Ile wynosi mandat za kradzież?
Złodzieje sklepowi, którzy szukają okazji, by wynieść jakiś towar to plaga właścicieli przedsiębiorstw handlowych. Nie pomagają czasem kamery czy ochrona. Na jakie konsekwencje naraża się osoba, która postanawia ukraść jakiś przedmiot lub przedmioty? Okazuje się, że może nawet trafić do więzienia.
Kradzież – mandat
Pomimo coraz bardziej rozwiniętych metod ochrony sklepów, w dalszym ciągu dochodzi do kradzieży w sklepach. Według prawa kradzieżą nazywa się wzięcie rzeczy, która należy do kogoś innego w celu pozbawienia jej właściciela jej posiadania ze skutkiem trwałym. Jak wysoki mandat można zapłacić za kradzież i czy na złodzieja czekają jakieś inne konsekwencje?
Mandat za kradzież 2020
Wysokość mandatu: zależy od wartości rzeczy ukradzionej
Inne konsekwencje: areszt, więzienie, konieczność oddania rzeczy albo jej równowartości
Rodzaj czynu: wykroczenie albo przestępstwo
Podstawa prawna: art. 119 Kodeksu wykroczeń albo art. 278 Kodeksu karnego
Mandat za kradzież – podstawa prawna
Ze względu na zmiany w przepisach, które weszły w życie jesienią 2018 roku, zmieniła się między innymi wysokość kwoty, od której kradzież traktowana jest jako przestępstwo. Prawodawca postanowił zrezygnować z wcześniej obowiązującej ¼ wartości minimalnego wynagrodzenia w gospodarce na rzecz granicy 500 złotych.
Powodem takiej zmiany był wzrost wynagrodzeń w Polsce, jak również malejącej siły nabywczej pieniądza. Oznacza to, że osoba, która dokona kradzieży rzeczy na kwotę poniżej 500 złotych popełnia wykroczenie. Jeżeli jednak organy ścigania udowodnią kradzież kilku rzeczy, których łączna kwota przekroczy właśnie ten próg, złodziej odpowie za przestępstwo.
PODSTAWA PRAWNA
Art. 119 Kodeksu wykroczeń
§1. Kto kradnie lub przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą, jeżeli jej wartość nie przekracza 500 złotych,
podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
§ 2. Usiłowanie, podżeganie i pomocnictwo są karalne.
§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 dopuścił się go na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na żądanie pokrzywdzonego.
§ 4. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1, można orzec obowiązek zapłaty równowartości ukradzionego lub przywłaszczonego mienia, jeżeli szkoda nie została naprawiona.
Dz.U.2019.0.821 t.j. – Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń
Poza karą grzywny, czyli mandatu, prawodawca przewidział dla osób popełniających kradzież na podstawie wspomnianego artykułu również karę ograniczenia wolności oraz aresztu. Jeżeli dojdzie jednak do kradzieży jednej lub kilku rzeczy, których łączna wartość przekroczy 500 złotych, sprawca odpowie na podstawie art. 278 Kodeksu karnego.
PODSTAWA PRAWNA
Art. 278 Kodeksu karnego
§1. Kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto bez zgody osoby uprawnionej uzyskuje cudzy program komputerowy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.
§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 4. Jeżeli kradzież popełniono na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.
§ 5. Przepisy § 1, 3 i 4 stosuje się odpowiednio do kradzieży energii lub karty uprawniającej do podjęcia pieniędzy z automatu bankowego.
Dz.U.2019.0.1950 t.j. – Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny
Warto w tym miejscu wspomnieć, że przepisy prawa karnego wyraźnie wskazują, że osoba, która nakłania innych bądź tylko usiłuje dokonać czynu zabronionego wskazanymi przepisami, odpowiada przed organami ścigania i sądem tak samo, jak gdyby faktycznie daną rzecz ukradła.
Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:
Pożyczki na dowód – nawet do 150 000 zł
Kredyty online – do 50 000 zł
W przypadku kradzieży ponadto w praktyce organy reprezentujące władzę państwową częściej stosują kary pozbawienia wolności oraz aresztu. Co więcej, większą „popularnością” cieszy się nałożenie na sprawcę konieczności zadośćuczynienia lub oddania poszkodowanemu ukradzionej rzeczy.
Mandat za kradzież – podsumowanie
Chociaż przepisy art. 119 Kodeksu wykroczeń oraz art. 278 Kodeksu karnego dają organom ścigania możliwość nakładania kary mandatu na sprawców kradzieży, to w praktyce stosuje się je stosunkowo rzadko. Zgodnie ze znowelizowanymi jesienią 2018 roku przepisami czyn zabroniony w postaci kradzieży traktowany jest jako wykroczenie do 500 złotych wartości ukradzionej rzeczy.
Dodaj komentarz