Strona główna Bez kategorii Ile wynosi mandat za czerwone światło?

Ile wynosi mandat za czerwone światło?

author
Alicja Uzarowicz
31 stycznia 2020

Kierowcom niestety zdarza się bagatelizowanie niebezpieczeństwa, jakie może nieść za sobą przejazd na czerwonym. Jakie konsekwencje grożą kierowcy, którego policja przyłapie na przejeżdżaniu na „późnym żółtym”? Jaka kara czeka pieszych, którzy stwarzają dla siebie niebezpieczeństwo z niechęci poczekania do zielonego?

Czerwone światło – mandat

Niestety w dalszym ciągu istnieją piesi i kierowcy, którzy dla przyspieszenia swojego dotarcia do celu decydują się na przejeżdżanie albo przechodzenie na czerwonym świetle. Jaka kara grozi za to wykroczenie? Czy w przypadku kierowcy funkcjonariusz policji może nałożyć na kierowcę również punkty karne, gdy ten przejechał na „późnym żółtym”? W jakich sytuacjach dopuszcza się takie postępowanie na drodze?

Mandat za czerwone światło – podstawa prawna

W okresie prac nad nowelizacją przepisów prawa karnego, która weszła w życie jesienią 2018 roku politycy niektórych partii postulowali wyłączenie spod działania art. 92 Kodeksu wykroczeń przechodzenie na czerwonym świetle przez pieszych. Na jakich argumentach oparto tenże postulat?

Jeden z posłów ugrupowania Kukiz ’15 podkreślał wówczas, że w wielu krajach zniesiono kary za przechodzenie na czerwonym świetle. Piesi mają jednak obowiązek zachowania się w sposób bezpieczny. Muszą zatem upewnić się, że ich przejście nie spowoduje nagłego zagrożenia dla innych uczestników ruchu.

W dalszym jednak ciągu zarówno przejście jak i przejechanie na czerwonym świetle w Polsce to czyn zabroniony kwalifikowany jako wykroczenie. Oznacza to, że w dalszym ciągu pieszemu, jak również kierowcy łamiącemu przepisy policja może wystawić mandat. Podstawę prawną tej kary stanowi art. 92 Kodeksu wykroczeń.

§

PODSTAWA PRAWNA

Art. 92 Kodeksu wykroczeń

§1. Kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego albo do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego,
podlega karze grzywny albo karze nagany.
§ 2. Kto w celu uniknięcia kontroli nie stosuje się do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego, nakazującego zatrzymanie pojazdu,
podlega karze aresztu albo grzywny.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 2 można orzec zakaz prowadzenia pojazdów.


Dz.U.2019.0.821 t.j. – Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń

Poza tylko mandatem karnym, którego kwota jest stosunkowo wysoka w tym przypadku, funkcjonariusz policji, który zatrzyma kierowcę, który postanowił przejechać na czerwonym świetle ma możliwość nałożenia na niego dodatkowo 2 punktów karnych. Oznacza to, że takie zachowanie na drodze może pozbawić kierowcę prawa jazdy.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:

Pożyczki na dowód – nawet do 150 000 zł

Kredyty online – do 50 000 zł

Istnieje jednak pewien wyjątek od wspomnianego art. 92 Kodeksu wykroczeń, w którym przejazd na czerwonym świetle nie  będzie wiązał się z karą. A mianowicie można dokonać takiego czynu i nie złamać prawa w sytuacji, gdy światło jest już żółte, a nagłe hamowanie spowodowałoby niebezpieczeństwo kolizji na drodze.

Pomimo jednak istnienia pewnej furtki  bezpieczeństwa nie warto narażać siebie i swoich pasażerów na niebezpieczeństwo zderzenia z innym pojazdem w wyniku przejechania na czerwonym świetle.

Mandat za czerwone światło – podsumowanie

Przejeżdżanie i przechodzenie na czerwonym świetle w Polsce stanowi czyn zabroniony o charakterze wykroczenia. Funkcjonariusze policji mogą ukarać kierowcę albo pieszego mandatem w wysokości 100-300 zł. W przypadku kierowców za przejazd na czerwonym doliczane są także 2 punkty karne.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

Jak sprawdzić, czy prawo jazdy jest do odbioru?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
27 lutego 2019

Jak sprawdzić, czy prawo jazdy jest do odbioru?

Kredyt hipoteczny Środa Wielkopolska
Wpisy Inne
author
Patryk Byczek
29 lipca 2017

Kredyt hipoteczny Środa Wielkopolska

Tylko 9% Polaków korzysta z biur podróży
Wpisy
author
Aneta Jankowska
01 sierpnia 2018

Tylko 9% Polaków korzysta z biur podróży

Prezes ING Banku Śląskiego Bankowcem Roku 2020
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
29 marca 2020

Prezes ING Banku Śląskiego Bankowcem Roku 2020

Santander Consumer Bank Prudnik
Oddziały
author
Dorota Cholewicka
19 lipca 2021

Santander Consumer Bank Prudnik