Milion dowodów osobistych do wymiany

Milion dowodów osobistych do wymiany

author
Alicja Hirsekorn
04 stycznia 2020
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.
Kategoria

W swoim najnowszym komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że ważność straci ponad milion dowodów osobistych Polaków. Oznacza to, że prawie 1 050 000 osób ruszy w tym roku do urzędu po nowy dowód. Dla zmniejszenia kolejek resort zachęca do składania wniosków o dokumenty online.

Nowy dowód osobisty będzie musiało wyrobić aż ponad milion Polaków. Tylko w pierwszych miesiącach nowego roku po swój pierwszy dokument ruszy ponadto dodatkowe 160 tysięcy świeżo upieczonych osiemnastolatków. Z tego powodu Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do składania wniosków o dowód online.

Jak czytamy bowiem w najnowszym komunikacie resortu cyfryzacji, jaki pojawił się na stronie internetowej organu, dorosłe życie rozpoczyna w tym roku rocznik 2002. Co więcej, poza osobami, których ważność dowodów wygaśnie, nie należy zapominać o obywatelach, które swój dokument utraciły.

Informację o stracie dowodu osobistego za pomocą e-administracji publicznej przekazało kolejne 17 tysięcy osób. Łącznie zatem ponad 1,2 mln Polaków w rozpoczynającym się roku będzie zmuszonych do złożenia wniosku o nowy dowód tożsamości. Czy można w jakiś sposób uniknąć kolejki do urzędu?

Milion dowodów do wymiany

Większość dorosłych Polaków przebywa w pracy w godzinach otwarcia urzędów. Niektórym nie ułatwia nawet sprawy wydłużenie godzin otwarcia urzędów w poniedziałki. A gdy już uda się dotrzeć do gmachu organu administracji, okazuje się, że aby załatwić sprawę, należy ustawić się w kolejce i cierpliwie czekać na swoją kolej.

Dla tych, którzy nie mają ochoty testować swojej cierpliwości albo po prostu wolą wygodnie złożyć wniosek o dowód albo też zgłosić jego utracenie prosto z domu, resort cyfryzacji przygotował specjalny system składania wniosków online. Konieczne jest do tego założenie profilu zaufanego.

Dokonanie tej czynności umożliwia większość banków za pomocą swojej bankowości elektronicznej. W innych przypadkach wystarczy zgłosić się z dokumentem tożsamości do wskazanej placówki, by potwierdzić założenie profilu zaufanego. Przydaje się on do składania różnych wniosków i oświadczeń, jak choćby rocznego rozliczenia podatkowego.

Jak złożyć wniosek o nowy dowód online?

Posiadanie profilu zaufanego umożliwia założenie konta i zalogowanie się do systemu Mój GOV. Do złożenia wniosków o nowych dowód osobisty online niezbędnym elementem poza profilem zaufanym jest posiadanie odpowiedniego, zgodnego ze standardami zdjęcia do dokumentu w wersji elektronicznej.

Po zalogowaniu do Mój GOV, wystarczy wybrać usługę „Uzyskaj dowód osobisty z warstwą elektroniczną”. System następnie przeprowadzi użytkownika przez całość etapu wypełniania wniosku. Zadawane pytania i rubryki nie różnią się wcale od informacji podawanych na tradycyjnym papierowym wniosku.

Należy zatem podać powód, dla którego obywatel ubiega się o wyrobienie nowego dokumentu, dołączyć zdjęcie, sprawdzić wpisanie danych oraz zatwierdzić ich prawidłowość. Z różnic pojawia się chociażby konieczność wyboru urzędu, w którym chcielibyśmy odebrać gotowy dokument.

Co więcej, podczas wypełniania wniosku pojawia się pytanie o ustanowienie podpisu osobistego w formie elektronicznej. Jest on traktowany na równi z własnoręcznym przez urzędy i niektóre firmy. Potem wystarczy już uzupełnić dane kontaktowe oraz podpisać wniosek profilem zaufanym.

E-dowód z możliwością zawieszenia

"

E-dowód odbierają wszystkie osoby, które wniosek o nowy dokument złożyły 4 marca 2019 r. i później. Zasadnicza różnica między nowym dowodem a starym jest taka, że e-dowód to także nośnik naszej identyfikacji elektronicznej

– powiedział Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji, cytowany w komunikacie.

Jak dalej tłumaczył szef resortu, warstwę elektroniczną, którą posiada nowy dowód, stanowi bezstykowy chip, który umożliwia załatwianie wiele spraw urzędowych oraz podpisywanie elektronicznych dokumentów. Posiadacze e-dowodu mogą również swój dokument zawiesić, a nie od razu zastrzec.

Funkcja ta przydaje się, kiedy dojdzie do utraty dokumentu. Albowiem czasowe zawieszenie dokumentu oznacza możliwość odblokowania jego ważności w przypadku, gdy dokument do nas wróci. Dla porównania zastrzeżenie dokumentu skutkuje jego całkowitym wyłączeniem z obiegu oraz koniecznością wyrobienia nowego nawet wtedy, gdy uda się go odzyskać.


Źródła:
https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/milion-dowodow-do-wymiany

author
Alicja Hirsekorn
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Akcja pomocy hospicjum z udziałem BOŚ Banku

W swoim najnowszym komunikacie Bank Ochrony Środowiska poinformował o trwającej od piątku 27 marca inicjatywie wsparcia dla osób potrzebujących. Akcja pomocy hospicjom pokazuje, iż warto pamiętać o tej grupie pacjentów w tak trudnych obecnie warunkach sanitarnych i epidemicznych.

author
Alicja Hirsekorn
31 marca 2020
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Jak poprawić scoring BIK

W internecie można znaleźć masę porad dot. zagadnienia “jak poprawić scoring”. Niejednokrotnie za powyższą wiedzę trzeba zapłacić. Przekazujemy państwu bezpłatne wskazówki, mając nadzieję iż pozwolą uzyskać pozytywną decyzję kredytową.

author
Dominika Byczek
11 lutego 2013
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Ćwierć miliona Polaków pracuje w call center

Branża call center walczy o pracowników. I mimo, że nie jest to praca marzeń, to firmy oferują coraz lepsze warunki pracy na słuchawce. 

author
Aneta Jankowska
17 października 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

KNF odmawia fuzji Idea Banku z Getin Noble Bankiem

Połączenie z Getin Noble Bankiem miało przynieść kres kłopotom finansowym, z jakimi od ponad roku zmaga się Idea Bank. Niestety KNF odmówiła przyznania zielonego światła dla projektu fuzji. Powodem wydania negatywnej decyzji była obawa o spełnienie wymogów regulacyjnych w zakresie adekwatności kapitałowej, a co ważniejsze – o bezpieczeństwo środków ulokowanych w bankach przez klientów. Sprawdzamy szczegóły.

author
Halszka Gronek
03 czerwca 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Santander Consumer Bank Gorlice

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Specjalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Gorlicach – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
02 lipca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

PKO TFI liderem na rynku PPK w 2020 roku

PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych zakończył rok 2020 z bardzo dobrym wynikiem udziałów w rynku aktywów Pracowniczych Planów Kapitałowych. Wyniósł on bowiem aż 34%, sytuując tym samym organizację na pozycji lidera.

author
Aleksandra Gościnna
13 lutego 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj