Mandat za mycie samochodu

Mandat za mycie samochodu

author
Alicja Uzarowicz
11 kwietnia 2020

Polski rząd od kilku tygodni nakłada na obywateli najróżniejsze obostrzenia związane przede wszystkim z koniecznością pozostania w domach. Nie wszyscy Polacy wiedzą, że policja może wystawić mandat nawet za mycie samochodu na myjni. Czym różni się sytuacja obecna od normalnej w kontekście mycia własnego auta?

Mandat za mycie samochodu a koronawirus

Niestety pomimo licznych apeli rodacy w dalszym ciągu wychodzą z domów, niekoniecznie w sytuacjach ostatecznej konieczności. I choć umycie pojazdu, którym na przykład poruszamy się do pracy wydaje się być słuszne, to nie wszyscy kierowcy wiedzą, że mogą dostać za tę czynność mandat.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:

 

Kredyty przez Internet – wypłata nawet w 1 dzień

 

Pożyczki na dowód – wypłata nawet w 15 minut

Wedle funkcjonariuszy polskich służb porządkowych opuszczenie swojego miejsca zamieszkania w celu umycia swojego pojazdu nie mieści się w katalogu uzasadnionych przypadków. Może się więc okazać, że w ostatecznym rozrachunku umycie własnego samochodu może kosztować nas więcej, niż zakładaliśmy.

Czym różni się okres trwającej pandemii od normalnych warunków? W praktyce niczym, gdyż wszelkie nakładane przez władzę ograniczenia są zaledwie pobożnym życzeniem dla obywateli. Nie jest legalne w Polsce nakładanie tak istotnych ograniczeń wolności obywatelskiej bez wprowadzenia stanu wyjątkowego.

Mandat za mycie samochodu na myjni

Jak już wcześniej wskazano, teoretycznie obowiązuje zakaz opuszczania domu poza uzasadnionymi sytuacjami, do których umycie pojazdu nie należy. Niewprowadzenie stanu wyjątkowego nie powstrzymało władzy przed nakładaniem licznych obostrzeń i zakazów. Warto pamiętać, że zakazy te są potrzebne, problemem jest jedynie tryb ich nałożenia.

Sprawdź także: Mandat za spacer po lesie a koronawirus

Albowiem poza faktem niewprowadzenia stanu wyjątkowego, rząd nałożył ograniczenia rozporządzeniem, choć Konstytucja wprost mówi o ustawie, która jest aktem wyższego rzędu. Niemniej jednak, podczas gdy będziemy myć nasz samochód na myjni, może do nas podejść policja i wypisać mandat.

Od początku miesiąca „obowiązują” nowe zakazy i policja nie stroni od wypisywania mandatów osobom, które postanowiły umyć swoje auta. Przykładem jest Olsztyn, gdzie w sobotę 4 kwietnia trzech mężczyzn otrzymało mandat w wysokości do 500 złotych. Warto pamiętać o możliwości odmówienia przyjęcia mandatu.

Wówczas sprawa zostanie przekazana do sądu, gdzie niewątpliwie wybroni nas fakt, iż polskie władze wprowadziły nakazy i ograniczyli konstytucyjną wolność Polaków w sposób niezgodny z Ustawą Zasadniczą. Policja często stosuje także karę nagany.

Mandat za mycie samochodu na posesji

O ile sytuacja mycia samochodów na myjni może skończyć się konsekwencjami karnymi jest przejściowa i zniknie wraz z pandemią, nieco inaczej wygląda kwestia mycia własnego pojazdu na własnej posesji. Wielu rodaków regularnie myje swoje samochody nie opuszczając swoich działek czy parkingów.

Niewiele osób jednak wie, iż tego rodzaju postępowanie w każdych warunkach, nie tylko zaostrzeń spowodowanych epidemią, może skończyć się mandatem. I chociaż w przypadku mandatu na myjni można jeszcze wygrać z wymiarem sprawiedliwości, to niestety mycie auta na posesji nie jest legalne.

W związku ze szkodliwością dla środowiska płynów i detergentów, których używa się do czyszczenia pojazdu, narażamy pobliskie grunty na zanieczyszczenie. W sytuacji, gdy policja zauważy, że ktoś myje auto na własnej posesji, można otrzymać mandat karny do 500 złotych. Istnieje jednak szansa, żeby mycie pojazdu w ten sposób było legalne.

Najgorszym, co można zrobić, to myć samochód bezpośrednio na trawie czy gruncie. Należy posiadać odpowiednie wyposażenie do tego, by móc legalnie myć auto. A mianowicie trzeba robić to na nieprzepuszczalnym podłożu i zapewnić odpływ zużytej wody i detergentów do ścieków.

Mandat za mycie samochodu – podsumowanie

Trwająca izolacja jest jak najbardziej słuszna – to jedyny znany efektywny sposób ograniczania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Odwołując się jednak do znanej paremii łacińskiej „nieznajomość prawa szkodzi” (łac. ignorantia iuris nocet).  Dlatego warto znać swoje prawa, gdy uznamy, że zachowanie policji jest nieodpowiednie.

W przypadku mycia pojazdu na myjni pomimo „zakazów”, policja może wypisać mandat, choć na mocno wątpliwej podstawie prawnej. Co do mycia pojazdu na własnej posesji – jeżeli nasza działka jest do tego odpowiednio przystosowana, nic nie stoi na przeszkodzie, by zaoszczędzić na trasie do najbliższej myjni.

Maksymalna wysokość mandatu w obu przypadkach to 500 złotych i niestety jest to kwota najczęściej przyznawana. Policja czasami stosuje również naganę czy pouczenie, jeżeli nie byliśmy objęci obowiązkową kwarantanną przez GIS albo naruszenie zdarza się nam pierwszy raz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Adam Małysz twarzą kampanii Kredyt w Porządku
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
15 października 2019

Adam Małysz twarzą kampanii Kredyt w Porządku

Darmowa pożyczka LendOn – teraz 2000 zł
Wpisy
autor wpisu
Marek_Rutkowski
20 września 2016

Darmowa pożyczka LendOn – teraz 2000 zł

Od stycznia rusza elektroniczna baza danych o odpadach
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
29 grudnia 2019

Od stycznia rusza elektroniczna baza danych o odpadach

Zadatek a zaliczka
Ekonomia
author
Dominika Sobieraj
04 maja 2018

Zadatek a zaliczka

Samochody elektryczne w Poczcie Polskiej
Aktualności
author
Patryk Byczek
25 kwietnia 2018

Samochody elektryczne w Poczcie Polskiej

Idea Bank z nowym prezesem
Wpisy
author
Patryk Byczek
13 kwietnia 2018

Idea Bank z nowym prezesem

Porównaj