Najczęściej komentowane
mBank wśród liderów spółek bazujących na ESG
W ostatnim czasie światło dzienne ujrzał pierwszy w historii rating banku inwestycyjnego Morgan Stanley dotyczący firm odpowiedzialnych społecznie. Podstawą do ustalenia, które banki świata radzą sobie na tym polu najlepiej, posłużyły kryteria ESG. mBank znalazł się wśród liderów tychże spółek.
Morgan Stanley, światowej sławy bank inwestycyjny, opublikował w ostatnim czasie pierwszy rating MSCI, w którym postanowił ocenić spółki odpowiedzialne społecznie. Jak się okazuje, mBank znalazł się wśród liderów zestawienia organizacji tolerujących idee społecznej odpowiedzialności biznesu.
Samo badanie analitycy Stanley Morgan oparli o kryteria ESG (skrót od environmental, social and governance), które kładą nacisk na ochronę środowiska, społeczeństwo oraz ład korporacyjny. W efekcie udało się nadać ratingi 2,8 tys. przedsiębiorstw z całego świata, wśród których 217 było bankami.
W skali od „CCC”, która oznacza dosyć niski poziom spełniania przez spółkę kryteriów ESG do „AAA”, która wyróżnia podmioty doskonale radzące sobie w tej sferze, mBank otrzymał ocenę A. Innymi słowy działająca na rodzimym rynku instytucja rynku finansowego znalazła się wśród liderów zestawienia.
mBank – najważniejsze informacje
mBank z ratingiem A od Stanley Morgan
Jednym z powodów, dla których bank inwestycyjny Stanley Morgan postanowił podjąć się uszeregowania prawie trzech tysięcy firm pod względem ich odpowiedzialności społecznej, jest pewien rynkowy trend. A mianowicie coraz częściej inwestorzy zwracają uwagę na poziom realizowania kryteriów ESG przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnej.
Coraz większą popularnością cieszą się podmioty, które nierzadko nie były na czołowych miejscach pod względem zysków, ale skupiały się na otoczeniu i wpływie na nie swojej działalności. Poza trendem za takim zachowaniem przemawiają również statystki.
Zbadaniem tej materii zajęła się bowiem firma BlackRock, czyli jeden z największych podmiotów zajmujących się zarządzaniem aktywami. Z wyliczeń tamtejszych analityków wyraźnie wynika, że przedsiębiorstwa starające się działać w zgodzie ze społeczną odpowiedzialnością biznesu mają lepsze perspektywy na rozwój w długim okresie.
Albowiem chodzi tu o coś więcej niż tylko dbanie o na przykład mniejsze zużycie papieru w biurach. Decyzje podejmowane w oparciu o analizę skutków danego działania dla otoczenia przedsiębiorstwa pozwalają na minimalizację ryzyka środowiskowego orz społecznego. To zaś tworzy aurę stabilności wokół firmy, dla której stopniowo rośnie odporność na wahania i zagrożenia.
Potrójne A w dwóch z trzech kategorii dla mBanku
Zdaniem ekspertów z banku Morgan Stanley mBank zdecydowanie zasłużył na to, by znaleźć się wśród czołowych liderów w sferze ESG. Pomimo uzyskania całościowej oceny A, w dwóch z trzech kategorii spółka osiągnęła najwyższe możliwe noty w postaci AAA. Jakie były to kategorie?
Do najwyższego wyróżnienia rodzimego uczestnika rynku finansowego doszło w sferze ładu korporacyjnego oraz stabilności finansowej. Całościowa ocena również świadczy o ogromnym sukcesie spółki, na wyróżnienie tą samą oceną mogło liczyć zaledwie 31 proc. ze wszystkich 217 banków branych pod uwagę w zestawieniu.
A to powstało w oparciu o żmudne i skomplikowane wyliczenia. Analitycy Morgan Stanley brali pod lupę aż 37 kryteriów wyrażających wysokie standardy etyczne, jak również zarządzanie ryzykiem. Ocena dla każdej firmie może ulec zmianie w ciągu zaledwie tygodnia – z taką częstotliwością rating będzie aktualizowany.
Skąd badacze Stanley Morgan brali dane, na podstawie których dokonywano oceny? Miały one dwa źródła: po pierwsze same firmy udostępniały stosowne informacje niezbędne do ustalenia oceny. Zaś reszta danych i opinii pochodzi z alternatywnych źródeł leżących poza granicami danego przedsiębiorstwa.
Źródła:
https://www.msci.com/esg-ratings
Dodaj komentarz