Mastercard Love Index – badanie wydatków walentynkowych Polaków
W swoim najnowszym komunikacie firma rynku płatniczego Mastercard zaprezentowała Mastercard Love Index, czyli badanie dotyczące wydatków Polaków, jakie ponoszą z okazji Walentynek. I chociaż ten dzień już za nami, pewne fakty, jakie wykazało badanie mogą wydać się niezwykle ciekawe. Jak zmieniała się wysokość walentynkowego rachunku w latach 2017-2019?
Mastercard Love Index to badanie przeprowadzone przez analityków zatrudnionych przez giganta płatniczego, które opisuje wydatki walentynkowe Polaków. Jak wynika z badania, wydatki rosną, jednak zamiast prezentów wolimy spędzić czas tylko we dwoje. Ile nasi rodacy średnio wydają z okazji Święta Zakochanych?
W ciągu zaledwie dwóch lat wartość wydatków, jakie ponoszą Polacy w związku z nadejściem Święta Zakochanych, obchodzonego 14 lutego, wzrosły aż o 63 proc. Ma to niewątpliwie związek z rosnącą popularnością tego zwyczaju w naszym kraju, jak i poniekąd sposobem, w jaki Polacy spędzają ten dzień.
Albowiem zamiast wręczać sobie z tej okazji czekoladki, kartki walentynkowe, kwiaty czy inne prezenty, Polacy wolą wydać nieco więcej, by spędzić z ukochaną osobą wspaniały wieczór. Coraz częściej ponadto z okazji Walentynek organizujemy wyjazdy, by oderwać się od rzeczywistości i pobyć tylko we dwoje.
Mastercard Love Index – walentynkowe wydatki Polaków
Wydatki Polaków z okazji Dnia Zakochanych wzrosły w tym czasie o 63%, co jest zbieżne z trendami światowymi. Łączna wartość tych zakupów to już 259 mln zł, czyli tyle, ile kosztowałoby 6,5 mln bombonierek lub 52 mln czerwonych róż. Zdecydowaną większość walentynkowych wydatków stanowią jednak prezenty niematerialne
– czytamy w komunikacie Mastercard.
Wśród tych niematerialnych wydatków największą popularnością cieszą się kolacje w restauracji. Co więcej, rośnie liczba Polaków, którzy z okazji Walentynek wyjeżdżają za granicę. Uwydatnia się to przy okazji transakcji zakupu biletów lotniczych, jak i na inne środki transportu. Trzecie miejsce natomiast przypadło pobytom w hotelu.
Mastercard Love Index analitycy spółki wyliczają na podstawie transakcji, za które kartami płacą rodacy w okresie od 11 do 14 lutego. Jak wynika z badania, walentynkowy sentymentalizm i okazywanie uczuć nie oznacza braku rozwagi. Spora grupa Polaków zajmuje się organizacją wspólnego czasu jeszcze przed nadejściem 14 lutego.
Polacy coraz więcej wydają na prezenty
Pomimo rosnącego przekonania, że największym prezentem, jaki można podarować drugiej osobie, jest własny czas, to w dalszym ciągu obserwuje się wzrost w ilości kupowanych prezentów. Na kartki walentynkowe Polacy przeznaczyli w zeszłym roku o 12 proc. więcej niż w 2018 roku. Najczęściej stanowią one jednak uzupełnienie głównego prezentu.
Rekordy popularności wśród walentynkowych upominków w ostatnich latach biły kwiaty, których sprzedaż wzrosła aż o 113 proc. Poza kwiatami czy kartką, szczególnie Panowie często obdarowują swoje kobiety „błyskotkami”. Wydatki na biżuterię w okresie Walentynek wzrosły o 34 proc.
Liczą się jednak nie tylko prezenty materialne. Coraz częściej decydujemy się ofiarować ukochanej osobie swój czas. Bezcenne przeżycia, wspólne chwile i emocje to niematerialny wymiar prezentów, takich jak wspólna podróż czy kolacja we dwoje. W 2019 r. Polacy wydali na bilety lotnicze (oraz na inne środki transportu) o 51% więcej niż dwa lata wcześniej
– napisano w komunikacie Mastercard.
Źródła:
https://newsroom.mastercard.com/eu/pl/press-releases/mastercard-love-index-wspolnie-spedzony-czas-w-walentynki-cenniejszy-niz-kwiaty-i-czekoladki/
Dodaj komentarz