Najczęściej komentowane
Ile wynosi mandat za parkowanie na miejscu dla inwalidów?
Chociaż ten problem powoli znika z polskich dróg, to w dalszym ciągu zdarzają się kierowcy, którzy zajmują miejsca przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Mimo tego, że często tłumaczą się brakiem czasu, czy zajęciem miejsca tylko na chwilę, nie powinno być w społeczeństwie żadnego przyzwolenia na takie zachowanie. Ile może kosztować kierowcę zajęcie niebieskiej „koperty”?
Parkowanie na miejscu dla inwalidów – mandat
Pozostawienie pojazdu na miejscu przeznaczonym dla osób posiadających specjalne dokumenty oraz będących niepełnosprawnymi okazuje się być bardziej kosztowne niż nawet zatrzymanie się na zakazie. Nie istnieje bowiem żadne rozsądne wytłumaczenie na odbieranie osobom potencjalnie słabszym ich praw. Jak dużo może zapłacić tak nieuczciwy kierowca?
Mandat za parkowanie na miejscu dla inwalidów 2020
Wysokość mandatu: do 2 000 złotych
Najczęstsza kwota mandatu: 500 złotych
Punkty karne: 5-7
Rodzaj czynu: wykroczenie
Podstawa prawna: Art. 91 §1 Kodeksu wykroczeń
Mandat za parkowanie na miejscu dla osób niepełnosprawnych – podstawa prawna
W przypadku omawianego wykroczenia ważne jest, że prawo odróżnia jego różne rodzaje. W każdym przypadku jednak przepisami prawna, które sankcjonują zaparkowanie na miejscu przeznaczonym dla pojazdu osoby niepełnosprawnej, są art. 92 §1 oraz art. 96b Kodeksu wykroczeń.
Czyn zabroniony polegający na zajęciu przez kierowcę miejsca przeznaczonego dla osoby niepełnosprawnej polskie prawo klasyfikuje jako wykroczenie. Wspomniany wyżej artykuł tego aktu prawnego opisuje sytuację, w której kierowca ignoruje znaki drogowe. W tym przypadku są to najczęściej znaki pionowe oraz poziome.
PODSTAWA PRAWNA
Art. 92 Kodeksu wykroczeń
§1. Kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego albo do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego,
podlega karze grzywny albo karze nagany.
Art. 96b Kodeksu wykroczeń
Kto, nie będąc do tego uprawnionym, posługuje się kartą parkingową, o której mowa w art. 8 karta parkingowa osoby niepełnosprawnej ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 1260 i 1926 oraz z 2018 r. poz. 79, 106, 138 i 317),
podlega karze grzywny do 2.000 złotych.
Dz.U.2019.0.821 t.j. – Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń
W zależności od stopnia bezczelności czy też szkodliwości społecznej czynu popełnionego przez kierowcę, zaparkowanie na miejscu przeznaczonym dla pojazdów osób niepełnosprawnych może przynieść różne konsekwencje. Są to mandat karny w wysokości od 500 do nawet 1000 złotych oraz od 0 do 7 punktów karnych.
Największa kara, jaką otrzymują kierowcy to nawet ponad 1000 złotych mandatu karnego i nawet 7 punktów karnych. Aby „załapać się” na taką karę kierowca musiałby po pierwsze podszyć się pod niepełnosprawnego umieszczając za szybą kartę parkingową przeznaczoną dla osób niepełnosprawnych. Ten czyn „wart” jest 800 złotych i 7 punktów karnych.
Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:
Pożyczki na dowód – nawet do 150 000 zł
Kredyty online – do 50 000 zł
Skąd zatem wzięła się kwota ponad 1 000 złotych? Jeżeli funkcjonariusze policji uznają za stosowne odholowanie pojazdu, mandat może wzrosnąć o dodatkowe 486 złotych i tym samym wynieść właśnie tak dużą kwotę. Jeżeli zatem kierowca czuje potrzebę złamania prawa w ten sposób, lepiej nie próbować oszukiwać policjantów.
Funkcjonariusze nieco pobłażliwiej traktują bowiem kierujących, którzy nie próbują udawać niepełnosprawnych i po prostu zaparkują pojazdem na niebieskiej kopercie. Chociaż takie postępowanie w dalszym ciągu budzi poważne etyczne wątpliwości, to kara może być nieco niższa i wynieść 500 złotych i 5 punktów karnych.
Mandat za parkowanie na miejscu dla inwalidów – podsumowanie
Zajęcie miejsca parkingowego przeznaczonego dla pojazdu osoby niepełnosprawnej w polskim prawie kwalifikowane jest jako czyn zabroniony w postaci wykroczenia. Podstawę prawną ukarania kierowcy, który się go dopuści stanowi art. 92 §1 Kodeksu wykroczeń (niestosowanie się do znaku drogowego). Maksymalna kara za takie wykroczenie do mandat w kwocie ponad 1 000 złotych oraz 7 punktów karnych.
Wszystkie komentarze
Policja nie zwraca uwagi na osoby wykorzystujące karty parkingowe swoich dzieci, bliskich etc. mówiąc, że im się należy. Kierowcy niepełnosprawni niestety są grupą w obecnym stanie prawnym i zaangażowania Policji na straconej pozycji.
Czy policja moze wstawic mandat za parkowanie na miejscu dla inwalidow na osiedlu zamknietym?
Dodaj komentarz