Polak na mieszkanie musi wydać 99 pensji

Polak na mieszkanie musi wydać 99 pensji

author
Alicja Uzarowicz
13 czerwca 2019

Nieustający wzrost cen nieruchomości jest szczególnie uciążliwy dla osób, które zamierzają dokonać zakupu mieszkania. Firma Expander obliczyła ile miesięcy statystyczny Polak musi pracować na lokal o powierzchni 50 mkw w dużym mieście. Wynik? Takie mieszkanie kosztuje średnio 99 pensji netto.

Ceny mieszkań rosną nieprzerwanie od kilku lat. Chociaż pojawiają się pierwsze omeny zmian tego stanu rzeczy w postaci delikatnych obniżek w tempie wzrostu cen, to ceny nieruchomości w Polsce wciąż przytłaczają. Aktualnie na mieszkanie 50 mkw Polak wyda średnio 99 pensji netto.

Co ciekawe, nie jest to wynik rekordowy. Jeszcze w roku 2012 było to 120 pensji netto na mieszkanie w dużym mieście tej wielkości, a w chwili największego boomu na nieruchomości wielkość ta sięgała aż 180 wynagrodzeń. Oznacza to, że dziś kupno mieszkania nie jest takie trudne w stosunku do wynagrodzeń.

Zgodnie z danymi zebranymi przez Narodowy Bank Polski, średnia cena metra kwadratowego mieszkania w pierwszym kwartale 2019 r. dla siedmiu największych miast w kraju z drugiej ręki wyniosła 6 933 zł. Jest to kwota wyższa o 7 proc. niż w roku 2018. Jednocześnie tej samej wielkości  był w tym okresie wzrost wynagrodzeń.

Mieszkania nie będą tanieć

Aktualna ilość pensji, którą statystycznie Polak przeznaczyć musi na mieszkanie jest tylko o 2 pensję większa niż najniższy osiągnięty wynik dla badanego okresu. Jednocześnie 99 wynagrodzeń nie umywa się do 180 pensji, jakie należało przeznaczyć na zakup nieruchomości jeszcze w drugim kwartale 2007 r.

Obecna sytuacja na rynku nieruchomości w niczym więc nie przypomina cen z okresu występowania  bańki spekulacyjnej w roku 2007 r. Oznacza to, że mało prawdopodobnym jest, że rynek mieszkań doświadczy nagłego spadku cen. Raczej należy się spodziewać stopniowych obniżek.

Małe miasta – więcej pensji

Ceny mieszkań w siedmiu największych miastach Polski cechuje stabilność. Nie można niestety powiedzieć tego samego o mniejszych z nich. Średnia ilość pensji, jaką zmuszeni są przeznaczyć nabywcy mieszkań bowiem rośnie w tych miejscach.

Mowa tutaj o miastach takich jak Bydgoszcz, Szczecin, Katowice, Kielce, Lublin, Białystok, Opole, Rzeszów, Olsztyn oraz Zielona Góra. Pod koniec roku 2017 mieszkanie 50 mkw w tych miastach kosztowało 64 wynagrodzenia. Po pierwszych trzech miesiącach roku bieżącego ilość tych pensji podskoczyła już do 68.

Pociesza fakt, iż w dalszym ciągu nie osiągnięto pułapu z początku roku 2013, kiedy to ilość wynagrodzeń wyniosła 71 pensji. A to wszystko pomimo dużo niższych cen nieruchomości niż aktualnie. Powodem może być to, że chociaż w mniejszych miastach mieszkania są tańsze, to ciężej w nich o średnie krajowe wynagrodzenie.


Źródła:
https://www.expander.pl/mieszkania-drozeja-ale-ich-dostepnosc-wciaz-jest-dobra/

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

Rekordowe zadłużenie – Chiny po koronawirusie
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
14 kwietnia 2020

Rekordowe zadłużenie – Chiny po koronawirusie

Sprawdź numery infolinii w programie 500+
Wpisy Inne
author
Alicja Uzarowicz
13 lutego 2018

Sprawdź numery infolinii w programie 500+

Co dalej z bankowymi oddziałami ?
Wpisy
author
Alicja Uzarowicz
05 października 2017

Co dalej z bankowymi oddziałami ?

Biuro paszportowe w Środzie Wielkopolskiej
Biura paszportowe
author
Alicja Uzarowicz
25 kwietnia 2022

Biuro paszportowe w Środzie Wielkopolskiej