Mieszkanie Plus niewypałem? Oddano niespełna tysiąc lokali

Mieszkanie Plus niewypałem? Oddano niespełna tysiąc lokali

author
Alicja Uzarowicz
08 stycznia 2020

Hucznie ogłaszany rządowy program budowy lokali mieszkalnych o nazwie Mieszkanie Plus okazuje się być fiaskiem. W ciągu trzech lat od rozpoczęcia prac związanych z realizacją programu udało się oddać nawet nie 1 000 nowych lokali. Ministerstwo Rozwoju pod kierunkiem Jadwigi Emilewicz zaprezentowało  podsumowanie.

Miało być mnóstwo nowych lokali mieszkalnych, aby nieco złagodzić problem przeludnienia mieszkań w Polsce. Mieszkanie Plus po trzech latach od rozpoczęcia programu to nawet nie 1 000 oddanych mieszkań. Ministerstwo Rozwoju, którego szefową jest Jadwiga Emilewicz zaprezentowało podsumowanie dotychczasowej realizacji projektu.

Warto wspomnieć, że w momencie startu programu resort nie nosił jeszcze nazwy rozwoju, a Ministerstwa Infrastruktury. Dane dotyczące liczby oddanych mieszkań nowe ministerstwo podało w odpowiedzi na interpelację posła Krzysztofa Brejzy. Do końca zeszłego roku „udało się” oddać dokładnie zaledwie 867 mieszkań.

Jak ta liczba rozłożyła się na minione 3 lata? W kwestii początku programu Mieszkanie Plus, czyli roku 2017 resort nie oddał w ręce Polaków żadnego mieszkania. Wymówką były „trwające nadal prace budowlane”. W 2018 i 2019 roku do rodzin trafiło odpowiednio 480 i 387 mieszkań.

Mieszkanie Plus niewypałem?

Oznacza to, że hucznie zapowiadana zmiana warunków mieszkalnych Polaków nie była w stanie zapewnić w ciągu trzech lat nawet 900 mieszkań. Poza ilością mieszkań i podziałem liczby oddanych lokali na poszczególne lata, w odpowiedzi na interpelację znalazło się także i geograficzne rozmieszczenie mieszkań od rządu.

W ramach programu Mieszkanie Plus nowe lokum otrzymały rodziny zamieszkujące głównie w Jarocinie (258 lokali), Wałbrzychu (215 mieszkań), Białej Podlasce (186) oraz Gdyni (172 mieszkania). Co więcej, kolejne 36 lokali mieszkalnych udało się w okresie trzech lat oddać mieszkańcom Kępna.

"

Ponadto, w tym roku (2019 r. – przyp. red.) planowane jest zakończenie inwestycji obejmującej budowę 42 mieszkań w Kępicach” – podaje Ministerstwo Rozwoju. Jak dodaje, w budowie jest też jeszcze ok. 1,9 tys. mieszkań. “Na etapie przygotowania do realizacji ok. 43 tys. lokali

– dodało Ministerstwo Rozwoju.

Do realizacji programu jeszcze bardzo długa droga

Krzysztof Brejza, poseł Koalicji Obywatelskiej, zamieszczając odpowiedź na swoją interpelację określił program rządowy prześmiewczą nazwą „Mieszkanie Minus”, które szybko podłapały media. Prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju Nieruchomości postanowił jednak stanąć w obronie działań rządu.

"

Niektórzy oceniają ten program wyłącznie przez pryzmat liczby mieszkań oddanych do użytkowania. Taka ocena nie uwzględnia jednak ogromnego wysiłku, jaki włożyliśmy w przygotowanie inwestycji

– powiedział Mirosław Barszcz, prezes zarządu PFR Nieruchomości.

Jego zdaniem ostatnie trzy lata upłynęły pod znakiem gromadzenia kapitału finansowego, uzyskaniu projektów oraz zezwoleń administracyjnych dla 50 tys. mieszkań. Od sierpnia 2019  ponadto rozpoczęto budowę kolejnych 1 300 lokali. W dalszym ciągu jeszcze daleko do osiągnięcia liczb zapowiadanych przez władze na etapie przygotowania programu.

Pocieszać może jedynie fakt, że Jadwiga Emilewicz, która stanęła za sterami Ministerstwa Rozwoju, zdaje sobie sprawę z tego, jaki ogrom pracy czeka ją w kontekście programu Mieszkanie Plus. Podkreśla ponadto, że ideą działań jest oddawanie większej ilości mieszkań, by jak najwięcej Polaków mogło żyć „na swoim”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Czarny protest w Pekao
Aktualności
author
Patryk Byczek
15 czerwca 2018

Czarny protest w Pekao

Zadłużone pokolenie X
Blog
author
Aneta Jankowska
22 marca 2018

Zadłużone pokolenie X

Rejestr Instytucji Pożyczkowych
Ekonomia
author
Halszka Gronek
07 listopada 2018

Rejestr Instytucji Pożyczkowych

Jak korzystać z bankomatów zbliżeniowych
Wpisy
author
Aneta Jankowska
20 grudnia 2016

Jak korzystać z bankomatów zbliżeniowych

Bank Pekao w Końskich
Oddziały
author
Patryk Byczek
10 lipca 2019

Bank Pekao w Końskich

Santander Bank Polska w Długołęce
Oddziały
author
Patryk Byczek
02 czerwca 2019

Santander Bank Polska w Długołęce

Porównaj