Studia medyczne będą płatne?

Studia medyczne będą płatne?

author
Alicja Uzarowicz
07 lutego 2020

Jarosław Gowin, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego we wtorek wspomniał, że studia medyczne mogą wkrótce stać się płatne. Jednak tego rodzaju forma studiowania miałaby pojawić się obok bezpłatnej oferty uczelni, a nie zamiast jej. Co więcej, studentom wybierającym studia płatne mogłyby przysługiwać rządowe stypendia.

We wtorek Jarosław Gowin, szef resortu nauki poinformował, że trwają obecnie rozmowy z Ministerstwem Zdrowia odnośnie możliwości wprowadzenia płatnych kierunków lekarskich na uczelniach. Studia medyczne tej formy miałyby jednak uzupełnić obecną ofertę uniwersytetów, nie zaś zastąpić bezpłatne kierunki.

Tego rodzaju pomysł miałby rozwiązać rosnący problem ze zbyt małą liczbą absolwentów kierunków lekarskich oraz topniejącą wręcz liczbą lekarzy w Polsce. Statystyki zaczynają bowiem wyglądać przerażająco, szczególnie w przypadku lekarzy specjalistów.

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego swoje stanowisko zaprezentował podczas spotkania senackiej komisji Nauki, Edukacji i Sportu. Jarosław Gowin przypomniał także swój poprzedni postulat z początku poprzedniej kadencji rządu. Już wtedy jako jedno z rozwiązań tej sytuacji podsunął bowiem pomysł płatnych studiów medycznych.

Czy studia medyczne będą płatne w Polsce?

Swój pomysł szef resortu nauki i szkolnictwa wyższego oparł na tym, że podczas okresu studiowania na płatnym kierunku medycznym studenci byliby odciążani stypendiami rządowymi. Następnie, po zakończeniu edukacji musieliby oni odpracować łączną kwotę stypendiów praktykując swój zawód w Polsce.

"

Analizujemy w tej chwili z obecnym ministrem zdrowia prof. (Łukaszem) Szumowskim ewentualność, żeby obok studiów bezpłatnych dla polskich studentów (medycyny) uruchomić ścieżkę studiów płatnych – dla Polaków, którzy zajmowaliby miejsca dzisiaj okupowane przez studentów zagranicznych

– powiedział we wtorek Jarosław Gowin, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Wprowadzenie płatnych kierunków medycznych obok istniejących już bezpłatnych ich wersji mogłoby zwiększyć liczbę absolwentów i jednocześnie zagwarantować, że większa część z nich pozostanie w kraju. Niestety warunki zatrudnienia oferowane lekarzom w dalszym ciągu pozostawiają wiele do życzenia.

Coraz więcej miejsc na studia medyczne

Jak podkreślał we wtorek szef resortu nauki, ideą podjętych rozmów jest zapewnienie jak największej ilości miejsc płatnych na studiach medycznych polskim studentom. Zyskać finansowo na takim rozwiązaniu miałyby również uczelnie, którym rząd przekazywałby pieniądze w ramach stypendiów z koniecznością ich późniejszego odpracowania.

A co by było, gdyby po ukończeniu studiów lekarz wyraził wolę wyjazdu za pracą do innego kraju? Pomysł Jarosława Gowina zakłada, że wówczas musieliby zwrócić pełną kwotę stypendium. Cieszyć może również fakt, że uczelnie w Polsce organizują coraz więcej miejsc na studia medyczne. Nie należy się jednak spodziewać, że będzie się tak działo w nieskończoność.

W 2006 roku na kierunek lekarski było łącznie 3 tys. miejsc w skali całego kraju. W roku akademickim 2011/2012 liczba wzrosła do 5 tys., a w roku 2018/2019  było to już 8 tys. miejsc. Problemem w tym przypadku są jednak nie braki kadrowe, a braki w wysokopoziomowej infrastrukturze, która jest niezbędna dla kształcenia lekarzy na współczesnym poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Deficyt emerytalny na poziomie 49,4 mln złotych
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
22 sierpnia 2019

Deficyt emerytalny na poziomie 49,4 mln złotych

Kredyt samochodowy Turek
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
01 grudnia 2017

Kredyt samochodowy Turek

Promocja: „Lubię to polecam” w Banku Millennium
Promocje bankowe
author
Patryk Byczek
04 października 2018

Promocja: „Lubię to polecam” w Banku Millennium

Ile wydamy na sylwestrową zabawę?
Blog
autor wpisu
Natalia Narloch
27 grudnia 2018

Ile wydamy na sylwestrową zabawę?

Czy warto korzystać z darmowych chwilówek ?
Blog
author
Dominika Sobieraj
28 lutego 2018

Czy warto korzystać z darmowych chwilówek ?

Porównaj