Ile wynosi mandat za parkowanie na zakazie?
Polskie prawo posiada aż 20 różnych wykroczeń związanych z nieprawidłowym parkowaniem pojazdów. Jednym z poważniejszych wykroczeń w tej kwestii jest złamanie zakazu parkowania. Najczęściej kierowcy parkują na zakazie z powodu pośpiechu bądź w sytuacji, gdy w centrum miasta czy na osiedlu brakuje miejsc parkingowych. Ile kosztuje mandat za to wykroczenie?
Parkowanie na zakazie – mandat
Pozostawienie swojego samochodu w miejscu do tego niewyznaczonym bardzo często może wiązać się z mandatem karnym i punktami karnymi, których nadmierna ilość może oznaczać utratę prawa jazdy. Niestety często zdarza się, że kierowcy świadomi pozostawiają swój samochód zaparkowany na zakazie. Pośpiech czy brak ochoty na poszukiwanie miejsca na parkingu może jednak nadwyrężyć nasz portfel.
Mandat za parkowanie na zakazie 2020
Wysokość mandatu: do 300 złotych
Najczęstsza kwota mandatu: do 100 złotych
Punkty karne: 0-5
Rodzaj czynu: wykroczenie
Podstawa prawna: Rozdział XI Kodeksu wykroczeń
Mandat za parkowanie na zakazie – podstawa prawna
W sytuacji, gdy kierowca zaparkuje w miejscu, gdzie obowiązuje zakaz zatrzymywania się lub postoju, należy liczyć się z mandatem karnym. W zależności od tego, w jak bardzo nieodpowiednim miejscu kierowca postanowi pozostawić swój pojazd, wysokość kary może wynieść nawet 300 złotych i 5 punktów karnych.
Złamanie zakazu parkowania opisują przynajmniej dwa przepisy wyrażone artykułami 90 oraz 92 paragraf 1 Rozdziału XI Kodeksu wykroczeń. W zależności od powagi naszego występku policjanci mogą w przypadku zaparkowania na zakazie podjąć decyzję o odholowaniu samochodu na koszt jego właściciela, bądź założyć blokadę, jeżeli nie blokuje on przejazdu.
PODSTAWA PRAWNA
Art. 90 Kodeksu wykroczeń
Kto tamuje lub utrudnia ruch na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, podlega karze grzywny albo karze nagany.
Art. 92 Kodeksu wykroczeń
1. Kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego albo do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego,
podlega karze grzywny albo karze nagany.
Dz.U.2019.0.821 t.j. – Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń
Jako, że wykroczenie polegające na złamaniu zakazu zatrzymywania się lub postoju opisane jest w taryfikatorze mandatów oraz punktów karnych, kierowcy dopuszczający się tego przewinienia muszą mieć się na baczności, aby nie uzyskać nadmiernej liczby punktów karnych. W efekcie bowiem można stracić prawo jazdy.
Poza wspomnianą wysokością mandatu portfel może zdecydowanie zaboleć jeszcze bardziej, gdy funkcjonariusze postanowią odholować nasz pojazd. Oczywiście wysokość kary zależy od tego, jak bardzo nierozważnie zachował się kierowca podczas parkowania pojazdu.
Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:
Pożyczki na dowód – nawet do 150 000 zł
Kredyty online – do 50 000 zł
Zupełnie inaczej będzie wyglądać bowiem sytuacja, gdy zakaz parkowania będzie na osiedlu i pozostawienie pojazdu na zakazie nie spowoduje bezpośredniego zagrożenia ani zatamowania ruchu w porównaniu z pozostawieniem pojazdu w bezpośrednim sąsiedztwie torów kolejowych.
Najczęściej nakładaną na kierowców karą wynikającą z postoju lub zatrzymania pojazdu na zakazie, w miejscu, gdzie stoi oczywiście stosowny znak, jest 100 złotych mandatu karnego oraz jeden punkt karny. Chociaż nie jest to kara jakoś wybitnie dolegliwa, to zdecydowanie może ona zachęcać kierowców do większej cierpliwości przy poszukiwaniu miejsca postoju dla swojego pojazdu.
Mandat za parkowanie na zakazie – podsumowanie
Parkowanie na zakazie postoju polskie prawo karne kwalifikuje jako czyn zabroniony. Ze względu na fakt, iż czyn ten nie powoduje zwykle poważnego niebezpieczeństwa uregulowano go w art. 90 i 92 §1 Kodeksu wykroczeń. Za jego popełnienie grozi kara do 300 zł mandatu karnego oraz od 0 do 5 punktów karnych.
Dodaj komentarz