Ile wynosi mandat za brak prawa jazdy?

Ile wynosi mandat za brak prawa jazdy?

author
Alicja Uzarowicz
29 stycznia 2020

W świetle rozwijającej się prężnie e-administracji powoli dąży się do zdjęcia z barków kierowców posiadania przy sobie ważnego dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdów. Na ten moment jednak kierowcy prowadząc samochód muszą mieć przy sobie prawo jazdy. Jaka grozi za jazdę bez tego dokumentu?

Brak prawa jazdy – mandat

Każdemu może zdarzyć się, że w porannym pośpiechu zapomni on o dokumencie prawa jazdy. Niestety na ten moment posiadanie go przy sobie podczas jazdy nadal jest nielegalne i stanowi wykroczenie. Ile maksymalnie policjant może nałożyć mandatu na kierowcę w takiej sytuacji?

Mandat za brak prawa jazdy – podstawa prawna

Chociaż dzięki osiągnięciom technologii rządowej kierowcy nie mają już obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego czy też polisy OC, obowiązek posiadania dokumentu prawa jazdy w dalszym ciągu istnieje. To od policjanta zależy ponadto, jaką karę nałoży on na kierowcę za brak prawa jazdy ze sobą w samochodzie.

Kierowca jeżdżąc zatem bez dokumentu potwierdzającego, że posiada on prawo do kierowania pojazdami samochodowymi popełnia wykroczenie. Sankcję, na jaką należy się przygotować w takiej sytuacji normuje przepis art. 95 Kodeksu wykroczeń. Wysokość mandatu zależna jest natomiast od taryfikatora z rządowego rozporządzenia.

§

PODSTAWA PRAWNA

Art. 95 Kodeksu wykroczeń

Kto prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu pojazd, nie mając przy sobie wymaganych dokumentów,
podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.


Dz.U.2019.0.821 t.j. – Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń

Pomimo faktu, iż dopuszczalna wysokość mandatu, jaką na kierowcę może nałożyć funkcjonariusz policji podczas wykrycia braku dokumentu prawa jazdy wynosi 250 złotych, to w przeważającej większości mandat za to wykroczenie opiewa na minimalną kwotę, czyli 50 złotych.

Wysoce prawdopodobnym jest jednak, że już wkrótce wspomniany art. 95 przejdzie do historii, gdyż zgodnie z zapowiedziami rządu w bieżącym roku ma dojść do wdrożenia rozwiązania zdejmującego z kierowców obowiązek posiadania przy sobie dokumentu prawa jazdy.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:

Pożyczki na dowód – nawet do 150 000 zł

Kredyty online – do 50 000 zł

Jako, że w sytuacji, gdy nie mamy przy sobie prawa jazdy, nie stwarzamy bezpośredniego zagrożenia dla siebie i innych uczestników ruchu, wystawianie mandatu w najwyższym wymiarze kary za każdym razem byłoby karą nieco zbyt dotkliwą. Mimo tego faktu zawsze warto sprawdzać, czy dokument nie został tam, skąd odjeżdżamy.

Posiadanie ze sobą dokumentu prawa jazdy wiąże się również z dbałością o bezpieczeństwo swoich danych osobowych. Prawo jazdy to dokument zawierający wiele wrażliwych danych kierowcy, jak chociażby jego numer PESEL, który w niepowołanych rękach może nam wyrządzić sporo szkód majątkowych.

Mandat za brak prawa jazdy – podsumowanie

Kierowca, który prowadzi samochód bez ważnego dokumentu prawa jazdy popełnia czyn zabroniony, który kwalifikuje się jako wykroczenie. Podczas kontroli drogowej policjant może wystawić kierowcy w takiej sytuacji mandat karny w wysokości od 50 do 250 złotych bazując na art. 95 Kodeksu wykroczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bank Pekao w Staszowie
Oddziały
author
Patryk Byczek
08 lipca 2019

Bank Pekao w Staszowie

Ile wyniesie danina solidarnościowa ?
Ekonomia
author
Aneta Jankowska
16 czerwca 2018

Ile wyniesie danina solidarnościowa ?

Komornik Sądowy Marek Graliński
Komornicy Sądowi
author
Dominika Sobieraj
27 czerwca 2022

Komornik Sądowy Marek Graliński

Pracodawcy nie zamierzają zwiększać ilości etatów
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
13 czerwca 2019

Pracodawcy nie zamierzają zwiększać ilości etatów

Santander Consumer Bank Wąbrzeźno
Oddziały
author
Dorota Cholewicka
19 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Wąbrzeźno

Płatności zbliżeniowe BLIK w PKO BP
Aktualności
author
Patryk Byczek
30 września 2021

Płatności zbliżeniowe BLIK w PKO BP

Porównaj