Najczęściej komentowane
Mieszkanie za remont w Katowicach
W poniedziałek 19 sierpnia władze miasta Katowice ogłosiły kolejną edycję programu „Mieszkanie za remont”. Tym razem regulamin zakłada pewne zmiany, takie jak na przykład zwiększenie liczby edycji każdego roku. Na najemców czekać będzie w ramach programu 60 mieszkań, które wymagają remontu.
Współcześnie rozbudowywanie miast nie jest jedyną metodą zwiększania ilości budynków mieszkalnych. Nie wolno bowiem zapominać o lokalach i budynkach, które wymagają remontu, ale nadają się do zamieszkania. Władze miejskie z Katowic ogłosiły kolejną już edycję programu „Mieszkanie za remont”.
W ramach tegoż przedsięwzięcia miasto udostępnia najemcom mieszkania w zamian za ich remont. Jest to rozwiązanie pełne korzyści po obu stronach – z jednej strony miasto posiada mniej pustostanów i niszczejących budynków. Najemcy zaś mają możliwość posiadania mieszkania „szytego na miarę”, bo odpowiadającego ich gustowi i potrzebom.
Ogłoszona w poniedziałek 19 sierpnia kolejna edycja programu będzie jednak miała nieco inne warunki. Do regulaminu wprowadzono bowiem szereg zmian. Jedną z nich jest zwiększenie ilości edycji programu w ciągu roku z dwóch do pięciu. I tak do rąk najemców trafią już niedługo klucze do 60 lokali udostępnionych przez miasto Katowice.
Mieszkania drożeją wolniej, ale ciężej o kredyt
Mieszkanie za remont
Zdaniem urzędników z Katowic, „Mieszkanie za remont” cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Nie powinno to dziwić choćby ze względu na fakt, iż po 11 edycjach aż 270 lokali w lepszym lub gorszym stanie trafiło do najemców. Co więcej, kilka poprzednich edycji programu przyciągnęło 13-krotność wnioskodawców względem mieszkań.
Nie dało się zatem nie zauważyć rosnącej popularności programu „Mieszkanie za remont”. Zdaniem prezydenta miasta Katowice, Marcina Krupy, słuszną decyzją w obliczu tak intensywnego zainteresowania jest rozszerzenie programu.
To doskonała okazja na znalezienie swego lokum dla osób, które nie chcą brać kredytów na kupno mieszkania, ani płacić wysokiego odstępnego za wynajem na rynku komercyjnym. Program jest bardzo ważny z punktu widzenia miasta, bo pozwala nie tylko zaspokajać ważne potrzeby mieszkańców, ale też sukcesywnie zmniejszać liczbę pustostanów
– dodał prezydent Katowic Marcin Krupa.
Polak chętniej zadłuży się na remont niż wyjazd
Single z większą szansą na „Mieszkanie za remont”
Poza zwiększeniem ilości edycji programu w ciągu roku, odnowiony regulamin zakłada złagodzenie warunków przyznania najmu w taki sposób, by lokale na wynajem od miasta miały większą szansę trafienia do singli oraz osób z orzeczoną niepełnosprawnością.
Dotychczas regulamin nie zabraniał tym grupom składania wniosków, ale sposób punktowania kandydatów wykluczał zwłaszcza singli w znacznym stopniu. Większą szansę na zakwalifikowanie się do programu „Mieszkanie za remont” mają oczywiście osoby zameldowane w Katowicach i już zamieszkujące miasto.
Lokale, które tym razem przygotowało miasto, mają powierzchnię z zakresu 27 – 80 mkw. Cena wynajmu to od 4,27-6,14 zł/mkw. i jest uzależniona od lokalizacji i standardu mieszkania. 60 lokali zlokalizowanych jest zarówno w Śródmieściu, jak również w Bogucicach, Szopienicach oraz Ligocie.
Powstanie Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021
Warunki wzięcia udziału w programie
Pomimo złagodzenia wymogów, zniesienie ich całkowicie spowodowałoby niechybnie fasko całego przedsięwzięcia. Którzy obywatele mogą zatem składać wnioski w ramach programu? Przede wszystkim wnioskodawca nie może być właścicielem innego lokalu mieszkalnego.
„Mieszkanie za remont” posiada również kryterium dochodowe. W przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego zarobki muszą mieścić się w przedziale 1 650 – 4 400 zł. Pozostałe, wieloosobowe gospodarstwa mają nieco inne widełki: od 1 100 do 2 860 zł/os. Nie wolno również zalegać z czynszem w obecnie zajmowanym lokalu.
Jeżeli dana osoba spełnia wszystkie warunki formalne, a na jedno mieszkanie jest więcej chętnych – a tak z reguły jest – wtedy o pierwszeństwie w zawarciu umowy decydują punkty. Tworząc punktację pod uwagę bierzemy m.in.: aktualną powierzchnię mieszkalną w przeliczeniu na jedną osobę, liczbę osób zamieszkujących dany lokal, kwestię posiadania dzieci, orzeczenia o niepełnosprawności czy też kwestię bezdomności
– powiedział Maciej Stachura z Urzędu Miasta Katowice.
Co ważne, najemcy mogą liczyć na możliwość wykupu w przyszłości wynajmowanego mieszkania. Miasto Katowice daje taką możliwość po co najmniej pięciu latach zamieszkiwania w danym miejscu. Warto wspomnieć, że warunki takiego zakupu są najczęściej bardzo preferencyjne.
Dodaj komentarz