Miliard dolarów pożyczki dla Rosji

Miliard dolarów pożyczki dla Rosji

author
Alicja Uzarowicz
08 września 2019

Podczas forum gospodarczego, które odbywało się w rosyjskim Władywostoku premier Indii Narendra Modi zapowiedział, że jego kraj jest gotowy, by zaproponować Rosji kredyt o wartości miliarda dolarów. Zgodnie ze wstępnym planem uzyskane w ten sposób środki Rosja miałaby przeznaczyć na rozwój gospodarczy swojej dalekowschodniej części.

W trakcje trwającej piątek sesji plenarnej podczas 5. Wschodniego Forum Ekonomicznego we Władywostoku premier Indii Narendra Modi poinformował o indyjskiej gotowości do udzielenia Rosjanom kredytu w kwocie jednego miliarda dolarów. Czy transakcja dojdzie do skutku?

Środki pieniężne przekazane Rosji w ten sposób miałyby sfinansować rozwój gospodarczy rosyjskiego Dalekiego Wschodu. Premier Indii miał powiedzieć, że chce „iść ramię w ramię z Rosją w wizjonerskiej podróży”, której celem miał być rozwój handlu zagranicznego w tymże regionie.

Następnie zaś zadeklarował swój zamiar pożyczenia Rosjanom wspomnianą kwotę miliarda dolarów na realizację rozwojowych przedsięwzięć na Dalekim Wschodzie. Na przyjazne zamiary Indii względem Rosji wskazuje także fakt, iż w środę premier Indii spędzał większość dnia w kuluarach forum z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Wyższy wiek emerytalny w Rosji

Miliard dolarów i pogłębienie współpracy

Przywódcy Indii i Rosji podczas spędzanego wspólnie czasu poza obietnicą wycieczki ustalili także plan pogłębiana współpracy pomiędzy narodami. Ich kluczowymi punktami mają być na przykład zwiększenie wielkości obrotów handlowych, dalsze wspólne przedsięwzięcia w zakresie energii jądrowej oraz pomoc Rosjan w szkoleniu astronautów z Indii.

Spędzony wspólnie czas niewątpliwie przełożył się na ocieplenie relacji pomiędzy Rosją i Indiami. Bowiem Prezydent Rosji po spotkaniu z premierem Indii nazwał ten kraj swoim strategicznym partnerem. Podobne określenia i deklaracje były jednak do przewidzenia z powodu faktu, iż Indie są honorowym gościem WFE we Władywostoku.

Jednocześnie jest to pewna polityczna nowość względem władywostockiego wydarzenia, jako że dotychczas Forum było skupione wokół kontaktów na liniach Rosja – Chiny oraz Rosja – Japonia. Dlaczego właściwie Rosja postanowiła dokonać zmiany w kontaktach międzynarodowych?

Nowy tani dyskont Mere prosto z Rosji już niedługo w Polsce

Nie ma jeszcze umowy

Władimir Putin postanowił odmienić nieco swoją politykę zagraniczną. Celem tej zmiany jest poszukiwanie sojuszników ze względu na pogarszające się relacje z krajami zachodnimi. W ostatnim czasie doszło bowiem do ponownego oziębienia kontaktów między innymi ze Stanami Zjednoczonymi.

Jako, że konieczne jest współcześnie posiadanie partnerów do handlu zagranicznego, Prezydent Rosji postanowił poszukiwać ich na wschodzie. Stąd właśnie poszerzenie swojej listy kontaktów o Indie. Jak podkreśla jednak agencja prasowa AFP, na ten moment padły jedynie deklaracje.

Oznacza to, że jeszcze nie została zawarta żadna umowa, która mogłaby przypieczętować złożone podczas forum obietnice. Trwają bowiem jeszcze negocjacje odnośnie zakupu przez Indie od Rosji blisko 200 śmigłowców wielozadaniowych Ka-226. Wartość tejże transakcji jest szacowana na prawie jeden miliard dolarów.

Ile kosztuje wiza do Rosji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

VII edycja programu TalentowiSKO od Banków Spółdzielczych
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
07 września 2019

VII edycja programu TalentowiSKO od Banków Spółdzielczych

Komornik Sądowy Czesław Walczak
Wpisy
autor wpisu
m_szydlowski
30 października 2015

Komornik Sądowy Czesław Walczak

Bank Spółdzielczy w Dębicy sesje przychodzące i wychodzące
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
16 września 2019

Bank Spółdzielczy w Dębicy sesje przychodzące i wychodzące

Pożyczka gotówkowa w Citi Handlowy
Wpisy
autor wpisu
Anna_Dancewicz
10 maja 2014

Pożyczka gotówkowa w Citi Handlowy

Rewolucja w kodeksie pracy ?
Wpisy
author
Aneta Jankowska
04 października 2017

Rewolucja w kodeksie pracy ?

Inspektorat ZUS w Stalowej Woli
Oddziały
author
Patryk Byczek
21 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Stalowej Woli

Porównaj