Milion dowodów osobistych do wymiany
W swoim najnowszym komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że ważność straci ponad milion dowodów osobistych Polaków. Oznacza to, że prawie 1 050 000 osób ruszy w tym roku do urzędu po nowy dowód. Dla zmniejszenia kolejek resort zachęca do składania wniosków o dokumenty online.
Nowy dowód osobisty będzie musiało wyrobić aż ponad milion Polaków. Tylko w pierwszych miesiącach nowego roku po swój pierwszy dokument ruszy ponadto dodatkowe 160 tysięcy świeżo upieczonych osiemnastolatków. Z tego powodu Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do składania wniosków o dowód online.
Jak czytamy bowiem w najnowszym komunikacie resortu cyfryzacji, jaki pojawił się na stronie internetowej organu, dorosłe życie rozpoczyna w tym roku rocznik 2002. Co więcej, poza osobami, których ważność dowodów wygaśnie, nie należy zapominać o obywatelach, które swój dokument utraciły.
Informację o stracie dowodu osobistego za pomocą e-administracji publicznej przekazało kolejne 17 tysięcy osób. Łącznie zatem ponad 1,2 mln Polaków w rozpoczynającym się roku będzie zmuszonych do złożenia wniosku o nowy dowód tożsamości. Czy można w jakiś sposób uniknąć kolejki do urzędu?
Milion dowodów do wymiany
Większość dorosłych Polaków przebywa w pracy w godzinach otwarcia urzędów. Niektórym nie ułatwia nawet sprawy wydłużenie godzin otwarcia urzędów w poniedziałki. A gdy już uda się dotrzeć do gmachu organu administracji, okazuje się, że aby załatwić sprawę, należy ustawić się w kolejce i cierpliwie czekać na swoją kolej.
Dla tych, którzy nie mają ochoty testować swojej cierpliwości albo po prostu wolą wygodnie złożyć wniosek o dowód albo też zgłosić jego utracenie prosto z domu, resort cyfryzacji przygotował specjalny system składania wniosków online. Konieczne jest do tego założenie profilu zaufanego.
Dokonanie tej czynności umożliwia większość banków za pomocą swojej bankowości elektronicznej. W innych przypadkach wystarczy zgłosić się z dokumentem tożsamości do wskazanej placówki, by potwierdzić założenie profilu zaufanego. Przydaje się on do składania różnych wniosków i oświadczeń, jak choćby rocznego rozliczenia podatkowego.
Jak złożyć wniosek o nowy dowód online?
Posiadanie profilu zaufanego umożliwia założenie konta i zalogowanie się do systemu Mój GOV. Do złożenia wniosków o nowych dowód osobisty online niezbędnym elementem poza profilem zaufanym jest posiadanie odpowiedniego, zgodnego ze standardami zdjęcia do dokumentu w wersji elektronicznej.
Po zalogowaniu do Mój GOV, wystarczy wybrać usługę „Uzyskaj dowód osobisty z warstwą elektroniczną”. System następnie przeprowadzi użytkownika przez całość etapu wypełniania wniosku. Zadawane pytania i rubryki nie różnią się wcale od informacji podawanych na tradycyjnym papierowym wniosku.
Należy zatem podać powód, dla którego obywatel ubiega się o wyrobienie nowego dokumentu, dołączyć zdjęcie, sprawdzić wpisanie danych oraz zatwierdzić ich prawidłowość. Z różnic pojawia się chociażby konieczność wyboru urzędu, w którym chcielibyśmy odebrać gotowy dokument.
Co więcej, podczas wypełniania wniosku pojawia się pytanie o ustanowienie podpisu osobistego w formie elektronicznej. Jest on traktowany na równi z własnoręcznym przez urzędy i niektóre firmy. Potem wystarczy już uzupełnić dane kontaktowe oraz podpisać wniosek profilem zaufanym.
E-dowód z możliwością zawieszenia
E-dowód odbierają wszystkie osoby, które wniosek o nowy dokument złożyły 4 marca 2019 r. i później. Zasadnicza różnica między nowym dowodem a starym jest taka, że e-dowód to także nośnik naszej identyfikacji elektronicznej
– powiedział Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji, cytowany w komunikacie.
Jak dalej tłumaczył szef resortu, warstwę elektroniczną, którą posiada nowy dowód, stanowi bezstykowy chip, który umożliwia załatwianie wiele spraw urzędowych oraz podpisywanie elektronicznych dokumentów. Posiadacze e-dowodu mogą również swój dokument zawiesić, a nie od razu zastrzec.
Funkcja ta przydaje się, kiedy dojdzie do utraty dokumentu. Albowiem czasowe zawieszenie dokumentu oznacza możliwość odblokowania jego ważności w przypadku, gdy dokument do nas wróci. Dla porównania zastrzeżenie dokumentu skutkuje jego całkowitym wyłączeniem z obiegu oraz koniecznością wyrobienia nowego nawet wtedy, gdy uda się go odzyskać.
Źródła:
https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/milion-dowodow-do-wymiany
Dodaj komentarz