Mikroprzedsiębiorstwa i ich zatajone długi

Mikroprzedsiębiorstwa i ich zatajone długi

author
Alicja Uzarowicz
19 lutego 2020

W swoim najnowszym komunikacie Krajowy Rejestr Długów (KRD) poinformował, iż rośnie liczba jednoosobowych działalności, które trafiają do rejestru dłużników jeszcze w tym samym roku, w którym powstały. Co więcej, już wcześniej widniały w tym niechlubnym zestawieniu. Mikroprzedsiębiorstwa działają często pod inną nazwą, choć można rozpoznać je po Numerze Identyfikacji Podatkowej.

Zgodnie z najnowszym komunikatem Krajowego Rejestru Długów (KRD), mikroprzedsiębiorstwa coraz częściej trafiają do rejestru dłużników jeszcze w tym samym roku, w którym powstały i okazuje się, że już wcześniej w nim widniały. Instytucja wyjaśniła, w jaki sposób jest to w ogóle możliwe oraz ile faktycznie mają do oddania takie podmioty.

W kwestii sposobu działania takich mikrofirm, bardzo często dochodzi do sytuacji, w której ta sama jednoosobowa działalność gospodarcza powstaje pod inną nazwą, by „jeszcze raz” zaciągnąć zobowiązania. Rzecz, która się nie zmienia, to Numer Identyfikacji Podatkowej. Jest on niezmienny nawet w przypadku zmiany firmy przedsiębiorcy.

Ta dana bowiem przypisywana jest do nazwiska przedsiębiorcy, co oznacza, że mikroprzedsiębiorstwa będą ją posiadać do końca swojego istnienia. Długi takich podmiotów, które widnieją w KRD wynoszą już prawie 9,5 mln złotych. Największe problemy z płynnością finansową mają mikrofirmy istniejące 5-11 lat.

Mikroprzedsiębiorstwa i ich niejawne zadłużenie

"

Wydaje się, że w czasie, gdy przedsiębiorstwo dopiero się rozpędza, trudno o poślizg. Firma zaczyna zdobywać klientów i ich zaufanie, zazwyczaj jest też ostrożna w wydawaniu pieniędzy i uważa z inwestycjami. Z danych KRD wyłania się jednak zaskakujące zjawisko: firmy, które weszły na rynek w ostatnim roku, figurują w rejestrze dłużników nawet od kilku lat

– czytamy w komunikacie Krajowego Rejestru Długów.

Największe problemy mają właśnie jednoosobowe działalności gospodarcze młodsze niż jeden rok, w przypadku których aż 55 proc. znalazło się już wcześniej w KRD, część nawet kilkakrotnie. Jeżeli uda się dobrnąć do drugiego roku istnienia, odsetek ten spada już do zaledwie 10 proc. W trzecim roku istnienia jest to już tylko 5 proc.

Dlaczego sytuacja mikrofirm jest tak skomplikowana? Bardzo często gdy okaże się, że biznes pod jedną nazwą nie wypali, przedsiębiorcy zakładają firmę jeszcze raz zmieniając tylko nazwę. Liczą w ten sposób na to, że kontrahenci w ten sposób będą chcieli ich wesprzeć. Niestety nie zawsze wiedzą o tym, że nie zmienia się ich numer NIP.

A to właśnie dzięki tej danej kontrahenci mają możliwość zweryfikowania, jak ich potencjalny partner biznesowy radzi sobie ze spłacaniem zaciągniętych dotychczas zobowiązań. Weryfikacja wiarygodności płatniczej powinna się stawać i coraz częściej staje się pewnym koniecznym elementem podejmowania decyzji o nawiązaniu współpracy.

Dług jeszcze przed oczekiwanym zyskiem

"

Jak pokazują najnowsze dane KRD, właśnie w pierwszym roku funkcjonowania część podmiotów, nie tylko mikrofirm, traci płynność finansową. W rejestrze widnieje 764 takich firm, które muszą spłacić blisko 9,5 mln zł. Z największymi zaległościami wśród „pierwszaków” borykają się przedsiębiorstwa budowlane – 205 podmiotów z tej branży musi uregulować 2,5 mln zł

– czytamy w komunikacie KRD.

Na drugim i trzecim miejscu znalazły się odpowiednio handel i transport. W branży handlowej takich firm jest 165 i muszą spłacić łącznie 1,9 mln zadłużenia. Zaś 97 podmiotów zajmujących się transportem ma do oddania kolejne 1,7 mln złotych swoim kontrahentom.

Na wielkość zadłużenia spory wpływ ma również forma prawna danego podmiotu. Najgorzej radzą sobie w tej sferze jednoosobowe mikroprzedsiębiorstwa. Łączny dług w wysokości 6,7 mln zł ma do oddania aż 618 takich podmiotów. Na drugim niechlubnym miejscu znajdują się natomiast spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. 119 z nich musi oddać ponad 2 mln zaległości.


Źródła:
https://krd.pl/Centrum-prasowe/Informacje-prasowe/2020/Zatajone-dlugi-mikrofirm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Złote Spinacze 2019 dla Santander Bank Polska
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
10 grudnia 2019

Złote Spinacze 2019 dla Santander Bank Polska

Studenci nie biorą kredytów
Blog
autor wpisu
Monika_Lis
31 sierpnia 2016

Studenci nie biorą kredytów

Co kupić na Mikołajki ? 80 najlepszych pomysłów
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
01 grudnia 2018

Co kupić na Mikołajki ? 80 najlepszych pomysłów

Kredyt hipoteczny Jawor
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
07 grudnia 2017

Kredyt hipoteczny Jawor

PKO BP w Pszowie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
12 sierpnia 2019

PKO BP w Pszowie

Środki z OFE zostaną przelane na konta podatników
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
20 kwietnia 2019

Środki z OFE zostaną przelane na konta podatników

Porównaj