miejsc:

  1. komunikacja publiczna
  2. budynki użyteczności publicznej (poza osobami tam zatrudnionymi, które nie obsługują petentów)
  3. zakłady pracy (poza zatrudnionymi w nich osobami, które nie obsługują klientów)
  4. samochód – także prywatny, jeżeli jedziemy z osobami niemieszkającymi z nami
  5. miejsca ogólnodostępne – place, chodniki, placówki usługowe i handlowe
  6. przemieszczanie się – pieszo, hulajnogą, rowerem, motocyklem
  7. parki i lasy

Kto nie musi nosić maseczki?

Pomimo zmniejszenia dolegliwości zakazów, nadal w mocy pozostają obostrzenia co do odległości i zgromadzeń. A zatem za nielegalne zgromadzenie należy uznać spotkanie więcej niż dwóch osób. Poza domem należy również zachować odległość od innych osób o wartości przynajmniej 2 metrów.

Od nakazu noszenia maseczek ochronnych w przestrzeni publicznej rząd przewidział pewne wyjątki. A mianowicie nie muszą zasłaniać twarzy osoby, które z jakiejś przyczyny nie są zdolne do samodzielnego zakrycia nosa i ust. Co więcej, nie muszą tego robić dzieci poniżej 4 roku życia.

Mandat za brak maseczki – ile wynosi?

W zależności od trybu, w jakim zostaniemy ukarani, za brak maseczki grożą różne wysokości kar. W przypadku mandatu wypisanego przez policję, maksymalna wysokość kary wynosi 500 złotych. Jeżeli jednak otrzymamy karę administracyjną, należy spodziewać się konieczności zapłaty od 5 000 do 30 000 złotych.

Warto jednak dodać, że ten drugi przypadek dotyczy w znacznej mierze osób, wobec których lokalna stacja sanitarno-epidemiologiczna orzekła o konieczności odbycia domowej kwarantanny. Wskazana wysokość kary administracyjnej dotyczy więc osób, które złamią postanowienia izolacji i wyjdą z domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Jakub K.
Jakub K.
2020-05-08 08:49:16

Arkadiusz W. zostaliśmy zniewoleni do tego stopnia ,że już z żadnej sytuacji nie da się wyjść „z twarzą „ z racji tego ,że „twarz” mamy zakrytą. Pozdrawiam

Arkadiusz Wężyk
Arkadiusz Wężyk
2020-04-27 22:29:14

Miałem na sobie komin zakrywający twarz, podczas schodzenia po schodach lekko mi się osunął z nosa. Nadgorliwy policjant zatrzymał mnie i chciał mi wręczyć mandat na 100zl!!! Za to, że nie miałem zakrytego nosa. Nie przyjąłem mandatu. Dostałem wezwanie na komendę i co teraz??? Pomoże mi ktoś z tego wybrnąć z "twarzą"??

Barbara Kowalska
Barbara Kowalska
2020-04-24 17:07:12

Mandat za brak maseczki .Podstawa prawna i czy jest zgodne z konstytucją ?

Podobne artykuły

Kredyt konsolidacyjny Goleniów
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
08 czerwca 2022

Kredyt konsolidacyjny Goleniów

Autoryzacja Mobilna w Banku Millennium
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
11 stycznia 2019

Autoryzacja Mobilna w Banku Millennium

Bankowcy dla edukacji
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
28 stycznia 2019

Bankowcy dla edukacji

Jak zalogować się do BOŚ Banku? Nowe zasady logowania
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
23 sierpnia 2019

Jak zalogować się do BOŚ Banku? Nowe zasady logowania

Santander Consumer Bank Słupsk
Oddziały
autor wpisu
Dorota Cholewicka
03 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Słupsk

Toyota Bank opinie
Banki
author
Dominika Sobieraj
07 listopada 2020

Toyota Bank opinie

Porównaj