Ile wynosi mandat za jazdę w 6 osób?

Ile wynosi mandat za jazdę w 6 osób?

author
29 stycznia 2020

Czasami kierowcy decydują się na przewóz większej ilości osób niż wskazuje na to dowód rejestracyjny pojazdu. W przypadku, gdy policja przy sprawdzaniu dokumentów pojazdu dojdzie do wniosku, że przewożona liczba osób jest za duża, kierowcę czeka mandat karny oraz punkty karne. Jak bardzo kosztowne może okazać się takie wykroczenie?

Jazda w 6 osób – mandat

Niektórzy kierowcy bagatelizują informacje zawarte w dowodzie rejestracyjnym swojego samochodu i decydują się na przewóz większej ilości osób, niż to dopuszczalne. Takie postępowanie jest karalne, więc za taką próbę zaoszczędzenia czasu i paliwa można zapłacić niemałą karę. Ile wynosi mandat za jazdę samochodem w 6 i więcej osób?

Mandat za jazdę w 6 osób – podstawa prawna

Jako, że jazda w 6 osób może stwarzać zagrożenie szczególnie dla pasażerów, kierowca, który decyduje się prowadzić samochód z większą ilość osób niż to dopuszczalne, popełnia wykroczenie. Jego podstawą prawną jest Rozdział XI Kodeksu wykroczeń, gdyż postępowanie to świadczy o złamaniu przepisów Ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Przepisami prawa, na które mogą powołać się funkcjonariusze policji podczas karania kierowcy w takiej sytuacji, są art. 97 oraz art. 86 §1 wspomnianego już Rozdziału Kodeksu wykroczeń. Nie da się bowiem zaprzeczyć, że nadmierna liczba osób w pojeździe może poważnie rozproszyć kierowcę oraz w istotny sposób ograniczać jego widoczność.

§

PODSTAWA PRAWNA

Art. 86 Kodeksu wykroczeń

§1. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym,
podlega karze grzywny.

Art. 97 Kodeksu wykroczeń

Uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także właściciel lub posiadacz pojazdu, który wykracza przeciwko innym przepisom ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym lub przepisom wydanym na jej podstawie,
podlega karze grzywny do 3.000 złotych albo karze nagany.


Dz.U.2019.0.821 t.j. – Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń

Wysokość kary, jaką na kierowcę nałożą policjanci zależy przede wszystkim od tego, ile osób ponad liczbę z dowodu rejestracyjnego przewozi kierujący. W przypadku jednej nadprogramowej osoby otrzyma on mandat karny opiewający na 100 złotych. Do kary dolicza się ponadto jeden punkt karny za każdą dodatkową osobę.

Warto jednak wspomnieć, że w tym przypadku polskie prawo ustala również maksymalną kwotę mandatu na 500 złotych. Oznacza to, że nawet jeżeli kierowca przewozi nawet 6 osób ponad uprawnienia pojazdu, to jego mandat wyniesie 500 złotych.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:

Pożyczki na dowód – nawet do 150 000 zł

Kredyty online – do 50 000 zł

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku punktów karnych, których maksymalnie za tego rodzaju wykroczenie można dostać aż 10. Dochodzi do tego w sytuacji, w której kierowca przewozi dodatkowo 10 i więcej osób. Warto zatem odmawiać w sytuacji, gdy ktoś namawia nas na przewożenie większej ilości osób, niż pozwala na to dowód rejestracyjny pojazdu.

Zagrożenie z tytułu przewożenia większej ilości osób, niż pozwala na to prawo wzrasta bardzo szybko w sytuacji, gdy dojdzie do kolizji czy wypadku. Przewożenie osób na przykład w bagażniku nie gwarantuje im odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i jest zdecydowanie zachowaniem skrajnie nieodpowiedzialnym.

Mandat za jazdę w 6 osób – podsumowanie

Polskie prawo karne kwalifikuje przewożenie większej liczby osób, niżby wynikało to z dowodu rejestracyjnego pojazdu to czyn zabroniony kwalifikowane jako wykroczenie. Maksymalna kara, jaką może otrzymać kierowca za jego popełnienie to 500 złotych mandatu oraz 10 punktów karnych (w przypadku przewożenia dodatkowych 10 osób).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Szybkie pożyczki Nowy Sącz
Pożyczki miasta
author
12 stycznia 2021

Szybkie pożyczki Nowy Sącz

Bank Spółdzielczy w Pilźnie sesje przychodzące i wychodzące
Bez kategorii
author
23 września 2019

Bank Spółdzielczy w Pilźnie sesje przychodzące i wychodzące

Promocja: „2,7% na Lokacie Bezkompromisowej” w BGŻOptima
Bez kategorii
author
11 lutego 2019

Promocja: „2,7% na Lokacie Bezkompromisowej” w BGŻOptima

Otwieranie konta na selfie z e-dowodem w Pekao
Bez kategorii
author
22 kwietnia 2021

Otwieranie konta na selfie z e-dowodem w Pekao

Ile zarabia cukiernik?
Bez kategorii
author
28 grudnia 2019

Ile zarabia cukiernik?

Biuro paszportowe w Łobzie
Biura paszportowe
author
13 lipca 2022

Biuro paszportowe w Łobzie