Blisko 10 milionów złotych kosztować będzie opracowanie kompleksowego studium krakowskiego metra. Prace nad projektem właśnie ruszyły.

Autor: Halszka Gronek
Dodano: 11.09.2018
Udostępnij:

O planowanej budowie metra w stolicy Małopolski głośno jest już od kilku lat. W 2014 roku chęć na przeprowadzenie tego typu inwestycji miejskiej wyrazili sami mieszkańcy Krakowa w specjalnym referendum obywatelskim. 
 

Realizacja tak ogromnego projektu nie jest jednak łatwym zadaniem. Jak powiedział sam Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, żeby metro powstało, nie wystarczy wejść w teren i zacząć kopać.
 

Kluczowym elementem przeprowadzenia budowy jest wybór odpowiedniego podmiotu, który zajmie się organizacją i opracowaniem kompleksowego projektu. Ostatecznym zwycięzcą takowego przetargu została firma ILF Consulting Engineers.

Historia przetargu
Początkowo aż 10 przedsiębiorstw projektowych złożyło swoje propozycje studium wykonalności krakowskiego metra miejskiego. W kolejnych etapach przetargu w ścisłej czołówce kandydatów pozostały jednak tylko trzy firmy, których wyceny projektowe mieściły się w budżecie 10 milionów złotych.
 

Początkowo faworytem wyścigu projektowego była brytyjska firma Ove Arup & Partners. Choć podmiot ten zaproponował najniższą cenę studium (około 7 mln zł), po bliższej analizie zgłoszonych pomysłów inwestycyjnych i doświadczenia zawodowego krakowscy urzędnicy odrzucili ową kandydaturę.
 

Londyńskie przedsiębiorstwo nie zgodziło się z decyzją urzędników i złożyło skargę do Krajowej Izby Odwoławczej. Organ oddalił jednak sprzeciw Brytyjczyków, a nowym zwycięzcą przetargu ogłoszono polski oddział firmy ILF Consulting Engineers.

Wygrane studium
ILF Condulting Enginners to ogromne przedsiębiorstwo projektowo-inwestycyjne, które pochwalić się może ogromnym doświadczeniem w swej branży. 
 

Od blisko 10 lat firma ta zajmuje się opracowywaniem projektów linii metra w Polsce, a większość nowej, drugiej linii metra warszawskiego wyszła właśnie spod pióra ILF Consulting Engineers.
 

Jak ogłosił prezes polskiegozarządu przedsiębiorstwa, Andrzej Dercz, zaraz po wygraniu przetargu na opracowanie studium metra krakowskiego: deklarujemy, że zrobimy wszystko, by opracować koncepcję, która jak najlepiej spełni oczekiwania mieszkańców, a także weźmie pod uwagę przepiękne zabytki, które nas otaczają.
 

Szczegóły inwestycji
Według informacji znanych na ten moment studium wykonalności linii krakowskiego metra ma kosztować 9 mln 471 tys. złotych. Taką sumę zaproponował wybrany z przetargu wykonawca i na taką kwotę zgodzili się urzędnicy miasta. 

Jak poinformowano nas, połowa owych środków została zagwarantowana przez budżet miasta, natomiast pozostała część pochodzić ma z Unii Europejskiej w ramach projektu „Łącząc Europę” (UE CEF).
 

Kształt inwestycji nie jest wciąż znany. Nie wiadomo, czy metro będzie podziemne czy nadziemno-podziemne, ani czy będzie ono klasyczną kolejką czy jedynie wprowadzonymi do tunelu tramwajami. Odpowiedź na te pytania poznamy pod koniec 2019 roku, gdy studium zostanie ukończone. 


 

Oceń:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Średnia: 5 / 5, łącznie 1 ocen
Komentarze (0)

super, nasze miasto sie rozwija! oby tak dalej!