zadluzenia.com
zamknij

Ile będzie kosztować budowa metra w Krakowie?

Blisko 10 milionów złotych kosztować będzie opracowanie kompleksowego studium krakowskiego metra. Prace nad projektem właśnie ruszyły.
 

O planowanej budowie metra w stolicy Małopolski głośno jest już od kilku lat. W 2014 roku chęć na przeprowadzenie tego typu inwestycji miejskiej wyrazili sami mieszkańcy Krakowa w specjalnym referendum obywatelskim. 
 

Realizacja tak ogromnego projektu nie jest jednak łatwym zadaniem. Jak powiedział sam Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, żeby metro powstało, nie wystarczy wejść w teren i zacząć kopać.
 

Kluczowym elementem przeprowadzenia budowy jest wybór odpowiedniego podmiotu, który zajmie się organizacją i opracowaniem kompleksowego projektu. Ostatecznym zwycięzcą takowego przetargu została firma ILF Consulting Engineers.
 

Historia przetargu
Początkowo aż 10 przedsiębiorstw projektowych złożyło swoje propozycje studium wykonalności krakowskiego metra miejskiego. W kolejnych etapach przetargu w ścisłej czołówce kandydatów pozostały jednak tylko trzy firmy, których wyceny projektowe mieściły się w budżecie 10 milionów złotych.
 

Początkowo faworytem wyścigu projektowego była brytyjska firma Ove Arup & Partners. Choć podmiot ten zaproponował najniższą cenę studium (około 7 mln zł), po bliższej analizie zgłoszonych pomysłów inwestycyjnych i doświadczenia zawodowego krakowscy urzędnicy odrzucili ową kandydaturę.
 

Londyńskie przedsiębiorstwo nie zgodziło się z decyzją urzędników i złożyło skargę do Krajowej Izby Odwoławczej. Organ oddalił jednak sprzeciw Brytyjczyków, a nowym zwycięzcą przetargu ogłoszono polski oddział firmy ILF Consulting Engineers.

 

Wygrane studium
ILF Condulting Enginners to ogromne przedsiębiorstwo projektowo-inwestycyjne, które pochwalić się może ogromnym doświadczeniem w swej branży. 
 

Od blisko 10 lat firma ta zajmuje się opracowywaniem projektów linii metra w Polsce, a większość nowej, drugiej linii metra warszawskiego wyszła właśnie spod pióra ILF Consulting Engineers.
 

Jak ogłosił prezes polskiegozarządu przedsiębiorstwa, Andrzej Dercz, zaraz po wygraniu przetargu na opracowanie studium metra krakowskiego: deklarujemy, że zrobimy wszystko, by opracować koncepcję, która jak najlepiej spełni oczekiwania mieszkańców, a także weźmie pod uwagę przepiękne zabytki, które nas otaczają.
 

Szczegóły inwestycji
Według informacji znanych na ten moment studium wykonalności linii krakowskiego metra ma kosztować 9 mln 471 tys. złotych. Taką sumę zaproponował wybrany z przetargu wykonawca i na taką kwotę zgodzili się urzędnicy miasta. 


Jak poinformowano nas, połowa owych środków została zagwarantowana przez budżet miasta, natomiast pozostała część pochodzić ma z Unii Europejskiej w ramach projektu „Łącząc Europę” (UE CEF).
 

Kształt inwestycji nie jest wciąż znany. Nie wiadomo, czy metro będzie podziemne czy nadziemno-podziemne, ani czy będzie ono klasyczną kolejką czy jedynie wprowadzonymi do tunelu tramwajami. Odpowiedź na te pytania poznamy pod koniec 2019 roku, gdy studium zostanie ukończone. 

 


 

 

Skomentuj artykuł
captcha
Twoja ocena
Średnia ocena
5 / 5 z 1 oceny
~krakowiaczek

super, nasze miasto sie rozwija! oby tak dalej!   Odpowiedź