Ministerstwo Cyfryzacji podsumowuje pierwszy rok e-dowodu

Ministerstwo Cyfryzacji podsumowuje pierwszy rok e-dowodu

author
Alicja Uzarowicz
09 marca 2020

W swoim najnowszym komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji postanowiło podsumować wyniki jednego ze swoich udogodnień, jakie już rok istnieje w naszym kraju. Mowa tutaj o e-dowodzie, który od udostępnienia usługi posiada już 3 miliony rodaków. Czym różni się on od swojego tradycyjnego poprzednika?

Jak czytamy w najnowszym komunikacie Ministerstwa Cyfryzacji, e-dowód obchodzi już swoje pierwsze urodziny. Od momentu wdrożenia tej usługi e-administracji na zostanie e-obywatelem zdecydowało się aż 3 miliony Polaków. Resort wyraził ogromne zadowolenie z popularności swojego rozwiązania.

Sprawdź także: Ile kosztuje e-dowód osobisty?

Dokładnie 4 marca 2019 roku po wielu nieudanych próbach i przymiarkach w końcu udało się wdrożyć w Polsce e-dowód. Jest to dokument wydawany w tradycyjnej formie, który wyposażono w warstwę elektroniczną. W zasadzie jest to jedyny element, który odróżnia e-dowód od swojego tradycyjnego poprzednika.

Do czego służy wspomniana warstwa elektroniczna? Jako, że informacje i dane, jakie można odnaleźć na tradycyjnych dowodach osobistych są mocno okrojone, elektroniczny element to nic innego jak nośnik informacji. Co więcej, taka usługa wpisuje się w kierunek, w jakim zmierza Unia Europejska, choć pojawia się tu pewna kontrowersja.

Ministerstwo Cyfryzacji świętuje rok e-dowodu

Wątpliwie rozsądnym bowiem było wdrożenie e-dowodu w formie, jaką ma ona obecnie w naszym kraju. Jak już wcześniej wspomniano, takie działanie jest spójne z przyszłymi wymogami Unii Europejskiej. Jednak w momencie wdrażania usługi w marcu zeszłego roku twórcy nie posiłkowali się wytycznymi unijnymi.

I chociaż standardy te jeszcze nie obowiązują, to na przestrzeni następnych kilku lat konieczne będzie dostosowanie polskich e-dokumentów tożsamości do wymogów Wspólnoty. Oznacza to, że e-dowody, których wyrobienie kosztuje budżet państwa więcej niż ich tradycyjna wersja, tak czy siak będą musiały zostać wymienione.

Sprawdź także: Pożyczki na dowód

Warto także dodać, że wspomniana warstwa elektroniczna to nic innego jak znany z chociażby kart płatniczych chip, z którego dane można pobrać w sposób bezstykowy. Jest to jednocześnie sposób na kontakt z e-urzędami, jaki otrzymuje każdy posiadacz e-dowodu. Jakie jeszcze funkcje pełni e-dokument tożsamości?

Do czego służy e-dowód?

W swoim komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji wymieniło kilka najważniejszych i prawdopodobnie najbardziej przydatnych opcji, jakie daje obywatelowi e-dowód. Po pierwsze, dzięki takiemu dokumentowi można podpisywać dokumenty w sposób elektroniczny bez posiadania specjalnego urządzenia.

Co więcej, na kolejnych lotniskach w Polsce pojawiają się bramki graniczne, które można przejść bez konieczności okazywania dokumentu w momencie posiadania przy sobie właśnie e-dowodu. Kolejną ważną funkcją jest zwiększone bezpieczeństwo. E-dowód posiada technologię, która zabezpiecza dane przed ich wykorzystaniem przez osoby do tego niepowołane.

"

Przez ostatnie 12 miesięcy do urzędów wpłynęło 3 039 020 wniosków o nowe dokumenty tożsamości. 2 728 990 osób odebrało już swój e-dowód. Ponad milion Polaków aktywowało swój nowy dokument, a to oznacza, że chcą i mogą korzystać z jego warstwy elektronicznej

– powiedział Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji, cytowany w komunikacie.

Warto także podkreślić, że nie ma na ten moment obowiązku wymiany dowodu osobistego na e-dowód. Rodacy, którzy upodobali sobie nowoczesne technologiczne rozwiązania zdają się po prostu chcieć wyrobić e-dowód.


Źródła:
https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/pierwszy-rok-e-dowodu–a-czy-ty-juz-go-masz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ranking kredytów gotówkowych – wrzesień 2019
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
04 września 2019

Ranking kredytów gotówkowych – wrzesień 2019

Alior Bank w Twardogórze
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
18 czerwca 2019

Alior Bank w Twardogórze

Powstanie Polski Holding Hotelowy
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
23 grudnia 2018

Powstanie Polski Holding Hotelowy

Jak zdobyć banknot 500 zł ?
Wpisy
autor wpisu
m_szydlowski
27 lutego 2017

Jak zdobyć banknot 500 zł ?

Kasa Stefczyka Żagań
Oddziały
author
Patryk Byczek
16 października 2020

Kasa Stefczyka Żagań

Porównaj